Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Metadonový autobus v centru Prahy končí, narkomani musí zase jinam

  17:03aktualizováno  17:03
Autobus, který pražským narkomanům vydával náhražku drogy, musel zmizet od hlavního nádraží. Společnost Grandi Stazioni provozující nádraží vyhrožovala organizaci Drop In žalobou. Metadon se proto nyní bude vydávat v ulici Karolíny Světlé.
Metadonový autobus skončil po pár týdnech. Metadon se nyní bude vydávat v ulici Karolíny Světlé

Metadonový autobus skončil po pár týdnech. Metadon se nyní bude vydávat v ulici Karolíny Světlé | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ani měsíc nevydržel před hlavním nádražím autobus, který vydával metadon. Měl nahradit výdejní centrum v ulici Ve Smečkách, kde Praha 1 organizaci Drop In v září vypověděla smlouvu. Společnosti Grandi Stazioni byl autobus také od začátku trnem v oku, bála se, že bude k nádraží přitahovat další narkomany.

Po výhrůžkách žalobou tak Drop In od projektu ustoupil. "Nechceme riskovat, tak jsme autobus stáhli a jeho pronájem ukončili. Vedení Grandi Stazioni nepochopilo, že podáváním metadonu narkomani v okolí nádraží naopak ubývají," uvedl Ivan Douda z Drop In.

Společnost provozující nádraží se ale brání. Kvůli autobusu podle ní po hale denně chodily pro metadon desítky lidí. Jejím představitelům také vadí, že je o záměru nikdo neinformoval.

"Opravili jsme halu a drogovou scénu se nám podařilo z prostoru nádraží dostat. K autobusu do Wilsonovy ulice se ale jinak než přes nádraží nedá dostat. Narkomani se sem vrátili a pro cestující je to nepříjemné," brání postoj firmy Martin Hamšík.

Zástupci Prahy 2 postupu společnosti přesto nerozumí. "Je s podivem, že Grandi Stazioni a Českým dráhám vadil autobus Drop In, když jim dlouhodobě nevadí nepořádek v podchodech před nádražím - především pozůstatky po konzumaci drog, které tam byly již dávno před umístěním pojízdného stanoviště," říká zástupce starostky Václav Vondrášek.

Pro metadon do ulic Karolíny Světlé a Španělské

Metadon se tak nyní bude vydávat v Nízkoprahovém středisku Drop In v ulici Karolíny Světlé. "Výdej tu bude fungovat pětkrát týdně po dobu tří měsíců, než se otevře centrum na Bulovce," pokračuje Douda.

Ulice Karolíny Světlé je ale na území Prahy 1, která proti narkomanům dlouhodobě brojí. Vystupuje tak i proti zřízení tohoto výdejního místa. "Nikdo to s námi opět neprojednal, budeme se proti tomuto arogantnímu postupu Drop In bránit, výdejní místo metadonu v centru města, poblíž Pařížské ulice, je prostě nepřijatelné," uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Douda ale upozornil, že pokud se metadon nebude mít kde vydávat, narkomani se vrátí k normálním drogám a v centru stoupne kriminalita.

Kromě Karolíny Světlé se metadon vydává ještě ve Španělské ulici na území Prahy 2. Sem docházejí již socializovaní a bezproblémoví uživatelé.

Radní Prahy 2 v září dali tomuto centru také výpověď, báli se, že se sem začnou stahovat i problémoví uživatelé drog ze Smeček. Dnes ale radní výpověď stáhli.  Důvodem bylo právě přemístění centra metadonové substituce zpět na území Prahy 1, do ulice Karolíny Světlé. 

"Praha 2 se jako jediná postavila k drogové problematice čelem a pomohla společnosti Drop In v kritické situaci poté, kdy musela uzavřít centrum Ve Smečkách," reagovala Lenka Prokopová z úřadu městské části. Dodala, že Praha 2 jako jediná povolila na svém území přítomnost metadonového autobusu. Ostatní městské části mu "parkovací místo" odmítly přidělit.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

VIDEO: Mladík ujížděl strážníkům centrem Prahy, pak z auta vyskočil

Mladík bez řidičského průkazu ujížděl strážníkům v centru Prahy

Strážníci v Praze 1 chtěli zastavit auto kvůli dopravnímu přestupku, řidič se však rozhodl, že jim ujede. Několik minut...

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Kamion naboural na D8 do auta silničářů, řidiče odvezla záchranka

Nehoda bagru a sanitky na dálnici D5 u Rudné (26. července 2016)

Dálnici D8 na 22. kilometru zastavila nehoda kamionu, který se srazil s vozidlem silničářů. Řidiče kamionu odvezla...

Najdete na iDNES.cz