Strážníci „složili“ a spoutali řidiče na Václaváku. Prý nespolupracoval

  9:22aktualizováno  11:00
Na sociálních sítích se v těchto dnech objevilo více než rok staré video zachycující konflikt mezi strážníky a řidičem, který parkoval v pěší zóně na Václavském náměstí. Protože muž podle strážníků odmítal předložit doklady a nespolupracoval, svalili ho na zem a spoutali.

Incident se stal už loni 27. března v dolní části Václavského náměstí. Na video upozornil na Facebooku spolek Šalamoun, který se zaměřuje na nejasné případy.

„Zveřejněním videa na našich stránkách jsme chtěli poukázat hlavně na nepřiměřenost zásahu. Spouštěčem celé situace nebyl prodej drog nebo něco takového, ale neuposlechnutí zákazu zastavení,“ řekl iDNES.cz Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Autor prý video, které je k nalezení také na YouTube, zveřejnil až po roce z obavy, že bude zablokováno kvůli pravidlům proti zobrazování násilí na tomto serveru. Na svém kanálu už totiž tehdy měl uvalenou jednu nebo dvě sankce kvůli nevhodnému obsahu, tak nechtěl riskovat úplný zákaz.

„Nic za tím nehledejte. Já mám s policií jen dobré zkušenosti. Chtěl jsem jen ukázat zásah, který jsme natočili, když jsme šli kolem. Jestli byl zásah správný, nebo špatný, nebo jestli se špatně zachoval zadržený, to ať rozhodují orgány a média, popřípadě lidé v chatu pod videem,“ vyjádřil se pro iDNES.cz Petr Dostál.

Záznam, který očividně z jiných úhlů natáčelo více lidí, zachycuje závěr debaty mezi strážníkem a řidičem, který na náměstí zaparkoval svoje auto v zákazu zastavení. Kontrolovaný muž odmítá stát na místě, se strážníkem se „přetlačují“ okolo auta.

Vzápětí přijíždějí posily a pak celkem čtyři strážníci svalí muže na zem. On se odmítá nechat spoutat, křičí, ale proti přesile nic nezmůže. Odvedou ho s rukama v poutech za zády, čemuž další strážníci asistují. Do dodávky městské policie ho nakládají v podstatě naležato, přičemž muž se stále brání. „Co do mě kopeš, ty zmr**!,“ je také slyšet na záznamu hlas strážnice.

Během celého zákroku mužova partnerka s dítětem v kočárku na strážníky v panice několikrát křičela, že potřebuje do nemocnice.

„To je můj partner. Já potřebuju do nemocnice, jsem těhotná a on na mě jenom čekal, protože jsme se nemohli najít,“ říká žena na videu. Žádá přihlížející lidi, aby také natáčeli a pomohli jí. Z hloučku kolem se také ozývají vulgarity na adresu strážníků.

Mohl přestupek projednat a odjet, hájí zákrok strážníci

Úplný začátek kontaktu strážníků s řidičem na videu zachycen není. Záznam vrcholu incidentu ale vyvolal na internetu debatu o přiměřenosti zákroku strážníků, ale i chování řidiče a jeho partnerky (viz box).

Komentáře z YouTube

Zákrok byl v pořádku

  • Naprosto přiměřené. Neuposlechnutí výzvy, neprokázání totožnosti, arogantní chování, ego. Museli ho vychovat. A ta krá*a lže (partnerka muže). Ji měli sebrat taky.
  • Může si za to sám. Kdyby spolupracoval při řešení přestupku, tak by k ničemu nedošlo. Ale evidentně to byl arogantní zm*d.
  • Zákrok pravděpodobně v pořádku. Ten chlap nerespektoval výzvy strážníka a narušoval jejich zákrok. Nemohlo to dopadnout jinak.

