Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi pražskými narkomany se šíří žloutenka a syfilis, ukázaly testy

  14:58aktualizováno  14:58
Občanské sdružení Sananim zveřejnilo výsledky mezinárodních testů mezi drogově závislými na infekční choroby v Praze. Nejčastěji testy zachytily žloutenku typu C a syfilis. Naopak případ HIV a tuberkulózy neodhalily žádný. Na první pohled dopadla Praha dobře. Výsledky však odhalují i možná rizika.
Mezi nejčastější drogy užívané v Praze patří dlouhodobě pervitin, heroin, buprenorfin, alkohol a konopí. Podle odhadů je v Praze osm až deset tisíc uživatelů drog. (Ilustarační foto)

Mezi nejčastější drogy užívané v Praze patří dlouhodobě pervitin, heroin, buprenorfin, alkohol a konopí. Podle odhadů je v Praze osm až deset tisíc uživatelů drog. (Ilustarační foto) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Testům, které probíhaly zhruba rok, se v Praze, Bratislavě, Římě a Turíně podrobilo celkem 2 500 lidí. Nejvíce testovaných bylo v české metropoli, a to 869.

Čeští uživatelé drog byli nejmladší, jejich průměrný věk se pohyboval kolem třicítky, v Itálii byl zhruba o deset let vyšší. Češi měli nejčastěji základní vzdělání, v Itálii středoškolské i vysokoškolské. Víc než polovina uživatelů drog v Praze byla bez domova a tři čtvrtiny bez práce, což bylo nejvíce ze sledovaných měst.

Sananim spolu s nadací Drop IN testoval především injekční uživatele drog.  "Podařilo se nám zachytit tu nejtěžší skupinu," popsal Jakub Minařík vedoucí Centra ambulantní detoxikace a substituce Sananim.

Praha dopadla v mezinárodním srovnání z pohledu hlavních sledovaných infekcí, HIV a TBC, velmi dobře.  "Pokud jde o HIV, dosáhli jsme toho hlavně proto, že se u nás začaly včas a plošně měnit nitrožilním uživatelům drog injekční jehly," poznamenal výkonný ředitel Sananim Jiří Richter.

"Jestliže na to rezignujeme  a například nebude dost peněz na výměnu a na testování, může se tato příznivá situace velmi rychle a způsobem velmi nepříjemným pro většinovou společnost změnit," poznamenal.

Nejčastějšími infekčními chorobami zaznamenanými v Praze byly infekční žloutenka a syfilis. Promořenost virovou žloutenkou typu C je vysoká, mělo ji 31 procent testovaných. K nim je ale třeba připočíst i 26 procent těch, kteří test odmítli s tím, že vědí, že žloutenku mají. Syfilidu mělo 2,5 % testovaných.

Tyto choroby se podle Maříka šíří hodně mezi partnery. "Nevnímají nebezpečí přenosu," vysvětlil. Poznamenal, že nejvíce se před pohlavními chorobami chrání sexuální pracovnice. "U ostatních je velká promiskuita. Vysoká je i míra sdílení injekčního náčiní," doplnil Mařík.

Málo testovaných migrantů může být varováním

Testy rovněž zaznamenaly, ve srovnání s ostatními městy, nejmenší podíl lidí, kteří byli va vězení (42 %), ale také nejčastější užívání drog za mřížemi - 39 procent. Pracovníci Sananim připomněli, že ve věznicích nejsou žádné výměnné programy, a proto je tam velké riziko šíření infekcí.

V Praze byl z testovaných měst zachycen nejnižší podíl migrantů (6 %), proti průměrným 20 % v Itálii. To ale může být podle Sananim pro Česko varováním. Lze to totiž vysvětlit i tím, že pro migranty z postsovětských zemí a Asie, kde je výskyt HIV a tuberkulózy vysoký, nejsou dostupné specializované služby.

"Míra výskytu HIV a tuberkulózy je tam vysoká a lze předpokládat, že zejména, pokud jde o injekční uživatele drog, nejsou zachyceni v nízkoprahových centrech a bobtná nám tu problém," varoval Tomáš Vejrych ze Sananim.

Mezi nejčastější drogy užívané v Praze patří dlouhodobě pervitin, heroin, buprenorfin, alkohol a konopí. V Praze je podle odhadů Národního monitorovacího střediska osm až deset tisíc uživatelů drog, z nich zhruba sedm tisíc je v kontaktu s nízkoprahovými centry.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Oslavy výročí Československa potrvají měsíc, budou festivalem v ulicích

orloj, Praha

Národní oslavy sta let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského orloje a vyvrcholí 27. a 28. října...

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz