Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městské části zlevní o svátcích parkování. Někde bude i zdarma

  18:03aktualizováno  18:03
Městské části v metropoli se neshodnou na jednotném omezení parkovacích zón během vánočních svátků. I letos přistupují radnice k úpravám různě. Třeba Praha 3 nabídne v parkovacích zónách neomezené stání, Praha 7 zase takto vyčlení několik ulic.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nejvíce benevolentní je stejně jako minulý rok Praha 3. Radní městské části schválili dočasné zneplatnění všech zón placeného stání na svém území od soboty 23. prosince až do pondělí 1. ledna. 

Parkovat zdarma tak budou moci také řidiči z jiných částí metropole či mimopražští, a to nejen ve fialových smíšených zónách, ale dokonce i v těch modrých určených výhradně pro rezidenty. 

„V zóně placeného stání bude o Vánocích stání bez omezení, městská část Praha 3 tak chce vyjít vstříc svým občanům a zajistit pro jejich rodiny, přátele a známé, kteří je přijedou o svátcích navštívit, bezproblémové parkování. Lze totiž předpokládat, že kapacita bezplatného návštěvnického parkování v období vánočních svátků nebude dostačující,“ zdůvodňuje krok třetí městské části její mluvčí Michaela Luňáčková.

Řešením je kompromis

Zásadnější regulaci letos plánuje také i Praha 7. Ta v roce 2015 nejprve nabídla pro všechny bezplatné stání, ale rezidenti si následně ve velkém stěžovali. Podle nich se k nim nahrnuli řidiči odjinud a místní pak měli velké problémy zaparkovat. Proto radnice loni žádné opatření nepřichystala. Pro letošní rok je však připraveno kompromisní řešení. Radnice vybrala pro volné parkování pouze několik ulic. 

„Na základě zkušeností z loňského roku, kdy během Vánoc fungovaly zóny beze změn, jsme vytipovali několik méně vytížených ulic v okrajových částech Prahy 7, kde bude zajištěno bezplatné parkování pro rodiny a návštěvníky našich občanů,“ říká místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (Zelení).

Jednat se bude o označené úseky komunikace Kostelní, U Sparty, Ortenovo náměstí a Jateční v Holešovicích. Bez omezení bude k dispozici také šest míst jindy vyhrazených pro radnici Prahy 7 před úřadem městské části v ulici Na Ovčinách.

Volné stání u hokejové haly

Kromě toho bude mezi svátky k dispozici také 70 míst na parkovišti HC Sparta Praha v ulici U Výstaviště. Zde však bude možné zaparkovat pouze s platnou parkovací kartou, kterou si zájemci z řad obyvatel Prahy 7 mohou vyzvednout na recepci sousední hokejové haly za vratnou zálohu 500 korun. Karty jsou přenosné, mohou je tak využívat i návštěvy.

Jak se mění parkování o vánočních svátcích

  • Praha 1: režim se nemění.
  • Praha 2: snížená cena v návštěvnických a ve smíšených zónách od 23. 12. 2017 do 2. 1. 2018.
  • Praha 3: zdarma všude od 23. 12. 2017 do 1. 1. 2018.
  • Praha 5: snížená cena v návštěvnických a smíšených zónách od 23. 12. 2017 do 2. 1. 2018.
  • Praha 6: snížená cena v návštěvnických a smíšených zónách od 23. 12. 2017 do 2. 1. 2018.
  • Praha 7: zdarma v části ulic Kostelní, U Sparty, Ortenovo náměstí a Jateční a dále U Výstaviště.
  • Praha 8: snížená cena v návštěvnických a smíšených zónách od 23. 12. 2017 do 2. 1. 2018.

Další městské části, kterých se zóny placeného stání týkají, mají o svátcích jen drobné úpravy. „Kromě víkendů bude ve smíšených zónách nastavena jednorázová platba za celý den parkování ve výši 20 až 40 korun podle oblasti městské části, zjednodušeně řečeno Dejvice a Bubeneč 40 korun, ostatní za dvacet,“ vysvětluje pravidla mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek s tím, že modré zóny budou standardně v provozu i přes tyto prázdniny. 

A obdobná pravidla budou platit ve druhé, páté a osmé městské části, kde také celodenní stání na smíšených a návštěvnických zónách vyjde na cenu obvyklé hodinové sazby.

Jedinou radnicí, kde přes svátky nedojde ani ke kosmetickým změnám, je Praha 1. Ta dlouhodobě trpí největším přetlakem aut a na rozdíl od ostatních městských částí u ní během svátků nedochází ke zklidnění situace, ale naopak k přílivu ještě většího množství návštěvníků, kteří míří například na oblíbené vánoční trhy a další akce.

„U nás se nic ani přes Vánoce nemění. Tím, že se Praha 1 nachází v centru města, to ani jinak nejde řešit,“ tvrdí mluvčí Prahy 1 Blažková. Nový systém parkovacích zón platí v širším centru metropole od loňského roku. Jeho součástí je dnes už Praha 1, Praha 2, Praha 5, Praha 6 a Praha 8. Městské části Praha 3 a Praha 7 se připojí příští rok v únoru, zatím fungují v původním systému.Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

V zooparku u Prahy zasahuje policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť nedaleko Prahy vyšetřují celníci a policisté. Park provozuje Ludvík...Při razii v našli tělo tygra, ale i bobra, ledňáčka nebo poštolky

Zástupce ředitele Celní správy (GŘC) Robert Šlachta (vlevo) a generální ředitel...

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených...

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý obránce hokejové...

Autobus v Praze narazil do budovy statistického úřadu, pět lidí se zranilo

Autobus MHD po kolizi s osobním autem narazil do budovy Českého statistického...

Do budovy Českého statistického úřadu v Praze 10 narazil po srážce s osobním autem autobus městské hromadné dopravy. Na...

Další z rubriky

Zřícenou lávku nově nahradí přívoz pro sto lidí, vypluje ještě v červenci

Nový přívoz bude od konce letošního července pendlovat po Vtavě mezi břehy...

Pohled na dlouhé fronty lidí čekajících na přívoz mezi Císařským ostrovem a Trojou by měl být brzy u konce. Současný...

Bydlení v klidné zeleni a blízko centra našla Markéta v Braníku

Periferie Cafe není jen kavárna, ale především místem k setkávání. Sousedskou...

S potěšením i jistou hrdostí nazývá Markéta Faustová Braník příjemnou periferií. Do pražské čtvrti se nastěhovala před...

U Průhonic se srazilo auto s náklaďákem, oba řidiči se zranili

Srážka osobního automobilu s nákladním automobilem u Dobřejovic.

Ve čtvrtek v podvečer se u Dobřejovic nedaleko Prahy srazilo na silnici 101 auto s náklaďákem, který vjel do...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz