Strážníci „složili“ a spoutali řidiče na Václaváku. Prý nespolupracoval

  9:22aktualizováno  11:00
Na sociálních sítích se v těchto dnech objevilo více než rok staré video zachycující konflikt mezi strážníky a řidičem, který parkoval v pěší zóně na Václavském náměstí. Protože muž podle strážníků odmítal předložit doklady a nespolupracoval, svalili ho na zem a spoutali.

Incident se stal už loni 27. března v dolní části Václavského náměstí. Na video upozornil na Facebooku spolek Šalamoun, který se zaměřuje na nejasné případy.

„Zveřejněním videa na našich stránkách jsme chtěli poukázat hlavně na nepřiměřenost zásahu. Spouštěčem celé situace nebyl prodej drog nebo něco takového, ale neuposlechnutí zákazu zastavení,“ řekl iDNES.cz Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Autor prý video, které je k nalezení také na YouTube, zveřejnil až po roce z obavy, že bude zablokováno kvůli pravidlům proti zobrazování násilí na tomto serveru. Na svém kanálu už totiž tehdy měl uvalenou jednu nebo dvě sankce kvůli nevhodnému obsahu, tak nechtěl riskovat úplný zákaz.

„Nic za tím nehledejte. Já mám s policií jen dobré zkušenosti. Chtěl jsem jen ukázat zásah, který jsme natočili, když jsme šli kolem. Jestli byl zásah správný, nebo špatný, nebo jestli se špatně zachoval zadržený, to ať rozhodují orgány a média, popřípadě lidé v chatu pod videem,“ vyjádřil se pro iDNES.cz Petr Dostál.

Záznam, který očividně z jiných úhlů natáčelo více lidí, zachycuje závěr debaty mezi strážníkem a řidičem, který na náměstí zaparkoval svoje auto v zákazu zastavení. Kontrolovaný muž odmítá stát na místě, se strážníkem se „přetlačují“ okolo auta.

Vzápětí přijíždějí posily a pak celkem čtyři strážníci svalí muže na zem. On se odmítá nechat spoutat, křičí, ale proti přesile nic nezmůže. Odvedou ho s rukama v poutech za zády, čemuž další strážníci asistují. Do dodávky městské policie ho nakládají v podstatě naležato, přičemž muž se stále brání. „Co do mě kopeš, ty zmr**!,“ je také slyšet na záznamu hlas strážnice.

Během celého zákroku mužova partnerka s dítětem v kočárku na strážníky v panice několikrát křičela, že potřebuje do nemocnice.

„To je můj partner. Já potřebuju do nemocnice, jsem těhotná a on na mě jenom čekal, protože jsme se nemohli najít,“ říká žena na videu. Žádá přihlížející lidi, aby také natáčeli a pomohli jí. Z hloučku kolem se také ozývají vulgarity na adresu strážníků.

Mohl přestupek projednat a odjet, hájí zákrok strážníci

Úplný začátek kontaktu strážníků s řidičem na videu zachycen není. Záznam vrcholu incidentu ale vyvolal na internetu debatu o přiměřenosti zákroku strážníků, ale i chování řidiče a jeho partnerky (viz box).

Komentáře z YouTube

Zákrok byl v pořádku

  • Naprosto přiměřené. Neuposlechnutí výzvy, neprokázání totožnosti, arogantní chování, ego. Museli ho vychovat. A ta krá*a lže (partnerka muže). Ji měli sebrat taky.
  • Může si za to sám. Kdyby spolupracoval při řešení přestupku, tak by k ničemu nedošlo. Ale evidentně to byl arogantní zm*d.
  • Zákrok pravděpodobně v pořádku. Ten chlap nerespektoval výzvy strážníka a narušoval jejich zákrok. Nemohlo to dopadnout jinak.

Zákrok v pořádku nebyl

  • Bohužel ubohé a naprosto neprofesionální chování městské policie, asi jako ve většině měst. Řešit ve středu Prahy tento druh přestupku tímto způsobem, když pár desítek metrů vedle je možné koupit drogy...
  • Tohle si necháme líbit? Sadistická ho*ada  jsou přijímána k městské policii. Ten spolek by měl být rozpuštěn. Přihlížející neměli jen přihlížet!
  • Je to městská policie, ne státní. Zákrok to byl nepřiměřený a neprofesionální a doufám, že jsme něco takovýho viděli naposledy.

Zdroj: Komentáře pod videem na YouTube.com, redakční výběr

Městská policie tvrdí, že bylo vše v pořádku a problému by se dalo předejít, kdyby muž spolupracoval.

„Strážníci vyzvali řidiče, aby si připravil doklad totožnosti, protože byl důvodně podezřelý ze spáchání přestupku. Muž na výzvy strážníka nedbal a pokusil se s vozidlem odjet. Nakonec se zamkl v autě a dokonce zatáhl okénko. Poté k vozidlu dorazila neznámá žena s kočárkem, muž vystoupil z vozidla a v tu chvíli ho strážníci znovu vyzvali, aby zůstal na místě a předložil doklady,“ uvedl mluvčí městské policie Jan Čihák. 

Muž začal být podle strážníků agresivní, proto ho další hlídka musela pomocí donucovacích prostředků zpacifikovat a odvézt na policii.

„Kdyby ten muž vyhověl a hned napoprvé předložil doklady, nic by se nestalo. Asi by s ním byl projednán přestupek a s paní by v klidu odjeli za pět minut dál,“ dodal Čihák.

Podle spolku Šalamoun byl zákrok policie neadekvátní tomu, o jaký přestupek šlo.

„K objektivnímu stavu je nutno uvést, že dotyčný sprostý podezřelý po zemi smýkaný drban se hájí tím, že nemohl svou těhotnou přítelkyni nalézt, zajistit jí převoz do nemocnice, a tak spáchal to nejhorší proti celému našemu zřízení a v zákazu zastavení zastavil. Městská policie oprávněnost hájí a nepochybně bude hájit neuposlechnutím výzvy, avšak zásadní otázku přiměřenosti takového zákroku nechám na vašem uvážení,“ napsal v příspěvku za spolek Šalamoun Václav Peričevič.

Případ řešila následně i státní policie, která devětatřicetiletého muže předvedla na policejní služebnu. „Jeho jednání policisté zadokumentovali pro podezření z přestupku proti veřejnému pořádku. Tyto písemnosti postoupili policisté příslušnému státnímu orgánu k dořešení,“ informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Strážníci z Říčan odvolali pátrání po klokanovi, majitelka ho odchytila

Plzeňská zoo má první mládě s genetickou vadou - albinismem. Jedná se o klokana...

Uprchlý bílý klokan už je v bezpečí doma. Majitelka si ho podle velitele říčanských strážníků sama odchytila.

Policie navrhla obžalovat cizince kvůli znásilnění turistky v Praze

Ilustrační snímek

Policisté navrhli obžalovat šest cizinců, kteří podle nich počátkem dubna znásilnili turistku v hotelu v pražské...

Najdete na iDNES.cz