Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Metadonový autobus v centru Prahy končí, narkomani musí zase jinam

  17:03aktualizováno  17:03
Autobus, který pražským narkomanům vydával náhražku drogy, musel zmizet od hlavního nádraží. Společnost Grandi Stazioni provozující nádraží vyhrožovala organizaci Drop In žalobou. Metadon se proto nyní bude vydávat v ulici Karolíny Světlé.
Metadonový autobus skončil po pár týdnech. Metadon se nyní bude vydávat v ulici Karolíny Světlé

Metadonový autobus skončil po pár týdnech. Metadon se nyní bude vydávat v ulici Karolíny Světlé | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ani měsíc nevydržel před hlavním nádražím autobus, který vydával metadon. Měl nahradit výdejní centrum v ulici Ve Smečkách, kde Praha 1 organizaci Drop In v září vypověděla smlouvu. Společnosti Grandi Stazioni byl autobus také od začátku trnem v oku, bála se, že bude k nádraží přitahovat další narkomany.

Po výhrůžkách žalobou tak Drop In od projektu ustoupil. "Nechceme riskovat, tak jsme autobus stáhli a jeho pronájem ukončili. Vedení Grandi Stazioni nepochopilo, že podáváním metadonu narkomani v okolí nádraží naopak ubývají," uvedl Ivan Douda z Drop In.

Společnost provozující nádraží se ale brání. Kvůli autobusu podle ní po hale denně chodily pro metadon desítky lidí. Jejím představitelům také vadí, že je o záměru nikdo neinformoval.

"Opravili jsme halu a drogovou scénu se nám podařilo z prostoru nádraží dostat. K autobusu do Wilsonovy ulice se ale jinak než přes nádraží nedá dostat. Narkomani se sem vrátili a pro cestující je to nepříjemné," brání postoj firmy Martin Hamšík.

Zástupci Prahy 2 postupu společnosti přesto nerozumí. "Je s podivem, že Grandi Stazioni a Českým dráhám vadil autobus Drop In, když jim dlouhodobě nevadí nepořádek v podchodech před nádražím - především pozůstatky po konzumaci drog, které tam byly již dávno před umístěním pojízdného stanoviště," říká zástupce starostky Václav Vondrášek.

Pro metadon do ulic Karolíny Světlé a Španělské

Metadon se tak nyní bude vydávat v Nízkoprahovém středisku Drop In v ulici Karolíny Světlé. "Výdej tu bude fungovat pětkrát týdně po dobu tří měsíců, než se otevře centrum na Bulovce," pokračuje Douda.

Ulice Karolíny Světlé je ale na území Prahy 1, která proti narkomanům dlouhodobě brojí. Vystupuje tak i proti zřízení tohoto výdejního místa. "Nikdo to s námi opět neprojednal, budeme se proti tomuto arogantnímu postupu Drop In bránit, výdejní místo metadonu v centru města, poblíž Pařížské ulice, je prostě nepřijatelné," uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Douda ale upozornil, že pokud se metadon nebude mít kde vydávat, narkomani se vrátí k normálním drogám a v centru stoupne kriminalita.

Kromě Karolíny Světlé se metadon vydává ještě ve Španělské ulici na území Prahy 2. Sem docházejí již socializovaní a bezproblémoví uživatelé.

Radní Prahy 2 v září dali tomuto centru také výpověď, báli se, že se sem začnou stahovat i problémoví uživatelé drog ze Smeček. Dnes ale radní výpověď stáhli.  Důvodem bylo právě přemístění centra metadonové substituce zpět na území Prahy 1, do ulice Karolíny Světlé. 

"Praha 2 se jako jediná postavila k drogové problematice čelem a pomohla společnosti Drop In v kritické situaci poté, kdy musela uzavřít centrum Ve Smečkách," reagovala Lenka Prokopová z úřadu městské části. Dodala, že Praha 2 jako jediná povolila na svém území přítomnost metadonového autobusu. Ostatní městské části mu "parkovací místo" odmítly přidělit.

Autor:Nejčtenější

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Tunel Blanka se vrátil do běžného provozu, kolony řídly pomalu

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Pražský tunel Blanka se před 12:30 vrátil do běžného provozu. V některých částech magistrály však přetrvávaly kolony...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

VIDEO: Do rybníka na západě Prahy unikla kejda, odsávaly ji cisterny

Z firmy v Hodkovicích v Praze - západ unikl odpad do potoka a následně rybníka....

Do rybníku v Písnici v Praze - západ uniklo z tamní bioplynové stanice větší množství kejdy. Cisterny znečištěnou vodu...

VIDEO: Opilému muži koukaly z kanálu jen nohy, vytáhli ho strážníci

Mladík uvízl zaseknutý v kanálu

Pražští strážníci vyjížděli v noci na čtvrtek k opilému mladému muži, který uvázl v kanále v Templové ulici v Praze 1....

Matěj Stropnický nebude v podzimních volbách kandidovat, chce přestávku

Předseda Zelených Matěj Stropnický hostem diskusního pořadu Rozstřel. (3. října...

Bývalý předseda Zelených a pražský zastupitel Matěj Stropnický nebude v podzimních komunálních volbách kandidovat, a to...

Najdete na iDNES.cz