Mezi nejčastější drogy užívané v Praze patří dlouhodobě pervitin, heroin, buprenorfin, alkohol a konopí. Podle odhadů je v Praze osm až deset tisíc uživatelů drog. (Ilustarační foto)

Mezi nejčastější drogy užívané v Praze patří dlouhodobě pervitin, heroin, buprenorfin, alkohol a konopí. Podle odhadů je v Praze osm až deset tisíc uživatelů drog. (Ilustarační foto) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Mezi pražskými narkomany se šíří žloutenka a syfilis, ukázaly testy

  • 0
Občanské sdružení Sananim zveřejnilo výsledky mezinárodních testů mezi drogově závislými na infekční choroby v Praze. Nejčastěji testy zachytily žloutenku typu C a syfilis. Naopak případ HIV a tuberkulózy neodhalily žádný. Na první pohled dopadla Praha dobře. Výsledky však odhalují i možná rizika.

Testům, které probíhaly zhruba rok, se v Praze, Bratislavě, Římě a Turíně podrobilo celkem 2 500 lidí. Nejvíce testovaných bylo v české metropoli, a to 869.

Čeští uživatelé drog byli nejmladší, jejich průměrný věk se pohyboval kolem třicítky, v Itálii byl zhruba o deset let vyšší. Češi měli nejčastěji základní vzdělání, v Itálii středoškolské i vysokoškolské. Víc než polovina uživatelů drog v Praze byla bez domova a tři čtvrtiny bez práce, což bylo nejvíce ze sledovaných měst.

Sananim spolu s nadací Drop IN testoval především injekční uživatele drog.  "Podařilo se nám zachytit tu nejtěžší skupinu," popsal Jakub Minařík vedoucí Centra ambulantní detoxikace a substituce Sananim.

Praha dopadla v mezinárodním srovnání z pohledu hlavních sledovaných infekcí, HIV a TBC, velmi dobře.  "Pokud jde o HIV, dosáhli jsme toho hlavně proto, že se u nás začaly včas a plošně měnit nitrožilním uživatelům drog injekční jehly," poznamenal výkonný ředitel Sananim Jiří Richter.

"Jestliže na to rezignujeme  a například nebude dost peněz na výměnu a na testování, může se tato příznivá situace velmi rychle a způsobem velmi nepříjemným pro většinovou společnost změnit," poznamenal.

Nejčastějšími infekčními chorobami zaznamenanými v Praze byly infekční žloutenka a syfilis. Promořenost virovou žloutenkou typu C je vysoká, mělo ji 31 procent testovaných. K nim je ale třeba připočíst i 26 procent těch, kteří test odmítli s tím, že vědí, že žloutenku mají. Syfilidu mělo 2,5 % testovaných.

Tyto choroby se podle Maříka šíří hodně mezi partnery. "Nevnímají nebezpečí přenosu," vysvětlil. Poznamenal, že nejvíce se před pohlavními chorobami chrání sexuální pracovnice. "U ostatních je velká promiskuita. Vysoká je i míra sdílení injekčního náčiní," doplnil Mařík.

Málo testovaných migrantů může být varováním

Testy rovněž zaznamenaly, ve srovnání s ostatními městy, nejmenší podíl lidí, kteří byli va vězení (42 %), ale také nejčastější užívání drog za mřížemi - 39 procent. Pracovníci Sananim připomněli, že ve věznicích nejsou žádné výměnné programy, a proto je tam velké riziko šíření infekcí.

V Praze byl z testovaných měst zachycen nejnižší podíl migrantů (6 %), proti průměrným 20 % v Itálii. To ale může být podle Sananim pro Česko varováním. Lze to totiž vysvětlit i tím, že pro migranty z postsovětských zemí a Asie, kde je výskyt HIV a tuberkulózy vysoký, nejsou dostupné specializované služby.

"Míra výskytu HIV a tuberkulózy je tam vysoká a lze předpokládat, že zejména, pokud jde o injekční uživatele drog, nejsou zachyceni v nízkoprahových centrech a bobtná nám tu problém," varoval Tomáš Vejrych ze Sananim.

Mezi nejčastější drogy užívané v Praze patří dlouhodobě pervitin, heroin, buprenorfin, alkohol a konopí. V Praze je podle odhadů Národního monitorovacího střediska osm až deset tisíc uživatelů drog, z nich zhruba sedm tisíc je v kontaktu s nízkoprahovými centry.