Záře jako v Las Vegas, Mladá Boleslav ozdobila světýlky každý strom

  8:32aktualizováno  8:32
Mladá Boleslav pojala advent poněkud neobvykle. Trhy přesunula do „svítícího lesa“ na Výstavišti a doplnila je pouťovými atrakcemi. Lidé o ně mají zájem, stojí se dlouhé fronty. Podle kritiků je světýlek příliš a působí kýčovitě.

park Na Vystavisti Mlada Boleslav | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Auta prudce brzdí, jejich posádky fotí a natáčí na mobily, chodci se zastavují a rovněž vytahují chytré telefony, aby mohli sdílet snímky na sociálních sítích. Vánoční výzdobu letos v Mladé Boleslavi pojali opravdu ve velkém, podle mnohých až moc ve velkém. Kolemjdoucím vyráží dech především park Výstaviště, kam město letos poprvé přesunulo adventní trh. Celý park doslova září do dálky, snad každý strom je obalený svítícími řetězy a celé to působí jako jeden velký svítící les.

Podle řady kritiků je město přezdobené. „Působí to kýčovitě, na Výstavišti je tolik světýlek, že by tam měli zakázat vstup epileptikům,“ reagoval ironicky Petr Březina, jeden z návštěvníků adventního trhu, který byl v Mladé Boleslavi o víkendu zahájen a lidé na něj mohou přijít každé odpoledne od 16 do 21 hodin až do 23. prosince.

„Matějskou z toho neděláme“

Do kritiky se hojně pouští lidé i na sociálních sítích. „Je to lasvegaská tragédie,“ hodnotí Jiří Ševčík. „Kočkovi si spletli výstaviště?“ ptá se Marián Lepeška. A nadšení nejsou ani někteří opoziční politici. Podle zastupitele Jana Hamáčka (ČSSD) je světýlek moc, ulice města prý připomínají Las Vegas. „Čeho je moc, toho je příliš. Dostal jsem řadu kritických připomínek od občanů, a to zvláště k atrakcím u divadla,“ dodává zastupitel Přemysl Sezemský (ČSSD).

Fotogalerie

Naopak řada návštěvníků byla při návštěvě centra Mladé Boleslavi nadšená, po celý víkend byl o adventní trhy velký zájem. Výzdoba podle nich navozuje vánoční atmosféru, když už chybí větší sněhová nadílka. „Je to tam přesně jako v pohádce. Je mi už pár let, ale cítila jsem se krásně,“ chválí Slávka Presslová. Pochvaly vyjadřují lidé i na facebookovém profilu primátora. „Je to pěkné, děti byly nadšené,“ píše Martin Horák z Mladé Boleslavi.

A spokojený je i hlavní autor výzdoby, primátor Raduan Nwelati (ODS). „Děkuji lidem, že jich tolik přišlo, bez nich by to celé neožilo. Jsem rád, že bylo na Výstavišti tolik usměvavých lidí a tolik šťastných dětských očí,“ říká primátor Nwelati. 

Hojně se diskutuje také o atrakcích, jež jsou součástí adventního trhu. Město totiž dalo přivézt šestnáctimetrové ruské kolo a do výšky 30 metrů vyjíždějící řetízkový kolotoč. Typické pouťové atrakce se podle kritiků na tradiční vánoční trhy nehodí, zvlášť když jsou umístěné poblíž historické budovy městského divadla. Primátor Nwelati ale říká, že chtěl do centra města přilákat lidi a nabídnout jim možnost vyhlídky na vyzdobené město. „Chtěli jsme atrakce pro děti, ale určitě z toho neděláme matějskou pouť, proto také atrakce fungují potichu, bez obvyklé hudby,“ připomíná Nwelati.

V zahraničí jsou podle něho atrakce i taková výzdoba obvyklé. Mnoha lidem se, soudě podle zájmu, líbí. MF DNES se během víkendu přesvědčila, že na ruské kolo či kolotoč lidé stáli fronty.

Podle kritiků je to však nevkusné a hlavně zbytečně nákladné. „Vyhozené peníze nás všech, blíží se volby 2018, tak je to dobrá kampaň. Kdyby raději dali peníze do nemocnice,“ kritizuje David Brož, obyvatel Mladé Boleslavi. MF DNES z registru smluv zjistila, že za pronájem kolotočů vydá Mladá Boleslav stovky tisíc korun. Za malý historický kolotoč, který byl umístěn na Staroměstské náměstí, zaplatí daňoví poplatníci 115 tisíc korun, ruské kolo na Výstavišti podle smluv vyjde na 200 tisíc a vysoký řetízkový kolotoč na dalších 300 tisíc korun. Do osvětlení město investovalo již loni.

„Mladá Boleslav v loňském roce investovala zhruba dva miliony do nákupu nového LED osvětlení, které bylo pochopitelně letos využito, proto v této oblasti nejsou letos nutné žádné významnější investice. Staré osvětlení, které dříve zdobilo centrum města, jsme využili v příměstských částech a na některých frekventovaných ulicích, jež dříve vánoční výzdobu neměly,“ vysvětluje mluvčí města Šárka Charousková.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Další z rubriky

Bubny připomněly transporty Židů a zahájily výstavu Fotbal ve století faulů

Nádraží Praha - Bubny.

Akce Bubnování pro Bubny, která se konala v úterý na tamním nádraží, připomněla, že uplynulo 77 let od doby, kdy z...

Pražští politici zneužívají radniční noviny, tvrdí analýza sdružení Oživení

Ilustrační snímek

Za vaše peníze vám řekneme, jak jsme skvělí. Podobným nešvarem ze strany vedení radnice trpěla před volbami řada...

Řidič dodávky nepřežil na Kladensku srážku s kamionem

U obce Hořešovice na Kladensku se srazila dodávka s kamionem. Řidič dodávky...

Nedaleko obce Hořešovice na Kladensku se krátce po poledni srazila dodávka s kamionem. Na místě zemřel jeden člověk....

Najdete na iDNES.cz