Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sejít se se starosty pražských radnic? Za den i za měsíc, ukázal test

  10:59aktualizováno  10:59
Za jeden den i za měsíc. V takovém časovém úseku jsou schopni se sejít starostové pražských městských částí se svými občany. Zjistila to MF DNES ve svém testu pružnosti 22 městských částí, který provedla v době letních dovolených.

Většina pražských radnic na dotazy občanů reagovala, někteří starostové navrhli setkání už na druhý den (ilustrační foto) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pavlína Sýkorová se právě s rodinou nastěhovala do jedné nejmenované pražské městské části. Netuší, kolik se tu platí za psa či popelnici, neví, kam vyhodit staré skříně po předchozím majiteli bytu. Navíc má několik podnětů, jak život ve svém okolí o něco vylepšit. Proto by se ráda setkala se starostou.

Pavlína Sýkorová je fiktivní postava, která posloužila MF DNES k tomu, aby vyzkoušela pružnost dvaadvaceti městských úřadů. Vše proběhlo e-mailovou komunikací, přičemž výše naznačené otázky byly na adresu starosty či jeho nejbližších spolupracovníků zaslány v pondělí 29. července.

Poetické vyprávění, věcné odpovědi nebo ticho úřadu

Jak tedy radnice v době dovolených dopadly? Obecně lze říct, že obstály velmi dobře. Někdy odpověděl přímo starosta, jindy jeho sekretariát. Nicméně z objektivního pohledu je nutné mít na paměti, že je docela velký rozdíl řídit čtvrť o pár tisících obyvatel a tu, která jich má třeba sto tisíc.

"Aktivních občanů není nikdy dost. Rád se s Vámi setkám. Má asistentka se s Vámi po dovolené spojí a domluvíte se na vhodném termínu," odpověděl prakticky ihned starosta Prahy 21 Pavel Roušar a svůj e-mail vyplnil odkazy, kde lze najít odpovědi na všechny dotazy.

Obdobně rychle zareagoval třeba i starosta Prahy 16 Karel Hanzlík. Navíc se ve svém e-mailu kromě věcných informací až poeticky rozplývá nad krásami "své" čtvrti.

"Zcela unikátní je poloha Radotína na břehu řeky Berounky blízko krásné přírody," píše Hanzlík a pokračuje: "Je skvělé, že ač jste ,čerstvá‘ občanka Radotína, chcete se zapojit do místního dění. Rád si poslechnu i Vaše podněty," dodává a navrhuje osobní setkání.

V den odeslání dotazů fiktivní Pavlíny Sýkorové reagovalo sedm radnic. O den později další čtyři a poslední červencový den dvě. V následujících několika dnech se ozvalo šest radnic.

Tři z dvaadvaceti ovšem odpovědi během dvou týdnů nezaslaly vůbec. V nevyřízené poště stále čeká e-mail u starosty první městské části Oldřicha Lomeckého a starosty vysočanské radnice Jana Jarolíma. Odpovědi nedorazily ani z Prahy 18. Tam však e-mail skončil v poště starostových kolegů.

To proto, že kontakt přímo na starostu byl na webu městské části o něco hůře dohledatelný.

"V e-mailu byly dotazy, které jsou zodpovězené na našem webu, tak jsem jej zařadil do složky e-mailů, které počkají, až budu mít někdy o víkendu čas. Také jsem mezitím měl týden dovolenou," reagoval Lomecký na dotaz, proč neodpověděl. Prý mu denně chodí padesát e-mailů a právě jich má nevyřízených 755.

"Přemýšlel jsem, zda si mám také zaplatit asistentku, která za mě bude odpovídat, ale je lepší, když odpovídám sám. Jen to déle trvá," dodal Lomecký.

Jakmile se nahromadily odpovědi ostatních radnic v e-mailu Pavlíny Sýkorové, zbývalo domluvit schůzku se starostou. Cílem bylo získat jen termín setkání. Někteří už ale dopředu avizovali, že to nebude jednoduché. Třeba starosta Prahy 13 a poslanec David Vodrážka má zřejmě značně popsaný diář, na což hned upozornil.

"Vaše dotazy jsem předal příslušným odborům. Pokud byste věděla o tipech týkajících se dění v naší městské části, můžete mně je, vzhledem k mému plnému diáři, sdělit prostřednictvím e-mailu," napsal Vodrážka.

Žije tu 85 tisíc lidí a starosta se nemůže scházet s každým

Vedoucí kanceláře starosty Prahy 5 Radim Bureš zase připomněl, že jejich městská část má desetitisíce obyvatel.

"Co se týče schůzky se starostou, uvítám, pokud sdělíte téma, které by bylo předmětem setkání. Naše městská část má cca 85 tisíc obyvatel, a tak bohužel není v silách pana starosty ani vedení radnice potkat se s každým občanem, který o setkání požádá," napsal.

Jak dopadlo 22 pražských radnic v testu MF DNES

Redakce zaslala 29. 7. radnicím e-maily s dotazy a žádostí o schůzky se starostou. Test vyhodnotila po 14 dnech. V některých případech bylo nutné poslat další, upřesňující e-mail či se domluvit telefonicky.

Praha 1 - Oldřich Lomecký - Úřad neodpověděl. Starosta se prý k odpovědi nedostal, měl i dovolenou.

Praha 2 - Jana Černochová - První reakce: 29. 7. Setkání se starostkou: za 5 dní. Odepsala starostka, podrobně odpověděla na dotazy.

Praha 3 - Vladislava Hujová - První reakce: 29. 7. Setkání se starostkou: za 14 dní. Reagoval sekretariát, na dotazy neodpověděl, navrhl schůzku.

Praha 4 - Pavel Caldr - První reakce: 4. 8. Setkání se starostou: za 15 dní. Sekretariát zaslal odkazy na internet, kde jsou odpovědi na dotazy.

Praha 5 - Miroslav Zelený - První reakce: 6. 8. Setkání se starostou: sekretariát vyzval k upřesnění tématu schůzky a navrhl elektronickou komunikaci. Odpověděl sekretariát.

Praha 6 - Marie Kousalíková -První reakce: 6. 8. Setkání se starostkou: termín schůzky měla ještě schválit starostka s tím, že se pak úřad ozve. Dotazy zodpověděl sekretariát.

Praha 7 - Marek Ječmének - První reakce: 6. 8. Setkání se starostou: za 2 dny. Odpovídal starosta.

Praha 8 - Jiří Janků - První reakce: 6. 8. Setkání se starostou: za 7 dní. Sekretariát zodpověděl všechny dotazy.

Praha 9  - Jan Jarolím - Úřad neodpověděl. Starostu se nepodařilo kontaktovat pro vysvětlení, měl vypnutý telefon.

Praha 10 - Bohumil Zoufalík - První reakce: 31. 7. Setkání se starostou: sekretariát odkázal na e-mailovou komunikaci. Sekretariát zaslal odkazy na internet, kde jsou odpovědi na dotazy.

Praha 11 - Dalibor Mlejnský - První reakce: 9. 8. Schůzka se starostou: za 23 dní. Navrhli termín schůzky, odpovědi nezaslali.

Praha 12 - Petr Prchal - První reakce: 29. 7. Odpověděl sekretariát a odkázal na příslušné odbory, které dotazy zodpovědí. Starosta se prý ozve po dovolené, do včerejška se tak nestalo.

Praha 13 - David Vodrážka - První reakce: 30. 7. Setkání se starostou: nebude, starosta požádal o e-mailovou korespondenci. Starosta dotazy předal odborům. Odpovědi přišly vzápětí.

Praha 14 - Radek Vondra - První reakce: 30. 7. Setkání se starostou: s místostarostou za 12 dní. Reagoval sekretariát, odpovědi nezaslal.

Praha 15 - Pavel Klega - První reakce: 30. 7. Setkání se starostou: za 1 den .Dotazy zodpověděl tajemník.

Praha 16 - Karel Hanzlík - První reakce: 29. 7.Setkání se starostou: za 12 dní. Dotazy zodpověděl starosta.

Praha 17 - Jitka Synková - První reakce: 30. 7.Setkání se starostkou: za cca 21 dní. Sekretariát dotazy zodpověděl.

Praha 18 - Ondřej Lněnička - Úřad neodpověděl. Redakci se starostu nepodařilo kontaktovat pro vysvětlení, nezvedal telefon.

Praha 19 - Pavel Žďárský - První reakce: 31. 7. Setkání se starostou: za 6 dní. Odpověděl starosta, zaslal odpovědi.

Praha 20 - Hana Moravcová - První reakce: 29. 7. Setkání se starostkou: za 6 dní. Reagoval sekretariát, na dotazy neodpověděli, navrhli schůzku.

Praha 21 - Pavel Roušar - První reakce: 29. 7. Setkání se starostou: měla zavolat asistentka, do včerejška se nestalo. Odpověděl starosta, poslal odkazy na internet, kde jsou odpovědi na požadované dotazy.

Praha 22 - Milan Coller - První reakce: 29. 7. Setkání se starostou: musí se oslovit jednotliví zastupitelé. Sekretariát odkázal na odbory, ty odpověděly vzápětí.

Pozn: Přehled uvádí městskou část a za ní jméno starostyNejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Opravy na Jiráskově mostě skončí dříve, od pondělí bude průjezdný

Kvůli opravě Jiráskova mostu kolabuje doprava v pražských ulicích. (9. července...

Technická správa komunikací v pondělí otevře v obou směrech Jiráskův most, kvůli jehož opravám se v okolí tvořily...

VIDEO: Co čumíš, řekl muž cestujícímu v metru. Pak ho zbil pěstmi

Napadení v metru na Náměstí Míru

Pražská policie vyšetřuje konflikt, který se odehrál před týdnem v metru linky A ve stanici Jiřího z Poděbrad. Muž s...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Najdete na iDNES.cz