Karolinum. (ilustrační snímek)

Karolinum. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pražským univerzitám přitečou miliardy, mohou školy zachránit

  • 0
Pražským vysokým školám by mohlo v příštích letech přitéct až šestnáct miliard korun z Evropské unie. Už roky přitom bojují s podfinancováním. Jejich vedení škol už upozornilo, že pokud nedostanou peníze, hrozí jim úpadek.

"Vyjednáváme o tom, že by pražské vysoké školy mohly dostat dotací třináct až šestnáct miliard korun," prozradil MF DNES ministr školství Marcel Chládek. Původně Česko s Unií debatovalo o tom, že by univerzity mohly dostat jen osm miliard.

Praha byla v minulých letech oproti školám v regionech v nevýhodě. Do zbytku Česka plynuly desítky miliard na nové kampusy, laboratoře, supermoderní obrovská výzkumná centra či rekonstrukce budov.

Hlavní město nedostávalo prakticky nic, protože patří podle HDP mezi bohaté regiony a EU chtěla dotacemi podporovat chudší oblasti, aby se rozdíly vyrovnaly. V zahraničí totiž počítají s tím, že školy podporují firmy či obce, to se však v Praze až na výjimky neděje.

Vybavení je zastaralé

Místní univerzity se však takto dostaly do patové situace. Jejich laboratoře, výzkumná centra, přístroje i další vybavení včetně technologií a budov zastarává a nutně potřebují modernizovat, aby měly větší šance získávat zahraniční vědecké granty a tím i další peníze.

Na co použijí peníze

  • Univerzita Karlova (UK) Peníze by UK ráda použila na rozvoj kontaktů se zahraničím. Budou proto častěji posílat studenty, učitele i vědce za dalším vzděláním, a na druhou stranu chtějí lákat akademiky z ciziny do Prahy.
    "Potřebujeme obnovit infrastrukturu univerzity a peníze dáme i na rozvoj nových technologií," uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
  • Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) Peníze potřebuje na výzkum tělních náhrad, umělé kůže, vylepšování funkcí umělých kloubů a způsobů, jak získat z odpadů více energie.

Mezi mnoha akademiky na to upozorňuje například prorektor pro strategie a rozvoj Vysoké školy chemickotechnologické Milan Pospíšil.

Podle bývalého náměstka ministra školství Ivana Wilhelma dosáhlo podfinancování pražských škol hodnoty dvaceti miliard korun.

Bez dotací na roky 2014 až 2020 jim hrozí úpadek, protože by se rozdíly v kvalitě vybavení ještě zvětšily a metropole ztratila prestiž budovanou stovky let.

Česko při jednání s Bruselem argumentovalo mimo jiné i tím, že v metropoli studuje 65 procent mimopražských žáků. Důležité je i to, že se v hlavním městě odehrává šedesát procent výzkumu.

"A pracuje tu 21 700 vědců a doktorandů, což je 48 procent republikového počtu," uvedl za tiskové oddělení magistrátu Hynek Paštěka.

Avšak jakkoli se zatím zdá šance pro univerzity vysoká, existuje jeden moment, který může naděje zhatit. Unie totiž chce dát na každý jejich projekt dotaci jen 50 procent a zbytek mají zaplatit školy. Na to by podle Zimy univerzity neměly, a na většinu peněz by tedy nedosáhly a nevyužily je.

"Jednáme s Ministerstvem financí, aby nám přidalo peníze a my mohli k padesáti procentům dotací z EU přidat 35 procent," doplňuje Chládek. Pak by univerzity doplácely 15 procent, což je podmínka, na kterou jejich rozpočty stačí.