Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chci tři miliony korun za smrt svojí dcery, soudí se matka policistky

  17:00aktualizováno  17:00
Odškodnění ve výši tří milionů korun žádá od ministerstva vnitra Stanislava Olšáková. Její dcera se před třemi lety zastřelila a v dopise na rozloučenou uvedla, že ji její šéf šikanoval a sexuálně obtěžoval. Petr Burian se hájí, že s mladou policistkou udržoval intimní vztah, ale nijak jí neubližoval.

Městský soud v Praze projednává případ Martiny Olšákové, která za nejasných okolností spáchala sebevraždu. | foto: iDNES.cz

Kapitánku Martinu Olšákovou našli mrtvou v její kanceláři v Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy 19. července 2010 v půl osmé večer. Devětadvacetiletá žena si smrtelné zranění způsobila svou služební zbraní.

Její matka má nyní za to, že dceru k sebevraždě dovedla šikana a sexuální obtěžování ze strany jejího nadřízeného, inženýra Petra Buriana. "Cítím se tu strašlivě bezmocná a odkázaná na vůli někoho, kdo nade mnou má moc, protože ví, jak mi na práci záleží," napsala policistka do svého dopisu na rozloučenou.

Dohromady žádá Stanislava Olšáková po ministerstvu vnitra odškodnění ve výši tři miliony korun. "Jedna část, to je milion osm set tisíc korun, je za nemajetkovou újmu, to je to, co je způsobeno ztrátou dcery a nemůžete to vyjádřit v penězích. Pak je tam část za majetkovou újmu ve výši milion dvě stě tisíc korun, což je částka, kterou dcera své matce přispívala na živobytí a přispívala by i nadále, kdyby nebyla dohnána k sebevraždě," uvedl právník Olšákové Václav Láska. 

V dopise na rozloučenou Olšáková mimo jiné napsala i to, jak moc se snažila, ale Burian na ni tlačil a byl zlý a místy až hrubý. Na konec pak připojila: "Doufám, že jste spokojeni, že jste mohli ublížit někomu, kdo své práci dal, co mohl."

Snaživá a pracovitá policistka

Z jejího služebního hodnocení vyplývá, že Olšáková dosahovala velmi dobrých pracovních výsledků. To ostatně uváděl v počátku i sám Burian. Pak mu ovšem údajně oznámila, že kvůli němu chce odejít, protože se k ní špatně chová. Kvůli šikaně prý zvažovala nejdřív přeložení na jiné oddělení a posléze i výpověď. Ta jí však byla zamítnuta, údajně z důvodu personální stability.

Problémy ovšem pokračovaly. Burian Olšákové dal jednou dokonce i týdenní nucenou dovolenou, sebral jí na čas služební zbraň a uvedl, že jedná impulzivně a stává se nevypočitatelnou. Podle žalující strany to vyvrcholilo tím, že Burian Olšákové vyhrožoval, že jí udělá ze života peklo a že už si u policie v životě neškrtne.

U Buriana podle psychologického vyšetření nebyla zjištěna žádná porucha ani jakékoliv známky svědčící o duševní chorobě či sexuální deviaci. 

Jasně nastavená pravidla

Z výpovědí svědků vyplývá, že Olšáková se s Burianem sblížila na školení v Bratislavě na jaře roku 2010. "Nikoho jsem o našem vztahu neinformoval, myslím si, že náš vztah nezasahoval do pracovních povinností. Měli jsme spolu nastavena pravidla," uvedl Burian. Olšáková podle něj věděla, že Burian je ženatý a nehodlá se rozvést, proto měli od začátku jasně nastavené mantinely.

Blízký známý Olšákové, realitní makléř Jaroslav Bolina, vypověděl, že už nástup mladé ženy k policii provázel konflikt. "Ze strany Buriana docházelo k nevhodným osobním poznámkám a dlouhodobým neshodám. Domnívám se, že za jednání Martiny je odpovědný Burian," vypověděl Bolina. Podle něj si Burian jakýkoliv pozitivní přístup vykládal jako zájem o svoji osobu, i když ona už neměla zájem.

Podle policejní psycholožky Olšáková měla psychické problémy. Měla podle ní dlouhotrvající deprese, možná trpěla maniodepresivní psychózou a bála se léčit, aby to neměla v záznamech. "Podle mých zkušeností byla naprosto zdravá, nikdy se s ničím neléčila," uvedl nicméně nadřízený Olšákové i Buriana Jiří Tauber.

Zdali se prokáže příčinná souvislost mezi újmou a sebevraždou, se teprve ukáže v dalších stáních.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Další z rubriky

D7 blokovala nehoda autobusu, na D11 se srazilo šest aut

Řidič kamionu na D5 usmrtil muže (13.2.2017).

Dálnici D7 u Makotřas na Kladensku uzavřela ráno ve směru na Chomutov nehoda dvou osobních auta a autobusu. Zavřená...

Primabalerína, která miluje Holešovice. Tramvají to má 10 minut do centra

Se psem Jackem objevují hlavně Stromovku.

Když se před pěti lety vracela primabalerína Andrea Kramešová do Národního divadla, hledala byt blízko centra a zároveň...

Moderní kamerový systém rozezná teroristu a ohlídá i městské parkování

Vladimír Mařík mladší, CertiCon  (09.03.2018)

Magistrát chce v příštích deseti letech posilovat městský kamerový systém. Podle Vladimíra Maříka ml. ze společnosti...

Najdete na iDNES.cz