Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi pražskými narkomany se šíří žloutenka a syfilis, ukázaly testy

  14:58aktualizováno  14:58
Občanské sdružení Sananim zveřejnilo výsledky mezinárodních testů mezi drogově závislými na infekční choroby v Praze. Nejčastěji testy zachytily žloutenku typu C a syfilis. Naopak případ HIV a tuberkulózy neodhalily žádný. Na první pohled dopadla Praha dobře. Výsledky však odhalují i možná rizika.
Mezi nejčastější drogy užívané v Praze patří dlouhodobě pervitin, heroin, buprenorfin, alkohol a konopí. Podle odhadů je v Praze osm až deset tisíc uživatelů drog. (Ilustarační foto)

Mezi nejčastější drogy užívané v Praze patří dlouhodobě pervitin, heroin, buprenorfin, alkohol a konopí. Podle odhadů je v Praze osm až deset tisíc uživatelů drog. (Ilustarační foto) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Testům, které probíhaly zhruba rok, se v Praze, Bratislavě, Římě a Turíně podrobilo celkem 2 500 lidí. Nejvíce testovaných bylo v české metropoli, a to 869.

Čeští uživatelé drog byli nejmladší, jejich průměrný věk se pohyboval kolem třicítky, v Itálii byl zhruba o deset let vyšší. Češi měli nejčastěji základní vzdělání, v Itálii středoškolské i vysokoškolské. Víc než polovina uživatelů drog v Praze byla bez domova a tři čtvrtiny bez práce, což bylo nejvíce ze sledovaných měst.

Sananim spolu s nadací Drop IN testoval především injekční uživatele drog.  "Podařilo se nám zachytit tu nejtěžší skupinu," popsal Jakub Minařík vedoucí Centra ambulantní detoxikace a substituce Sananim.

Praha dopadla v mezinárodním srovnání z pohledu hlavních sledovaných infekcí, HIV a TBC, velmi dobře.  "Pokud jde o HIV, dosáhli jsme toho hlavně proto, že se u nás začaly včas a plošně měnit nitrožilním uživatelům drog injekční jehly," poznamenal výkonný ředitel Sananim Jiří Richter.

"Jestliže na to rezignujeme  a například nebude dost peněz na výměnu a na testování, může se tato příznivá situace velmi rychle a způsobem velmi nepříjemným pro většinovou společnost změnit," poznamenal.

Nejčastějšími infekčními chorobami zaznamenanými v Praze byly infekční žloutenka a syfilis. Promořenost virovou žloutenkou typu C je vysoká, mělo ji 31 procent testovaných. K nim je ale třeba připočíst i 26 procent těch, kteří test odmítli s tím, že vědí, že žloutenku mají. Syfilidu mělo 2,5 % testovaných.

Tyto choroby se podle Maříka šíří hodně mezi partnery. "Nevnímají nebezpečí přenosu," vysvětlil. Poznamenal, že nejvíce se před pohlavními chorobami chrání sexuální pracovnice. "U ostatních je velká promiskuita. Vysoká je i míra sdílení injekčního náčiní," doplnil Mařík.

Málo testovaných migrantů může být varováním

Testy rovněž zaznamenaly, ve srovnání s ostatními městy, nejmenší podíl lidí, kteří byli va vězení (42 %), ale také nejčastější užívání drog za mřížemi - 39 procent. Pracovníci Sananim připomněli, že ve věznicích nejsou žádné výměnné programy, a proto je tam velké riziko šíření infekcí.

V Praze byl z testovaných měst zachycen nejnižší podíl migrantů (6 %), proti průměrným 20 % v Itálii. To ale může být podle Sananim pro Česko varováním. Lze to totiž vysvětlit i tím, že pro migranty z postsovětských zemí a Asie, kde je výskyt HIV a tuberkulózy vysoký, nejsou dostupné specializované služby.

"Míra výskytu HIV a tuberkulózy je tam vysoká a lze předpokládat, že zejména, pokud jde o injekční uživatele drog, nejsou zachyceni v nízkoprahových centrech a bobtná nám tu problém," varoval Tomáš Vejrych ze Sananim.

Mezi nejčastější drogy užívané v Praze patří dlouhodobě pervitin, heroin, buprenorfin, alkohol a konopí. V Praze je podle odhadů Národního monitorovacího střediska osm až deset tisíc uživatelů drog, z nich zhruba sedm tisíc je v kontaktu s nízkoprahovými centry.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Bomba, křičel klient azylového domu z okna. Pyrotechnik vyjel zbytečně

Policejní pyrotechnik (ilustrační snímek)

Deset lidí museli v sobotu odpoledne evakuovat policisté z azylového domu v pražské Bubenči. Jeden z klientů zařízení...

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz