Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci „složili“ a spoutali řidiče na Václaváku. Prý nespolupracoval

  9:22aktualizováno  11:00
Na sociálních sítích se v těchto dnech objevilo více než rok staré video zachycující konflikt mezi strážníky a řidičem, který parkoval v pěší zóně na Václavském náměstí. Protože muž podle strážníků odmítal předložit doklady a nespolupracoval, svalili ho na zem a spoutali.

Incident se stal už loni 27. března v dolní části Václavského náměstí. Na video upozornil na Facebooku spolek Šalamoun, který se zaměřuje na nejasné případy.

„Zveřejněním videa na našich stránkách jsme chtěli poukázat hlavně na nepřiměřenost zásahu. Spouštěčem celé situace nebyl prodej drog nebo něco takového, ale neuposlechnutí zákazu zastavení,“ řekl iDNES.cz Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Autor prý video, které je k nalezení také na YouTube, zveřejnil až po roce z obavy, že bude zablokováno kvůli pravidlům proti zobrazování násilí na tomto serveru. Na svém kanálu už totiž tehdy měl uvalenou jednu nebo dvě sankce kvůli nevhodnému obsahu, tak nechtěl riskovat úplný zákaz.

„Nic za tím nehledejte. Já mám s policií jen dobré zkušenosti. Chtěl jsem jen ukázat zásah, který jsme natočili, když jsme šli kolem. Jestli byl zásah správný, nebo špatný, nebo jestli se špatně zachoval zadržený, to ať rozhodují orgány a média, popřípadě lidé v chatu pod videem,“ vyjádřil se pro iDNES.cz Petr Dostál.

Záznam, který očividně z jiných úhlů natáčelo více lidí, zachycuje závěr debaty mezi strážníkem a řidičem, který na náměstí zaparkoval svoje auto v zákazu zastavení. Kontrolovaný muž odmítá stát na místě, se strážníkem se „přetlačují“ okolo auta.

Vzápětí přijíždějí posily a pak celkem čtyři strážníci svalí muže na zem. On se odmítá nechat spoutat, křičí, ale proti přesile nic nezmůže. Odvedou ho s rukama v poutech za zády, čemuž další strážníci asistují. Do dodávky městské policie ho nakládají v podstatě naležato, přičemž muž se stále brání. „Co do mě kopeš, ty zmr**!,“ je také slyšet na záznamu hlas strážnice.

Během celého zákroku mužova partnerka s dítětem v kočárku na strážníky v panice několikrát křičela, že potřebuje do nemocnice.

„To je můj partner. Já potřebuju do nemocnice, jsem těhotná a on na mě jenom čekal, protože jsme se nemohli najít,“ říká žena na videu. Žádá přihlížející lidi, aby také natáčeli a pomohli jí. Z hloučku kolem se také ozývají vulgarity na adresu strážníků.

Mohl přestupek projednat a odjet, hájí zákrok strážníci

Úplný začátek kontaktu strážníků s řidičem na videu zachycen není. Záznam vrcholu incidentu ale vyvolal na internetu debatu o přiměřenosti zákroku strážníků, ale i chování řidiče a jeho partnerky (viz box).

Komentáře z YouTube

Zákrok byl v pořádku

  • Naprosto přiměřené. Neuposlechnutí výzvy, neprokázání totožnosti, arogantní chování, ego. Museli ho vychovat. A ta krá*a lže (partnerka muže). Ji měli sebrat taky.
  • Může si za to sám. Kdyby spolupracoval při řešení přestupku, tak by k ničemu nedošlo. Ale evidentně to byl arogantní zm*d.
  • Zákrok pravděpodobně v pořádku. Ten chlap nerespektoval výzvy strážníka a narušoval jejich zákrok. Nemohlo to dopadnout jinak.

Zákrok v pořádku nebyl

  • Bohužel ubohé a naprosto neprofesionální chování městské policie, asi jako ve většině měst. Řešit ve středu Prahy tento druh přestupku tímto způsobem, když pár desítek metrů vedle je možné koupit drogy...
  • Tohle si necháme líbit? Sadistická ho*ada  jsou přijímána k městské policii. Ten spolek by měl být rozpuštěn. Přihlížející neměli jen přihlížet!
  • Je to městská policie, ne státní. Zákrok to byl nepřiměřený a neprofesionální a doufám, že jsme něco takovýho viděli naposledy.

Zdroj: Komentáře pod videem na YouTube.com, redakční výběr

Městská policie tvrdí, že bylo vše v pořádku a problému by se dalo předejít, kdyby muž spolupracoval.