Zákrok v pořádku nebyl

  • Bohužel ubohé a naprosto neprofesionální chování městské policie, asi jako ve většině měst. Řešit ve středu Prahy tento druh přestupku tímto způsobem, když pár desítek metrů vedle je možné koupit drogy...
  • Tohle si necháme líbit? Sadistická ho*ada  jsou přijímána k městské policii. Ten spolek by měl být rozpuštěn. Přihlížející neměli jen přihlížet!
  • Je to městská policie, ne státní. Zákrok to byl nepřiměřený a neprofesionální a doufám, že jsme něco takovýho viděli naposledy.

Zdroj: Komentáře pod videem na YouTube.com, redakční výběr

Městská policie tvrdí, že bylo vše v pořádku a problému by se dalo předejít, kdyby muž spolupracoval.

„Strážníci vyzvali řidiče, aby si připravil doklad totožnosti, protože byl důvodně podezřelý ze spáchání přestupku. Muž na výzvy strážníka nedbal a pokusil se s vozidlem odjet. Nakonec se zamkl v autě a dokonce zatáhl okénko. Poté k vozidlu dorazila neznámá žena s kočárkem, muž vystoupil z vozidla a v tu chvíli ho strážníci znovu vyzvali, aby zůstal na místě a předložil doklady,“ uvedl mluvčí městské policie Jan Čihák. 

Muž začal být podle strážníků agresivní, proto ho další hlídka musela pomocí donucovacích prostředků zpacifikovat a odvézt na policii.

„Kdyby ten muž vyhověl a hned napoprvé předložil doklady, nic by se nestalo. Asi by s ním byl projednán přestupek a s paní by v klidu odjeli za pět minut dál,“ dodal Čihák.

Podle spolku Šalamoun byl zákrok policie neadekvátní tomu, o jaký přestupek šlo.

„K objektivnímu stavu je nutno uvést, že dotyčný sprostý podezřelý po zemi smýkaný drban se hájí tím, že nemohl svou těhotnou přítelkyni nalézt, zajistit jí převoz do nemocnice, a tak spáchal to nejhorší proti celému našemu zřízení a v zákazu zastavení zastavil. Městská policie oprávněnost hájí a nepochybně bude hájit neuposlechnutím výzvy, avšak zásadní otázku přiměřenosti takového zákroku nechám na vašem uvážení,“ napsal v příspěvku za spolek Šalamoun Václav Peričevič.

Případ řešila následně i státní policie, která devětatřicetiletého muže předvedla na policejní služebnu. „Jeho jednání policisté zadokumentovali pro podezření z přestupku proti veřejnému pořádku. Tyto písemnosti postoupili policisté příslušnému státnímu orgánu k dořešení,“ informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Příbram - Sparta 1:1, hosté bez života, domácí v závěru trefili tyč

Martin Nový z Příbrami (vlevo) a Alexandru Chipciu ze Sparty v souboji o míč.

Sparťanští fotbalisté zase nevyhráli, už počtvrté za sebou. V závěrečném ligovém utkání podzimu se v Příbrami...

Vrah čerpadlářky měl netypický batoh, policie zveřejnila další stopu

Jeden z podezřelých v případu vraždy čerpadlářky na Mělnicku měl při činu...

Kriminalisté zveřejnili další informace z vyšetřování loupežné vraždy čerpadlářky u Nelahozevsi na Mělnicku. Podle...

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Lokvenc o Spartě: Pořád dokola, další zpackaný rok. Dočkala bych nebral

Vratislav Lokvenc (10. dubna 2012)

Dlouhodobý problém, který před rokem přiživily nákupy předražených cizinců. „Vůbec se mi nelíbí, co se momentálně ve...

Další z rubriky

Cizinci nelegálně nabízeli stovky filmů a seriálů, škoda je 7 milionů

Ilustrační snímek

Pražští kriminalisté dopadli trojici cizinců, která na internetu nabízela filmy a seriály bez souhlasu majitelů práv....

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Policie hledá patnáctiletou dívku, z domova odešla s penězi a pasem

Policie pátrá po patnáctileté dívce, která odešla v pátek z domova.

Policisté pátrají po patnáctileté dívce, která v pátek ráno odešla z domova na Praze 10, odkud měla odejít do školy....

Najdete na iDNES.cz