Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městské části zlevní o svátcích parkování. Někde bude i zdarma

  18:03aktualizováno  18:03
Městské části v metropoli se neshodnou na jednotném omezení parkovacích zón během vánočních svátků. I letos přistupují radnice k úpravám různě. Třeba Praha 3 nabídne v parkovacích zónách neomezené stání, Praha 7 zase takto vyčlení několik ulic.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nejvíce benevolentní je stejně jako minulý rok Praha 3. Radní městské části schválili dočasné zneplatnění všech zón placeného stání na svém území od soboty 23. prosince až do pondělí 1. ledna. 

Parkovat zdarma tak budou moci také řidiči z jiných částí metropole či mimopražští, a to nejen ve fialových smíšených zónách, ale dokonce i v těch modrých určených výhradně pro rezidenty. 

„V zóně placeného stání bude o Vánocích stání bez omezení, městská část Praha 3 tak chce vyjít vstříc svým občanům a zajistit pro jejich rodiny, přátele a známé, kteří je přijedou o svátcích navštívit, bezproblémové parkování. Lze totiž předpokládat, že kapacita bezplatného návštěvnického parkování v období vánočních svátků nebude dostačující,“ zdůvodňuje krok třetí městské části její mluvčí Michaela Luňáčková.

Řešením je kompromis

Zásadnější regulaci letos plánuje také i Praha 7. Ta v roce 2015 nejprve nabídla pro všechny bezplatné stání, ale rezidenti si následně ve velkém stěžovali. Podle nich se k nim nahrnuli řidiči odjinud a místní pak měli velké problémy zaparkovat. Proto radnice loni žádné opatření nepřichystala. Pro letošní rok je však připraveno kompromisní řešení. Radnice vybrala pro volné parkování pouze několik ulic. 

„Na základě zkušeností z loňského roku, kdy během Vánoc fungovaly zóny beze změn, jsme vytipovali několik méně vytížených ulic v okrajových částech Prahy 7, kde bude zajištěno bezplatné parkování pro rodiny a návštěvníky našich občanů,“ říká místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (Zelení).

Jednat se bude o označené úseky komunikace Kostelní, U Sparty, Ortenovo náměstí a Jateční v Holešovicích. Bez omezení bude k dispozici také šest míst jindy vyhrazených pro radnici Prahy 7 před úřadem městské části v ulici Na Ovčinách.

Volné stání u hokejové haly

Kromě toho bude mezi svátky k dispozici také 70 míst na parkovišti HC Sparta Praha v ulici U Výstaviště. Zde však bude možné zaparkovat pouze s platnou parkovací kartou, kterou si zájemci z řad obyvatel Prahy 7 mohou vyzvednout na recepci sousední hokejové haly za vratnou zálohu 500 korun. Karty jsou přenosné, mohou je tak využívat i návštěvy.

Jak se mění parkování o vánočních svátcích

  • Praha 1: režim se nemění.
  • Praha 2: snížená cena v návštěvnických a ve smíšených zónách od 23. 12. 2017 do 2. 1. 2018.
  • Praha 3: zdarma všude od 23. 12. 2017 do 1. 1. 2018.
  • Praha 5: snížená cena v návštěvnických a smíšených zónách od 23. 12. 2017 do 2. 1. 2018.
  • Praha 6: snížená cena v návštěvnických a smíšených zónách od 23. 12. 2017 do 2. 1. 2018.
  • Praha 7: zdarma v části ulic Kostelní, U Sparty, Ortenovo náměstí a Jateční a dále U Výstaviště.
  • Praha 8: snížená cena v návštěvnických a smíšených zónách od 23. 12. 2017 do 2. 1. 2018.

Další městské části, kterých se zóny placeného stání týkají, mají o svátcích jen drobné úpravy. „Kromě víkendů bude ve smíšených zónách nastavena jednorázová platba za celý den parkování ve výši 20 až 40 korun podle oblasti městské části, zjednodušeně řečeno Dejvice a Bubeneč 40 korun, ostatní za dvacet,“ vysvětluje pravidla mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek s tím, že modré zóny budou standardně v provozu i přes tyto prázdniny. 

A obdobná pravidla budou platit ve druhé, páté a osmé městské části, kde také celodenní stání na smíšených a návštěvnických zónách vyjde na cenu obvyklé hodinové sazby.

Jedinou radnicí, kde přes svátky nedojde ani ke kosmetickým změnám, je Praha 1. Ta dlouhodobě trpí největším přetlakem aut a na rozdíl od ostatních městských částí u ní během svátků nedochází ke zklidnění situace, ale naopak k přílivu ještě většího množství návštěvníků, kteří míří například na oblíbené vánoční trhy a další akce.

„U nás se nic ani přes Vánoce nemění. Tím, že se Praha 1 nachází v centru města, to ani jinak nejde řešit,“ tvrdí mluvčí Prahy 1 Blažková. Nový systém parkovacích zón platí v širším centru metropole od loňského roku. Jeho součástí je dnes už Praha 1, Praha 2, Praha 5, Praha 6 a Praha 8. Městské části Praha 3 a Praha 7 se připojí příští rok v únoru, zatím fungují v původním systému.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Zfetovaný řidič MHD chtěl jet pro cestující, policie u něj našla pervitin

Ilustrační snímek

Pražští policisté ve středu zadrželi řidiče autobusu městské hromadné dopravy, který byl pod vlivem drog. Muž měl u...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz