Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvěř na Křivoklátsku by mohli střílet i zemědělci, řekl ministr Bendl

  18:57aktualizováno  18:57
Křivoklátské lesy devastuje přemnožená zvěř, konkrétně jeleni, daňci a divočáci. Alespoň to tvrdí ministerstvo zemědělství, které vede šéf středočeských občanských demokratů Petr Bendl. Ministr chce proto povolit zemědělcům, aby svá pole a lesy mohli chránit se "zbraní v ruce".

Jeleni, daňci a divočáci jsou podle informací ministerstva zemědělství v lesích na Křivoklátsku přemnožení. Změnou zákona o myslivosti chce Petr Bendl povolit jejich odstřel. Ilustrační snímek | foto: NP Šumava

Dosud mohou v lesích lovit jen myslivci a lidé, kteří si zaplatí komerční lov. Petr Bendl chce změnit zákon o myslivosti, který by změkčil pravidla odstřelu lesní zvěře.

Národní park Křivoklátsko

Lokalita okolo hradu Křivoklát se příští rok stane pátým národním parkem České republiky. Zároveň se tím rozšíří zdejší chráněná krajinná oblast.

Ministerstvo životního prostředí po několikaletém vyjednávání téměř vyřešilo připomínky místních obcí, které původně zřízení parku bránily. Křivoklátsko je zatím "jen" chráněnou krajinnou oblastí s volnějším režimem ochrany přírody. Turisté nebo cyklisté se omezení příliš bát nemusí.

Stávající stezky zůstanou přístupné, většina chráněného území je jen v těžko přístupných místech. Křivoklátsko tvoří divoký a téměř nedotčený kaňon řeky Berounky, který obklopují hluboké lesy.

Zdroj: MF DNES, iDNES.cz

Nově plánuje povolit střílet i vlastníkům lesů a nejspíš i zemědělcům.

Zvěř jim podle ministra páchá obrovské škody a je přemnožená. "Hlavním důvodem je stoupající negativní vliv přemnožené zvěře, který dopadá jak na zemědělce poškozováním jejich úrody, tak zejména na vlastníky lesů, v nichž škody z přemnožené zvěře snižují hodnotu jejich majetku. To se týká i majetku státu ve státním podniku Lesy ČR," řekl Petr Bendl serveru Aktuálně.cz.

Na některých místech podle ministerstva počet vysoké a divokých prasat několikrát překračuje únosný stav. Trpí tím les, protože mladé listnaté stromky a jedle nedorostou do potřebné výšky.

Národní park proti smyslu zákona

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko patří podle odborníků mezi nejpostiženější území v Česku. A to tam ministerstvo životního prostředí plánuje vyhlásit nový národní park.

Pokud k tomu opravdu dojde a Bendl zároveň prosadí změnu zákona o myslivosti, situace v novém národním parku se vrátí ke starému.

Právo střílet tam totiž mají jen jeho správci a myslivci. "Je to dáno zákonem a je to tak v každém národním parku u nás," řekl před časem vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko Petr Hůla.

Upozornil zároveň, že v křivoklátských lesích běhají nepůvodní druhy, jako je sika japonský nebo muflon. Podle něho bude jedním z prvních hlavních úkolů snížit počty zvěře na stav, který je pro přírodu přirozený.

Zvěř není přemnožená, kontrují myslivci

Ministr zemědělství ovšem může narazit u silné myslivecké lobby, která odmítá, že by byla zvěř v lesích přemnožená. "Současné stavy spárkaté zvěře ani zdaleka nedosahují početnosti velkých býložravců v původních podmínkách," cituje Aktuálně.cz Jaroslava Kostečku, jednatele Českomoravské myslivecké jednoty, která má desítky tisíc členů.

Poukazuje při tom trochu s podivem do minulosti, kdy například jeleni žili na stech procentech českého území. "V současné době se například jelení zvěř stabilně vyskytuje pouze na 25 procentech území," poznamenal Kostečka.

Petrovi Bendlovi se navíc zřejmě postaví i moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, vášnivý myslivec. Ten už před dvěma lety organizoval mohutný protest proti změně mysliveckého zákona.

Ministr zemědělství Petr Bendl nicméně doufá, že myslivce přesvědčí a že regulace zvěře je i v jejich zájmu.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Šéf odboru dopravy přihlašoval kradená luxusní auta, tvrdí obžaloba

(ilustrační snímek)

Okresní soud v Mladé Boleslavi začal projednávat případ legalizace kradených aut, v němž je obžalován vedoucí odboru...

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

Najdete na iDNES.cz