Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvěř na Křivoklátsku by mohli střílet i zemědělci, řekl ministr Bendl

  18:57aktualizováno  18:57
Křivoklátské lesy devastuje přemnožená zvěř, konkrétně jeleni, daňci a divočáci. Alespoň to tvrdí ministerstvo zemědělství, které vede šéf středočeských občanských demokratů Petr Bendl. Ministr chce proto povolit zemědělcům, aby svá pole a lesy mohli chránit se "zbraní v ruce".

Jeleni, daňci a divočáci jsou podle informací ministerstva zemědělství v lesích na Křivoklátsku přemnožení. Změnou zákona o myslivosti chce Petr Bendl povolit jejich odstřel. Ilustrační snímek | foto: NP Šumava

Dosud mohou v lesích lovit jen myslivci a lidé, kteří si zaplatí komerční lov. Petr Bendl chce změnit zákon o myslivosti, který by změkčil pravidla odstřelu lesní zvěře.

Národní park Křivoklátsko

Lokalita okolo hradu Křivoklát se příští rok stane pátým národním parkem České republiky. Zároveň se tím rozšíří zdejší chráněná krajinná oblast.

Ministerstvo životního prostředí po několikaletém vyjednávání téměř vyřešilo připomínky místních obcí, které původně zřízení parku bránily. Křivoklátsko je zatím "jen" chráněnou krajinnou oblastí s volnějším režimem ochrany přírody. Turisté nebo cyklisté se omezení příliš bát nemusí.

Stávající stezky zůstanou přístupné, většina chráněného území je jen v těžko přístupných místech. Křivoklátsko tvoří divoký a téměř nedotčený kaňon řeky Berounky, který obklopují hluboké lesy.

Zdroj: MF DNES, iDNES.cz

Nově plánuje povolit střílet i vlastníkům lesů a nejspíš i zemědělcům.

Zvěř jim podle ministra páchá obrovské škody a je přemnožená. "Hlavním důvodem je stoupající negativní vliv přemnožené zvěře, který dopadá jak na zemědělce poškozováním jejich úrody, tak zejména na vlastníky lesů, v nichž škody z přemnožené zvěře snižují hodnotu jejich majetku. To se týká i majetku státu ve státním podniku Lesy ČR," řekl Petr Bendl serveru Aktuálně.cz.

Na některých místech podle ministerstva počet vysoké a divokých prasat několikrát překračuje únosný stav. Trpí tím les, protože mladé listnaté stromky a jedle nedorostou do potřebné výšky.

Národní park proti smyslu zákona

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko patří podle odborníků mezi nejpostiženější území v Česku. A to tam ministerstvo životního prostředí plánuje vyhlásit nový národní park.

Pokud k tomu opravdu dojde a Bendl zároveň prosadí změnu zákona o myslivosti, situace v novém národním parku se vrátí ke starému.

Právo střílet tam totiž mají jen jeho správci a myslivci. "Je to dáno zákonem a je to tak v každém národním parku u nás," řekl před časem vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko Petr Hůla.

Upozornil zároveň, že v křivoklátských lesích běhají nepůvodní druhy, jako je sika japonský nebo muflon. Podle něho bude jedním z prvních hlavních úkolů snížit počty zvěře na stav, který je pro přírodu přirozený.

Zvěř není přemnožená, kontrují myslivci

Ministr zemědělství ovšem může narazit u silné myslivecké lobby, která odmítá, že by byla zvěř v lesích přemnožená. "Současné stavy spárkaté zvěře ani zdaleka nedosahují početnosti velkých býložravců v původních podmínkách," cituje Aktuálně.cz Jaroslava Kostečku, jednatele Českomoravské myslivecké jednoty, která má desítky tisíc členů.

Poukazuje při tom trochu s podivem do minulosti, kdy například jeleni žili na stech procentech českého území. "V současné době se například jelení zvěř stabilně vyskytuje pouze na 25 procentech území," poznamenal Kostečka.

Petrovi Bendlovi se navíc zřejmě postaví i moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, vášnivý myslivec. Ten už před dvěma lety organizoval mohutný protest proti změně mysliveckého zákona.

Ministr zemědělství Petr Bendl nicméně doufá, že myslivce přesvědčí a že regulace zvěře je i v jejich zájmu.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pondělního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Prioritní jsou pro nás okruh, metro i rychlodráha, říká Stuchlík

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík na tiskové konferenci k...

Ve středu dopoledne představil kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík své řešení pro pražskou dopravu....

Najdete na iDNES.cz