Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Praha 9 chce místa ve školkách pro „své“ děti. Navzdory ombudsmanovi

  • 1
Ombudsman doporučil úřadům, aby mateřské školky přednostně přijímaly také přespolní předškoláky. Praha 9 se ale kvůli nedostatku míst rozhodla doporučení ombudsmana neuposlechnout a vymyslet protiopatření. Nová pravidla, která upřednostní děti z "devítky", plánuje spustit příští rok.

Získat v Praze pro své dítě volné místo v mateřské škole je poslední dobou nelehký úkol. Školek je málo, dětí hodně.

Situace Pražanů se letos v porovnání s uplynulými lety ještě zhoršila, protože ombudsman Pavel Varvařovský vydal doporučení, aby školky přijímaly pětileté či šestileté děti, přestože nebydlí v jejich městské části. Kvůli tomu má část tříletých místních dětí smůlu.

"Nás se to dotklo. Je to populistické, proto jsme se rozhodli vymyslet protiopatření," říká Jan Jarolím, starosta Prahy 9, která se jako první v hlavním městě rozhodla ombudsmana neposlechnout.

Jen letos napočítali 85 rodin z Prahy 9, které nesehnaly školku, a matka proto nemohla nastoupit do zaměstnání.

"Mnozí tito naši občané přitom mají existenční problémy a rodiny jsou na práci matky závislé," vysvětluje starosta, proč nechce dávat přednost předškolákům třeba ze satelitů kolem Prahy. Raději vyhoví rodičům mladších dětí z Prahy 9.

"Lidé, kteří kvůli dítěti odjinud nemají pro to své školku, to berou velmi emotivně. Chceme nastavit co nejspravedlivější systém," dodává ředitelka školky v Kovářské ulici Ingrid Finková.

Podle ní není výjimečné, když na "devítce" hledají místa rodiče, kteří žijí ve Středočeském kraji, ale do Prahy dojíždějí za prací.

Šéf školského odboru Prahy 9 Martin Odehnal našel skulinu v zákonech a vytvořil nová pravidla pro přijímání dětí do školky. Nejprve změní účel mateřinek - vytvoří z nich organizace, jejichž hlavním cílem je "uspokojovat potřeby občanů Prahy 9". To samotný chod školky nezmění, ale významně se posílí role městské části při přidělování volných míst.

Další změna znemožní rodičům odmítnutého dítěte odvolat se výš, tedy na magistrát, a jedinou možností, jak rozhodnutí zvrátit, bude soudní spor.

Radnice si nyní nechává změny analyzovat ústavními právníky. Nová pravidla, která upřednostní děti z "devítky", chtějí spustit od příštího roku, pokud je zastupitelé v září schválí. "Má to stoprocentní podporu," ujišťuje starosta.

Ombudsman: Radnice nesmí porušit antidiskriminační zákon

Úřad ombudsmana zatím nechce na kroky městské části reagovat. "Počkáme, jakou budou mít podobu. Pokud budou v rozporu s antidiskriminačním zákonem, tak budeme požadovat nápravu," řekla mluvčí Iva Hrazdílková.

Letos Praha 9 vybudovala za více než 40 milionů korun dva pavilony mateřské školy, kde otevře jedenáct nových tříd pro asi 250 dětí. Ani to však nebude pro všechny děti stačit.

Praha 9, 8 a menší městské části na okraji se potýkají s nedostatkem míst nejvíce.

"Vedle rodin ze Středočeského kraje souvisí tento jev také s masovou výstavbou rodinných domů i bytů, aniž by developeři měli povinnost vybudovat také občanskou vybavenost," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

V celé Praze podle ministerstva školství loni chybělo 9 607 míst v mateřinkách. Čísla za letošní rok budou o něco nižší, protože úřady budovaly nová zařízení. V Praze žije přes 43 tisíc dětí od tří do šesti let, ale ve školkách bylo letos jen zhruba 38 tisíc míst.

Tereza Králová dodala, že město se snaží situaci napravit. Prvořadě podporuje výstavbu mateřinek u základních škol nebo přímo v jejich budovách, aby je bylo možné, až přijde čas, přeměnit na první třídy. Ty budou totiž chybět, až se z žáků z přeplněných mateřinek stanou školáci.