Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záře jako v Las Vegas, Mladá Boleslav ozdobila světýlky každý strom

  8:32aktualizováno  8:32
Mladá Boleslav pojala advent poněkud neobvykle. Trhy přesunula do „svítícího lesa“ na Výstavišti a doplnila je pouťovými atrakcemi. Lidé o ně mají zájem, stojí se dlouhé fronty. Podle kritiků je světýlek příliš a působí kýčovitě.

park Na Vystavisti Mlada Boleslav | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Auta prudce brzdí, jejich posádky fotí a natáčí na mobily, chodci se zastavují a rovněž vytahují chytré telefony, aby mohli sdílet snímky na sociálních sítích. Vánoční výzdobu letos v Mladé Boleslavi pojali opravdu ve velkém, podle mnohých až moc ve velkém. Kolemjdoucím vyráží dech především park Výstaviště, kam město letos poprvé přesunulo adventní trh. Celý park doslova září do dálky, snad každý strom je obalený svítícími řetězy a celé to působí jako jeden velký svítící les.

Podle řady kritiků je město přezdobené. „Působí to kýčovitě, na Výstavišti je tolik světýlek, že by tam měli zakázat vstup epileptikům,“ reagoval ironicky Petr Březina, jeden z návštěvníků adventního trhu, který byl v Mladé Boleslavi o víkendu zahájen a lidé na něj mohou přijít každé odpoledne od 16 do 21 hodin až do 23. prosince.

„Matějskou z toho neděláme“

Do kritiky se hojně pouští lidé i na sociálních sítích. „Je to lasvegaská tragédie,“ hodnotí Jiří Ševčík. „Kočkovi si spletli výstaviště?“ ptá se Marián Lepeška. A nadšení nejsou ani někteří opoziční politici. Podle zastupitele Jana Hamáčka (ČSSD) je světýlek moc, ulice města prý připomínají Las Vegas. „Čeho je moc, toho je příliš. Dostal jsem řadu kritických připomínek od občanů, a to zvláště k atrakcím u divadla,“ dodává zastupitel Přemysl Sezemský (ČSSD).

Fotogalerie

Naopak řada návštěvníků byla při návštěvě centra Mladé Boleslavi nadšená, po celý víkend byl o adventní trhy velký zájem. Výzdoba podle nich navozuje vánoční atmosféru, když už chybí větší sněhová nadílka. „Je to tam přesně jako v pohádce. Je mi už pár let, ale cítila jsem se krásně,“ chválí Slávka Presslová. Pochvaly vyjadřují lidé i na facebookovém profilu primátora. „Je to pěkné, děti byly nadšené,“ píše Martin Horák z Mladé Boleslavi.

A spokojený je i hlavní autor výzdoby, primátor Raduan Nwelati (ODS). „Děkuji lidem, že jich tolik přišlo, bez nich by to celé neožilo. Jsem rád, že bylo na Výstavišti tolik usměvavých lidí a tolik šťastných dětských očí,“ říká primátor Nwelati. 

Hojně se diskutuje také o atrakcích, jež jsou součástí adventního trhu. Město totiž dalo přivézt šestnáctimetrové ruské kolo a do výšky 30 metrů vyjíždějící řetízkový kolotoč. Typické pouťové atrakce se podle kritiků na tradiční vánoční trhy nehodí, zvlášť když jsou umístěné poblíž historické budovy městského divadla. Primátor Nwelati ale říká, že chtěl do centra města přilákat lidi a nabídnout jim možnost vyhlídky na vyzdobené město. „Chtěli jsme atrakce pro děti, ale určitě z toho neděláme matějskou pouť, proto také atrakce fungují potichu, bez obvyklé hudby,“ připomíná Nwelati.

V zahraničí jsou podle něho atrakce i taková výzdoba obvyklé. Mnoha lidem se, soudě podle zájmu, líbí. MF DNES se během víkendu přesvědčila, že na ruské kolo či kolotoč lidé stáli fronty.

Podle kritiků je to však nevkusné a hlavně zbytečně nákladné. „Vyhozené peníze nás všech, blíží se volby 2018, tak je to dobrá kampaň. Kdyby raději dali peníze do nemocnice,“ kritizuje David Brož, obyvatel Mladé Boleslavi. MF DNES z registru smluv zjistila, že za pronájem kolotočů vydá Mladá Boleslav stovky tisíc korun. Za malý historický kolotoč, který byl umístěn na Staroměstské náměstí, zaplatí daňoví poplatníci 115 tisíc korun, ruské kolo na Výstavišti podle smluv vyjde na 200 tisíc a vysoký řetízkový kolotoč na dalších 300 tisíc korun. Do osvětlení město investovalo již loni.

„Mladá Boleslav v loňském roce investovala zhruba dva miliony do nákupu nového LED osvětlení, které bylo pochopitelně letos využito, proto v této oblasti nejsou letos nutné žádné významnější investice. Staré osvětlení, které dříve zdobilo centrum města, jsme využili v příměstských částech a na některých frekventovaných ulicích, jež dříve vánoční výzdobu neměly,“ vysvětluje mluvčí města Šárka Charousková.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

V Praze proběhl Pochod dobré vůle, lidé uctili oběti holokaustu

V Praze probíhá Pochod dobré vůle

V centru Prahy probíhá 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu. Součástí je Pochod dobré vůle. Účastníci vyrazili...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

V Praze se v noci srazily tramvaje, řidič si pochroumal nohu a ruku

Po srážce dvou tramvají v Praze museli hasiči vyprostit řidiči (20. dubna 2018).

V pražské Evropské ulici se v pátek v noci srazily tramvaje. Zaklíněného šestapadesátiletého řidiče museli vyprostit...

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Najdete na iDNES.cz