Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství...

Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství Anežského kláštera u Dvořákova nábřeží. Na veřejnost pronikla i v tomto barevném provedení, na jehož základě budova získala přezdívku „maršmeloun“. Dle autora dům tyto výraznější barvy ve skutečnosti nikdy mít neměl. | foto: www.stavimedum.cz

Pražský „maršmeloun“ posvětilo ministerstvo, dalo za pravdu investorovi

  • 51
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zrušilo rozhodnutí pražského magistrátu, který v listopadu zastavil stavbu bytového domu přezdívaného maršmeloun. Investor projektu, firma Praga Progetti e Investimenti, stanovisko přivítal. Podle něj jím ministerstvo potvrdilo platnost územního rozhodnutí.

Proti stavbě, která má vzniknout v těsné blízkosti Anežského kláštera v centru Prahy, dřív protestovaly stovky lidí z řad laiků i odborníků. Vznikla petice. Kontroverzní projekt řadu měsíců řeší ministerstvo kultury. Naposledy v listopadu zrušilo dvě závazná stanoviska pražských památkářů, která stavbu domu umožňovala.

Aktuální rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj reaguje na odvolání investora proti magistrátu. Úřad totiž letos opakovaně konstatoval, že stavební úřad Prahy 1 porušil stavební zákon, když nedodržel všechny náležitosti územního rozhodnutí.

Ministerstvo ale před Vánocemi stanovisko magistrátu zrušilo.

„Územní rozhodnutí tímto považujeme za platné. Jsme rádi, že nám ministerstvo dalo za pravdu,“ řekl v úterý jednatel Praga Progetti e Investimenti Francesco Augusto Razetto.

Projekt, kterému lidé kvůli údajně navrhované barvě fasády přezdívají maršmeloun, vyvolává v Praze silné emoce. Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívku po růžovobílé cukrovince.

Projekt se musel přepracovat

V centru města se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí. Sdružením a obyvatelům blízkých domů vadí, že některá povolení byla před mnoha lety vydána pro dům, který měl vypadat jinak. Kritizují i nevhodnost stavby pro historické centrum Prahy a bezprostřední sousedství Anežského kláštera.

Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů.

Nový projekt firmy Praga Progetti e Investimenti s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili a na tomto základě bylo vydáno stavební povolení.

,