Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeská města stavějí školky, ale místa nestačí. Hlavně u Prahy

  6:47aktualizováno  6:47
Města se snaží zvládnout nástup silných ročníků dětí do mateřských škol a otevírají nové. Zvláště města okolo Prahy to však nestíhají, omezují proto výstavbu domů a bytů. Až nával menších dětí opadne, mohly by být podle plánů radnice v uvolněných prostorách družiny nebo místo pro spolky a kroužky.
V okolí Prahy se do školky dostanou převážně jenom předškoláci. Čtyřleté a mladší děti mají smůlu. (Ilustrační snímek)

V okolí Prahy se do školky dostanou převážně jenom předškoláci. Čtyřleté a mladší děti mají smůlu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zatímco třeba v Nymburku nebo Rakovníku nemají rodiče problém dostat do školky i tříleté dítě, okolo Prahy je úspěch sehnat místo i pro starší. Může za to demografický vývoj v různých koutech středních Čech.  

"Pro představu, do okresu Praha-východ se v roce 2011 přestěhovalo z Prahy 4 421 lidí, do Prahy-západ 3 785, do okresu Nymburk 913 a do okresu Rakovník 258 lidí," uvádí analytička agentury Datank Gabriela Šamanová.

V celém regionu je situace taková, že 12 tisíc rodičů nedostalo své dítě do státní školky. Musí proto shánět místo v soukromé, sehnat chůvu nebo odejít ze zaměstnání a zůstat s potomkem doma.

Místa ve školkách

Rakovník: k zápisu letos přišlo 277 dětí, přijato 190
Beroun: k zápisu přišlo 421 dětí, dětí s trvalým bydlištěm 340, vezmou 230 Příbram: přišlo 492 dětí, kolik vezmou, zatím nevědí, ale zajistili dalších 112 míst, která loni chyběla
Nymburk: přišlo 290 dětí, odmítnuto 94 dětí, a to kvůli trvalému bydlišti mimo město a věku pod tři roky
Kladno: zapsáno 672 dětí, zatím nebylo umístěno 89 dětí

Doslova zoufalý stav však panuje v prstenci kolem Prahy. Jedním z měst, kde prakticky nelze poslat do školky tří- či čtyřleté děti, jsou Říčany v Praze-východ.

"Výstavbu nových domů už hodně brzdíme, právě z důvodu chybějící infrastruktury a školek a škol. Jak vím od ostatních starostů, je to problém většiny okolních obcí," říká starosta Říčan Vladimír Kořen.

Do školky zde loni v září nastoupilo kolem 390 dětí, 170 dalších mělo smůlu. "Letos to může být ještě horší. Loni jsme sice zajistili padesát míst a nyní chceme rozšířit jednu ze školek o dalších padesát. Přesto se bojím, že i část čtyřletých dětí letos nevezmeme," uvádí starosta.

Říčany musely postavit před třemi lety i novou základní školu. Co s ní udělají, až babyboom odezní? "Ostatní zdejší základní školy fungují nyní na úkor učitelů, jejich kabinetů a sboroven. Pokud dětí časem ubude, ostatním školám se jedině uleví," říká Kořen.

O to, co bude jednou s prázdnými třídami nových školek, se starostové nebojí. Skoro všechna města už mají vymyšleno, jak prostory využít i jinak. Tak například Benešov začátkem roku otevřel takzvanou kontejnerovou školku, kam chodí více než sto dětí.

"Ve městě chybí spolkový dům, kde by se lidé scházeli, zatím to řešíme provizorii. Pokud dětí ubude, uděláme spolkový dům právě zde. Anebo upustíme od záměru rekonstruovat jednu z našich starších školek a děti přesuneme do nové," plánuje místostarosta Tomáš Podhola.

V Poděbradech i v Mělníku chtějí ve chvíli, kdy nával dětí opadne, vytvořit ze školkových tříd družiny nebo místa pro dětské kroužky. "Děti se stejně za několik let přesunou ze školky do školy, družiny budou potřeba," podotýká starosta Mělníka Ctirad Mikeš.

Mělník investoval do nových školek za poslední rok a půl asi čtyři a půl milionu korun a vedle třeba Berouna patří k těm, kde mají místa i pro tříleté děti. "Je to priorita, maminky si stěžují, že pokud po třech letech nenastoupí do práce, přijdou o ni. Místa ve školkách jsou proto důležitá i pro zaměstnanost lidí ve městě," říká Mikeš.

Poděbrady mají v plánu nabídnout případné uvolněné prostory klubům důchodců, kterých je ve městě několik. Kluby mají dohromady tisíc členů a chybějí jim místa, kde by se scházeli.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

OBRAZEM: Pražští hasiči slaví 165. výročí svého vzniku

Historické fotky jednotky pražských hasičů, kteří 23. března 2018 oslavili 165...

Pražský magistrát se přesně před 165 lety, 23. března 1853, rozhodl, že vyřeší zvyšující se rizika vzniku požáru a...

Dálnici D10 u Brandýsa nad Labem opět čeká uzavírka kvůli demolici mostu

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

Tento víkend bude pokračovat rekonstrukce nadjezdu nad dálnicí D10 mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Obousměrná uzavírka...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz