Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí noční letci umí překvapit. I na Mezinárodní noci pro netopýry

  9:51aktualizováno  9:51
Šest tisíc lidí navštíví v Česku Mezinárodní noc pro netopýry. Spousta akcí probíhá do 30. září také ve Středočeském kraji. Návštěvníci uslyší zajímavosti o netopýrech, uvidí je na vlastní oči zblízka či je budou moct sledovat pomocí ultrazvukového detektoru.

Petra Schnitzerová (na snímku) se netopýrům věnuje už zhruba dvacet let. Tito živočichové ji zaujali svým způsobem života i svou ohrožeností. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Mezinárodní noci pro netopýry pořádá Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON). O Noci pro netopýry i o nich samých hovořila MF DNES s Petrou Schnitzerovou, zástupkyní ředitele ČESON.

Netopýrů je po světě odhadem přes 1 250 druhů, v České republice 27. Není to málo?
S ohledem na naše zeměpisné podmínky to úplně málo není. Netopýři jsou rozšířeni po celém světě s výjimkou nejchladnějších oblastí. Nenajdete je za polárním kruhem a na některých ostrovech, jinak je potkáte všude. Největší počet druhů je v tropech. Na naši malou zemi je 27 druhů docela dost.

Kde se netopýři vyskytují?
Řada druhů je synantropních a v podstatě jsou i závislí na lidských podzemních i nadzemních stavbách. Přirozenými původními úkryty jsou stromové dutiny či skalní spáry. V letním období, kdy samice odchovávající mláďata potřebují hodně teplé úkryty, lezou v našich podmínkách do budov. Jeskyně jsou u nás pro ně přes léto moc chladné.

Znamená to, že se lidí nestraní?
Tak dvě třetiny netopýrů u nás jsou na lidské stavby v určité fázi životního cyklu vázané. Jsou ale i druhy, které jsou lesní, třeba netopýr velkouchý a netopýr černý.

Na svých přednáškách obvykle hovoříte také o ohrožení netopýrů. Co pro ně v dnešní době představuje největší nebezpečí?
Především úbytek jejich úkrytů. V minulosti, například v 70. letech, je dost ohrožovaly i různé chemické postřiky ze zemědělství. Netopýři konzumovali přiotrávený hmyz, což pak vedlo k jejich úhynům. Dnes je problém hlavně v úbytku úkrytů v budovách i v podzemí. U budov to hodně souvisí s jejich zateplováním, při němž jsou všechny štěrbiny v domech zaslepovány. Pokud se tyto rekonstrukce dělají, je potřeba, aby se s netopýry počítalo a jejich úkryty se zachovaly i po rekonstrukci. K tomu slouží například speciální budky do zateplení.

Ve Středočeském kraji je prý největší tuzemská kolonie netopýrů...
Ano, jde o největší známou letní kolonii netopýra velkého. Nachází se na půdě hájovny v Ledcích na Mladoboleslavsku. Každoročně je tam přes tři tisíce samic s mláďaty. Ve Středočeském kraji jsou ale i jiné velké kolonie. Například v Mrači u Benešova, tam jsou také na půdě, konkrétně v jedné budově u lomu. Opět se tam jedná o netopýra velkého.

Mezinárodní noc pro netopýry

Hrad Točník
3. září od 19:00 do 22:00 hod.
Netopýří přírodovědná stezka pro děti, ukázka netopýrů, přednáška s promítáním a noční hradní procházka s ultrazvukovým detektorem. Info na telefonu 737 121 672 (Dita Weinfurtová).

Záchranná stanice AVES Kladno – Čabárna
5. září od 18:00 do 21:00 hod.
Přednáška s promítáním, ukázka netopýrů, vycházka s ultrazvukovým detektorem, pozorování lovících netopýrů. Info na 731 523 599 (Dagmar Zieglerová).

Hrad Zvířetice
9. září od 20:30 do 0:00 hod.
Ukázky výzkumu netopýrů včetně odchytu, ukázky péče o handicapované jedince, přednáška, hry pro děti. Info na telefonu 603 780 392 (Daniel Horáček).

Dobřichovice
24. září od 16:00 hod. u dobřichovického zámku.
Přednáška, hry pro děti, ukázka netopýrů. Info na 728 504 240 (Helena Jahelková).

Jaké podmínky musí taková půda splňovat, aby se netopýrům zalíbila?
Každý druh má trochu jiné požadavky. Když se budeme držet netopýra velkého, tak potřebuje, aby ta půda byla dostatečně velká s optimální teplotou, bez průvanu a s vhodným přístupovým otvorem. Měli by tam mít také klid.

Jak dlouho zůstávají v letních koloniích?
Od jara do začátku podzimu mohou být na půdách či někde jinde pod střechou. V průběhu podzimu se pak stěhují do zimovišť v podzemí. Zimu přečkávají zimním spánkem. Žijí ze zásob podkožního tuku. V podzemí potřebují relativně nízkou, ale stabilní teplotu bez mrazu a průvanu. Existují však i druhy, které zimují ve stromových dutinách či skalních spárách nebo dutinách panelových domů.

Jsou i nějaké další významné lokality v kraji? Tuším, že na Slapech je také jedna z největších kolonií.
Ano, tam se nachází zimoviště v podzemním kanálu. Zimuje tam několik tisíc netopýrů hvízdavých. Toto zimoviště bylo objeveno relativně nedávno. Z tradičně a dlouhodobě sčítaných lokalit jsou jednoznačně nejvýznamnější zimoviště v Českém krasu. Jinak netopýři žijí v různých starých štolách a opuštěných důlních dílech rozesetých po kraji. Zimovat ale mohou i v hradních a zámeckých sklepeních. Jedno takové zimoviště je například na Konopišti.

Co návštěvníky vašich akcí v rámci Mezinárodní noci pro netopýry většinou nejvíc překvapuje?
Těch překvapení je dost. Netopýry totiž většinou ukazujeme zblízka. Často jsou lidé překvapení jejich malým vzrůstem. Náš nejmenší netopýr, příznačně pojmenovaný netopýr nejmenší, váží asi pět gramů. Většina druhů má kolem deseti gramů. Jsou opravdu malí. Často potom lidi překvapuje, že netopýři mají jen jedno mládě za rok. Pouze některé druhy mohou mít dvojčata. Právě proto dlouho trvá, než se jejich populace s poklesem vyrovná. Překvapením bývá i délka jejich života. Jsou to dlouhověká zvířata, mohou se dožít až 40 let. Maximální zjištěný věk byl 41 let. Průměrný věk je ale samozřejmě nižší, pohybuje se do deseti let. Vyššího věku se dožívají jen šťastlivci.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...

Další z rubriky

Záložní nemocnice v Jílovém marně čekala na válku. Teď se snad dočká kupce

Areál záložní nemocnice v Jílovém u Prahy

Lékaři tam nikdy neoperovali, přesto leží na chodbách bývalé nemocnice v Jílovém u Prahy hadičky ke kapačkám a další...

Na hřišti v Benešově přišlo dítě o prsty, město nechá prolézačky prověřit

U stezky bude také dětské hřiště, vzdělávací prostory a restaurace.

Benešov prověří bezpečnost všech dětských hřišť ve městě. Důvodem je vážný úraz nezletilého chlapce na hřišti družiny...

V Hlubočepech prasklo potrubí, tisíce lidí byly bez vody

Havárie vody na Barrandově (20.11.2017)

Na sídlišti Barrandov v pražských Hlubočepech v pondělí odpoledne prasklo potrubí. Voda stekla z kopce po silnici a...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz