Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městská knihovna zruší pobočky a zkrátí otevírací hodiny, musí šetřit

  19:47aktualizováno  19:47
Čtenáři, kteří chodí v Praze do městské knihovny se musí připravit na změny. Knihovna šetří a hledá peníze, kde se dá. Od března proto zavře několik poboček, sníží počty knihovníků, změní provozní doby většiny poboček a zvýší pokuty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Důvodem je přiškrcení rozpočtu celopražské knihovní sítě o 13 milionů korun, rostoucí výdaje za služby, energie a provoz i zvýšení sazby DPH knih a časopisů.

"Chceme provoz knihovny sice zeštíhlit, ale zároveň jej proměnit tak, aby služby byly pro čtenáře přehlednější, příjemnější a knihovna zůstala v Praze jednou z důležitých a nepostradatelných institucí," tvrdí ředitel Městské knihovny Tomáš Řehák.

Aby čtenáře hned na začátku nezarmoutil, chlubí se hlavní pražský knihovník jednou pozitivní novinkou, totiž prodloužením otvírací doby v hlavních pobočkách - na Mariánském náměstí, Opatově a Smíchově.

Co se od března změní

Delší otvírací doba
Ústřední knihovna a pobočky na Opatově a Smíchově budou mít otevřeno i v pondělí odpoledne.

Zkrácená otvírací doba
Nejmenší pobočky provozní dobu zkrátí v řádu hodin nebo dnů.

Uzavření některých poboček
Pět poboček se zavře. Knihovna nechce zveřejnit, které to budou - rozhodující je výkon, vzdálenost jiné pobočky, stav domu i nájem.

Pokuty
Zvýší se pokuty za pozdní vrácení a za náhradu ztracené či poškozené knihy.

Převoz knih mezi pobočkami
Čtenář si objedná jakoukoliv knihu v pobočce, již má nejblíž.

Zdroj: Městská knihovna

"Nové provozní doby budou mít skoro všechny pobočky. Nejvytíženější knihovny budou otevřeny i v pondělí odpoledne, jinde ale zase musíme otvírací dobu zkrátit," střídá Řehák dobré zprávy dalšími, o dost nepříjemnějšími.

Některé pobočky zaniknou

Malým a nejmenším pobočkám vedení zkrátí provozní dobu podle velikosti, a to v řádu hodin i dnů.

Malé, nevýkonné a drahé pobočky za čtvrt roku zaniknou. Radikálně se šetření dotkne hlavně pěti malých poboček. Ty totiž za tři měsíce zaniknou. Které to budou, zatím nechce knihovna zveřejnit.

"Ještě to nevědí ani knihovníci a starostové, ty budeme informovat až v polovině týdne," vysvětlila mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková, proč musí čtenáře ještě pár dní napínat.

Alespoň však naznačí, kterým pobočkám uzavření hrozí. Na seznamu jsou malé knihovny, kam chodí málo čtenářů, kde jsou nedaleko větší a lepší pobočky, kde musí vedení bojovat s mizerným stavem domu i vysokými nájmy.

Naštěstí jen dočasně se uzavře také knihovna v Obchodním centru Lužiny. "Zavřená bude přibližně rok a půl, a to od druhého čtvrtletí letošního roku," přibližuje Řehák změny v jedné z největších poboček, která musí ustoupit rekonstrukci nákupního centra.

A co si počnou čtenáři v Praze 13? "Výpadek se budeme snažit nahradit třeba rozšířením provozní doby nedaleké knihovny ve Stodůlkách," uklidňuje čtenáře ředitel, jehož šetření dohnalo i k jedné téměř "svatokrádežné" činnosti: omezí nákup knihovního fondu. "To platí zejména pro časopisy, hudbu a další typy dokumentů. Kde škrtat neplánujeme, je dětská a naučná literatura," slibuje.

Čtenáři se už tolik nenachodí

Tím není zásoba jobovek z ředitelny ještě pořád vyčerpána. Někteří zaměstnanci možná budou muset odejít a nedbalí čtenáři budou připlácet, protože se zvýší pokuty za opožděný návrat knih nebo za ztracené či poškozené knížky.

"V březnu ale také plánujeme spustit službu Půjčte si tam, kde potřebujete, která umožní objednat si převoz knihy z jedné pobočky do druhé. Už tedy nebude nutné za knihou přejíždět přes celou Prahu," podotýká Tomáš Řehák. A na 17. ledna chystá knihovna znovuotevření vylepšené pobočky v Bělohorské ulici.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Nesla jsem odpovědnost za vaši lenost, napsala Krnáčová v dopise kolegům

Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová zaslala členům pražského ANO dopis, v němž vysvětluje, proč nebude podzim obhajovat...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Za loupež v Pařížské padla obžaloba, část pachatelů už pyká za podobný čin

Soud (ilustrační foto)

Státní zastupitelství obžalovalo čtveřici cizinců, která se podle něj v roce 2014 podílela na vyloupení obchodu s...

Učitel se vyhýbá trestu za prodej drog studentům. Utekl přes střechu školy

Noční zátah na bývalého zaměstnance střední školy odsouzeného za prodej drog

Mladoboleslavští policisté ve středu vyjeli v obci Skalsko pro muži, který je odsouzený za prodej drog studentům na...

Najdete na iDNES.cz