Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chci tři miliony korun za smrt svojí dcery, soudí se matka policistky

  17:00aktualizováno  17:00
Odškodnění ve výši tří milionů korun žádá od ministerstva vnitra Stanislava Olšáková. Její dcera se před třemi lety zastřelila a v dopise na rozloučenou uvedla, že ji její šéf šikanoval a sexuálně obtěžoval. Petr Burian se hájí, že s mladou policistkou udržoval intimní vztah, ale nijak jí neubližoval.

Městský soud v Praze projednává případ Martiny Olšákové, která za nejasných okolností spáchala sebevraždu. | foto: iDNES.cz

Kapitánku Martinu Olšákovou našli mrtvou v její kanceláři v Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy 19. července 2010 v půl osmé večer. Devětadvacetiletá žena si smrtelné zranění způsobila svou služební zbraní.

Její matka má nyní za to, že dceru k sebevraždě dovedla šikana a sexuální obtěžování ze strany jejího nadřízeného, inženýra Petra Buriana. "Cítím se tu strašlivě bezmocná a odkázaná na vůli někoho, kdo nade mnou má moc, protože ví, jak mi na práci záleží," napsala policistka do svého dopisu na rozloučenou.

Dohromady žádá Stanislava Olšáková po ministerstvu vnitra odškodnění ve výši tři miliony korun. "Jedna část, to je milion osm set tisíc korun, je za nemajetkovou újmu, to je to, co je způsobeno ztrátou dcery a nemůžete to vyjádřit v penězích. Pak je tam část za majetkovou újmu ve výši milion dvě stě tisíc korun, což je částka, kterou dcera své matce přispívala na živobytí a přispívala by i nadále, kdyby nebyla dohnána k sebevraždě," uvedl právník Olšákové Václav Láska. 

V dopise na rozloučenou Olšáková mimo jiné napsala i to, jak moc se snažila, ale Burian na ni tlačil a byl zlý a místy až hrubý. Na konec pak připojila: "Doufám, že jste spokojeni, že jste mohli ublížit někomu, kdo své práci dal, co mohl."

Snaživá a pracovitá policistka

Z jejího služebního hodnocení vyplývá, že Olšáková dosahovala velmi dobrých pracovních výsledků. To ostatně uváděl v počátku i sám Burian. Pak mu ovšem údajně oznámila, že kvůli němu chce odejít, protože se k ní špatně chová. Kvůli šikaně prý zvažovala nejdřív přeložení na jiné oddělení a posléze i výpověď. Ta jí však byla zamítnuta, údajně z důvodu personální stability.

Problémy ovšem pokračovaly. Burian Olšákové dal jednou dokonce i týdenní nucenou dovolenou, sebral jí na čas služební zbraň a uvedl, že jedná impulzivně a stává se nevypočitatelnou. Podle žalující strany to vyvrcholilo tím, že Burian Olšákové vyhrožoval, že jí udělá ze života peklo a že už si u policie v životě neškrtne.

U Buriana podle psychologického vyšetření nebyla zjištěna žádná porucha ani jakékoliv známky svědčící o duševní chorobě či sexuální deviaci. 

Jasně nastavená pravidla

Z výpovědí svědků vyplývá, že Olšáková se s Burianem sblížila na školení v Bratislavě na jaře roku 2010. "Nikoho jsem o našem vztahu neinformoval, myslím si, že náš vztah nezasahoval do pracovních povinností. Měli jsme spolu nastavena pravidla," uvedl Burian. Olšáková podle něj věděla, že Burian je ženatý a nehodlá se rozvést, proto měli od začátku jasně nastavené mantinely.

Blízký známý Olšákové, realitní makléř Jaroslav Bolina, vypověděl, že už nástup mladé ženy k policii provázel konflikt. "Ze strany Buriana docházelo k nevhodným osobním poznámkám a dlouhodobým neshodám. Domnívám se, že za jednání Martiny je odpovědný Burian," vypověděl Bolina. Podle něj si Burian jakýkoliv pozitivní přístup vykládal jako zájem o svoji osobu, i když ona už neměla zájem.

Podle policejní psycholožky Olšáková měla psychické problémy. Měla podle ní dlouhotrvající deprese, možná trpěla maniodepresivní psychózou a bála se léčit, aby to neměla v záznamech. "Podle mých zkušeností byla naprosto zdravá, nikdy se s ničím neléčila," uvedl nicméně nadřízený Olšákové i Buriana Jiří Tauber.

Zdali se prokáže příčinná souvislost mezi újmou a sebevraždou, se teprve ukáže v dalších stáních.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Ať jezdí metro B do Horních Počernic, přeje si starostka městské části

Metro (ilustrační foto)

Prodloužení trasy B se dvěma zastávkami v Horních Počernicích prosazuje starostka Hana Moravcová. Podle ní by se tím...

Skořápky jsou zpátky ve hře, podvodníci v Praze oživují staré praktiky

Hráči skořápek se vrátili do Prahy

Jako záblesk historie se v Praze objevují některé praktiky podsvětí 90. let minulého století. Skořápky náleží k...

Najdete na iDNES.cz