Městský soud v Praze projednává případ Martiny Olšákové, která za nejasných

Městský soud v Praze projednává případ Martiny Olšákové, která za nejasných okolností spáchala sebevraždu. | foto: iDNES.cz

Chci tři miliony korun za smrt svojí dcery, soudí se matka policistky

  • 9
Odškodnění ve výši tří milionů korun žádá od ministerstva vnitra Stanislava Olšáková. Její dcera se před třemi lety zastřelila a v dopise na rozloučenou uvedla, že ji její šéf šikanoval a sexuálně obtěžoval. Petr Burian se hájí, že s mladou policistkou udržoval intimní vztah, ale nijak jí neubližoval.

Kapitánku Martinu Olšákovou našli mrtvou v její kanceláři v Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy 19. července 2010 v půl osmé večer. Devětadvacetiletá žena si smrtelné zranění způsobila svou služební zbraní.

Její matka má nyní za to, že dceru k sebevraždě dovedla šikana a sexuální obtěžování ze strany jejího nadřízeného, inženýra Petra Buriana. "Cítím se tu strašlivě bezmocná a odkázaná na vůli někoho, kdo nade mnou má moc, protože ví, jak mi na práci záleží," napsala policistka do svého dopisu na rozloučenou.

Dohromady žádá Stanislava Olšáková po ministerstvu vnitra odškodnění ve výši tři miliony korun. "Jedna část, to je milion osm set tisíc korun, je za nemajetkovou újmu, to je to, co je způsobeno ztrátou dcery a nemůžete to vyjádřit v penězích. Pak je tam část za majetkovou újmu ve výši milion dvě stě tisíc korun, což je částka, kterou dcera své matce přispívala na živobytí a přispívala by i nadále, kdyby nebyla dohnána k sebevraždě," uvedl právník Olšákové Václav Láska. 

V dopise na rozloučenou Olšáková mimo jiné napsala i to, jak moc se snažila, ale Burian na ni tlačil a byl zlý a místy až hrubý. Na konec pak připojila: "Doufám, že jste spokojeni, že jste mohli ublížit někomu, kdo své práci dal, co mohl."

Snaživá a pracovitá policistka

Z jejího služebního hodnocení vyplývá, že Olšáková dosahovala velmi dobrých pracovních výsledků. To ostatně uváděl v počátku i sám Burian. Pak mu ovšem údajně oznámila, že kvůli němu chce odejít, protože se k ní špatně chová. Kvůli šikaně prý zvažovala nejdřív přeložení na jiné oddělení a posléze i výpověď. Ta jí však byla zamítnuta, údajně z důvodu personální stability.

Problémy ovšem pokračovaly. Burian Olšákové dal jednou dokonce i týdenní nucenou dovolenou, sebral jí na čas služební zbraň a uvedl, že jedná impulzivně a stává se nevypočitatelnou. Podle žalující strany to vyvrcholilo tím, že Burian Olšákové vyhrožoval, že jí udělá ze života peklo a že už si u policie v životě neškrtne.

U Buriana podle psychologického vyšetření nebyla zjištěna žádná porucha ani jakékoliv známky svědčící o duševní chorobě či sexuální deviaci. 

Jasně nastavená pravidla

Z výpovědí svědků vyplývá, že Olšáková se s Burianem sblížila na školení v Bratislavě na jaře roku 2010. "Nikoho jsem o našem vztahu neinformoval, myslím si, že náš vztah nezasahoval do pracovních povinností. Měli jsme spolu nastavena pravidla," uvedl Burian. Olšáková podle něj věděla, že Burian je ženatý a nehodlá se rozvést, proto měli od začátku jasně nastavené mantinely.

Blízký známý Olšákové, realitní makléř Jaroslav Bolina, vypověděl, že už nástup mladé ženy k policii provázel konflikt. "Ze strany Buriana docházelo k nevhodným osobním poznámkám a dlouhodobým neshodám. Domnívám se, že za jednání Martiny je odpovědný Burian," vypověděl Bolina. Podle něj si Burian jakýkoliv pozitivní přístup vykládal jako zájem o svoji osobu, i když ona už neměla zájem.

Podle policejní psycholožky Olšáková měla psychické problémy. Měla podle ní dlouhotrvající deprese, možná trpěla maniodepresivní psychózou a bála se léčit, aby to neměla v záznamech. "Podle mých zkušeností byla naprosto zdravá, nikdy se s ničím neléčila," uvedl nicméně nadřízený Olšákové i Buriana Jiří Tauber.

Zdali se prokáže příčinná souvislost mezi újmou a sebevraždou, se teprve ukáže v dalších stáních.