Pražské služby - ilustrační snímek.

Pražské služby - ilustrační snímek. | foto: Pražské služby

Praha se snaží udržet si vliv na svoz odpadu a hraje o miliardy

  • 5
Pražský magistrát se rozhoduje, kolik bude stát vyvážení popelnic a kdo z toho bude nejvíc profitovat. Uvažuje se o třech variantách řešení, každé z nich bude Prahu bolet.

Málokdo si uvědomí, když vyhazuje pytel s odpadky do popelnice, že byznys se smetím je v Praze zlatý mnohamiliardový důl. Magistrát se momentálně rozhoduje, kolik bude vyvážení popelnic stát a kdo bude ze svozu nejvíce profitovat. A ač to zní nelogicky, vůbec to nemusí být firma, která z většiny patří městu.

Více než dva roky nedokáže magistrát najít řešení složité kauzy, v níž jsou zapletené špičky českého byznysu.

Zjednodušeně řečeno: metropole vlastní 76,9 procenta akcií Pražských služeb, tedy výdělečné firmy, která nyní sváží smetí ze dvou třetin domácností. Město si logicky přeje, aby jeho firma dál prosperovala, a chce jí proto zadat zakázku napřímo bez výběrového řízení.

Má to háček: dokud město nevlastní sto procent Pražských služeb, musí veřejnou soutěž vyhlásit. A lákavý tendr v hodnotě 12,8 miliardy od roku 2016 do roku 2025 může vyhrát silná konkurenční společnost AVE CZ nebo třeba i triumvirát firem AVE, Komwag a Ipodec.

„Čekáme na vypsání zakázky, abychom mohli předložit nabídku,“ ujistil ředitel Komwagu Jaroslav Stružka s tím, že firma by šla do soutěže i sama, kdyby získala investora.

Nicméně důležitou, možná dokonce hlavní součástí kauzy je výjimečně cenná spalovna Malešice. O tu totiž stojí již zmíněné AVE, jak tvrdí zdroje z magistrátu. Spalovna by mohla být lehkou kořistí, pokud Pražské služby prohrají zakázku a ztratí práci. Mohlo by se pak hovořit o jejím prodeji.

Postavení města je nevýhodné především proto, že AVE si od minoritního vlastníka vloni v létě nečekaně koupilo skoro dvacet procent akcií Pražských služeb. Magistrátu tak nezbývá, než se s AVE dohodnou tak, aby to Prahu bolelo co nejméně.

A toto smírčí řízení akcionářů v Pražských službách nyní běží. Jeho obsah je tajný. Přesto se MF DNES podařilo zrekonstruovat část z několika variant řešení nastalé situace.

Akcie by stály skoro miliardu korun

„TOP 09 to zkusila silou, my jsme usoudili, že silou to nejde. AVE je na to příliš silná společnost. Snažíme se vyjednat dohodu. Ideálně, aby nám akcie prodali,“ uvedla radní Jana Plamínková (STAN).

Podle informací MF DNES však ještě město konkrétní nabídku nepodalo. Cena by mohla být vysoko nebo město přidá ještě nějaký jiný bonus. Podle loňských odhadů by se hodnota akcií měla pohybovat kolem 800 milionů korun.

Zmíněné bonusy mohou mít různou formu, v kuloárech se nicméně hovoří o dvou. Samotné AVE by si přálo, aby mu Praha zajistila, že se bude dál podílet na svozu odpadu ve městě - třeba tak, že firma Pražským službám propachtuje (pacht je forma pronájmu) své popelářské vozy.

Druhá varianta je vážná. Dva zdroje redakci sdělily, že se objevil nápad výměnou za prodej akcií propachtovat do rukou AVE spalovnu na dlouhou dobu. „To by byla loupež za bílého dne,“ nešetřil magistrát kritikou opoziční zastupitel Jiří Nouza (TOP 09). Narážel tím na to, že by tak město ztratilo vliv na strategický majetek.

Spalovna umí vydělávat i prodejem tepla

Důležitost spalovny vzroste v roce 2025, kdy stát omezí skládkování a bude více tlačit na recyklaci a spalování odpadu. Navíc AVE spadá pod společnost EP Industries, kterou ovládá Daniel Křetínský. Ta se zabývá teplárenstvím a bylo pro ně výhodné prodávat teplo, které spalovna jako vedlejší produkt umí vyrobit.

AVE nechce situaci komentovat. „V tuto chvíli nemůžeme k probíhajícím jednáním poskytovat žádné informace ani komentáře,“ uvedla za firmu ředitelka komunikace Jana Vondráková.

Třetí možností, kterou Praha ještě nemá detailně rozpracovanou, je půjčka akcií. Podle kuloárních zdrojů by si magistrát od AVE jejich akcie na čas půjčil, a tak by v Pražských službách získal podíl, který umožní zadat svoz odpadu bez tendru. Avšak za to by AVE mohlo chtít například silné postavení v managementu Pražských služeb.

Oficiálně se Praha k jednání nevyjadřuje. „Zatím se nic dramatického neděje. Cílem je nalézt východisko ze situace mezi dvěma akcionáři. Varianty řešení budou padat. Vylučuji, že by nyní nějaké řešení bylo v pokročilém stadiu vyjednávání,“ obecně komentoval schůzky ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

Nicméně v následujících týdnech lze očekávat vývoj. Fakticky už totiž město moc času nemá a chce s problémem pohnout do konce roku – tedy tak, aby už nemuselo vyhlásit zmíněný mnohamiliardový tendr na svoz odpadu.