„Strážníci vyzvali řidiče, aby si připravil doklad totožnosti, protože byl důvodně podezřelý ze spáchání přestupku. Muž na výzvy strážníka nedbal a pokusil se s vozidlem odjet. Nakonec se zamkl v autě a dokonce zatáhl okénko. Poté k vozidlu dorazila neznámá žena s kočárkem, muž vystoupil z vozidla a v tu chvíli ho strážníci znovu vyzvali, aby zůstal na místě a předložil doklady,“ uvedl mluvčí městské policie Jan Čihák. 

Muž začal být podle strážníků agresivní, proto ho další hlídka musela pomocí donucovacích prostředků zpacifikovat a odvézt na policii.

„Kdyby ten muž vyhověl a hned napoprvé předložil doklady, nic by se nestalo. Asi by s ním byl projednán přestupek a s paní by v klidu odjeli za pět minut dál,“ dodal Čihák.

Podle spolku Šalamoun byl zákrok policie neadekvátní tomu, o jaký přestupek šlo.

„K objektivnímu stavu je nutno uvést, že dotyčný sprostý podezřelý po zemi smýkaný drban se hájí tím, že nemohl svou těhotnou přítelkyni nalézt, zajistit jí převoz do nemocnice, a tak spáchal to nejhorší proti celému našemu zřízení a v zákazu zastavení zastavil. Městská policie oprávněnost hájí a nepochybně bude hájit neuposlechnutím výzvy, avšak zásadní otázku přiměřenosti takového zákroku nechám na vašem uvážení,“ napsal v příspěvku za spolek Šalamoun Václav Peričevič.

Případ řešila následně i státní policie, která devětatřicetiletého muže předvedla na policejní služebnu. „Jeho jednání policisté zadokumentovali pro podezření z přestupku proti veřejnému pořádku. Tyto písemnosti postoupili policisté příslušnému státnímu orgánu k dořešení,“ informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie obnovila pátrání po lovci pokladů, potvrdila identitu utonulé ženy

Policie hledá v pražském podzemí lovce pokladů

Pražští policisté v neděli pokračují v pátrání po člověku, který se při geocachingu ztratil v soustavě kanálů...

Ve Vltavě našli tělo keškaře, který se ztratil v podzemí po přívalovém dešti

Policisté z Vltavy nedaleko Slovanského ostrova vytáhli mrtvého muže. Mohlo by...

Ve Vltavě u Slovanského ostrova v Praze odpoledne našli lidské tělo. Policisté po několika hodinách oznámili, že je to...



VIDEO: Výstup z metra Anděl je znovu otevřený, ruské eskalátory zmizely

Nové eskalátory ve stanice metra Anděl (10. června 2018)

V Praze se v pondělí po devítiměsíční rekonstrukci otevřel výstup ze stanice metra Anděl směrem k obchodnímu centru....

Restaurátoři našli v soše ze Staroměstského orloje tajný vzkaz

Apoštol z orloje na Staroměstské radnici ukrýval tajný vzkaz

Při rekonstrukci orloje na Staroměstské radnici našli restaurátoři v jedné ze soch apoštolů tajnou schránku se vzkazem...

Geocaching je bezpečný, většinou ho zvládnou i děti, říká hledač kešek

Ilustrační snímek

Tragické úmrtí hledačky kešek a dosud neúspěšné pátrání po jejím kolegovi přivedlo pozornost k populárnímu geocachingu....

Další z rubriky

Mladý řidič zemřel pod převráceným autem, zřejmě nebyl připoutaný

Smrtelná nehoda na Kladensku u obce Slatina. (17.6.2018)

V neděli odpoledne havaroval řidič nedaleko obce Slatina na Kladensku. Na rovině vyjel z neznámých příčin ze silnice a...

OBRAZEM: Autobusy na nádraží na Florenci staví už 70 let

Autobusové nádraží Florenc v centru Prahy slaví 70. let od svého založení....

Autobusové nádraží Florenc v centru Prahy slaví 70. let od svého založení. Provoz byl zahájen 17. června 1948 a začátky...

OBRAZEM: Ve Stromovce se běhalo v barvách duhy a jen pro radost

Jindy pouze zelený park v pražské Stromovce se o víkendu zahalil do pastelových...

Jindy pouze zelený park v pražské Stromovce se o víkendu zahalil do mračen v pastelových barvách. Tisíce běžců se zde...

5 mýtů o nakažení klíšťatech: Pozor si dejte i na zahradě
5 mýtů o nakažení klíšťatech: Pozor si dejte i na zahradě

Klíšťová encefalitida nás neohrožuje pouze v lese nebo na louce. Klíšťata se totiž běžně vyskytují v městských parcích, na zahradách nebo zatravněných hřištích. O klíšťové encefalitidě bohužel koluje dalších několik mýtů. Znáte je?

Najdete na iDNES.cz