Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladoboleslavští mohou koupit akcie městské teplárny, jednu za 7 tisíc

  17:00aktualizováno  17:00
Spoluvlastnit firmu, která vám dodává teplo? V Mladé Boleslavi je to možné. Zastupitelstvo totiž schválilo privatizaci městské firmy Centrotherm. Odprodat ji chce za čtvrt miliardy. Část odkoupí strategický partner, třicet procent akcií bude k dispozici občanům města.

Obyvatelé Mladé Boleslavi si mohou koupit akcie městské teplárenské firmy - jedna bude stát 7100 korun. Jeden člověk jich bude smět koupit maximálně pět. (Ilustrační snímek) | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Odkoupit si část akcií městské společnosti v Mladé Boleslavi má své výhody. Při placení složenek vás může hřát pocit, že to vlastně tak trochu platíte sami sobě.

Město si chce ponechat 21 procent akcií, z transakce bude mít 250 milionů. Peníze chce použít na zlepšení infrastruktury.

AKCIE

Otázky a odpovědi

* Kdo může o odkoupení akcií Centrothermu zažádat? Každý občan s trvalým pobytem v Mladé Boleslavi starší 18 let.

* Kolik stojí akcie? 7 100 korun a jde zhruba o tisícinu procenta z celé firmy.

* Co je ke koupi potřeba? Postačí podat nebo doručit na magistrát návrh na uzavření kupní smlouvy s podpisem.

* Kolik si jich může občan koupit? Maximálně pět.

* Jak bude prodej probíhat? Po odsouhlasení konečného seznamu kupujících zastupitelstvem města budou výsledky zveřejněny.

Zdroj: www.mb-net.cz

"Společně s občany bude mít město stále nadpoloviční většinu 51 procent, a proto bude rozhodovat o chodu společnosti," přiblížil primátor města Raduan Nwelati (ODS) další výhodu. Zbylých 49 procent má odkoupit strategický partner, jehož jméno město zatím nezná.

S privatizací však nesouhlasí opozice. Podle ní je nepřehledná a chce o prodeji nechat hlasovat občany v referendu. "Kdo bude ten strategický partner? Jak město zaručí, že se teplo nebude zdražovat?" ptá se zastupitel Robin Povšík (ČSSD).

Nejvíce se obává, že někdo z občanů, blízkých neznámému strategickému partnerovi, může skoupit potřebná dvě procenta z podílu a ovládnout tak na valné hromadě celou společnost.

"Obecně platí, že vlastníci akcií s nimi mohou volně disponovat a případně je dále nabízet k prodeji jiným zájemcům," připustila mluvčí města Hana Koišová.

Město se ztrátě kontroly nad společností snaží zabránit omezením počtu akcií, které si jedinec může koupit. Každému občanu města je totiž k dispozici maximálně pět akcií, jedna za 7 100 korun. Jeden občan tak může skoupit jen podíl v řádu tisícin procenta firmy. Strategický partner by tak musel obejít stovky lidí a vykoupit od nich jejich podíly.

Povšík se dále obává, že by prodejem firmy mohlo dojít k monopolnímu postavení této společnosti na trhu.

Transakcí se může zabývat antimonopolní úřad

To ale antimonopolní úřad, který je se záměrem města obeznámen, přímo nepotvrdil. "Nabytí většinového podílu akcií ještě nemusí automaticky znamenat vznik kontroly nad firmou. Pokud bude ale uvedená transakce spojením soutěžitelů dle zákona a bude narušovat hospodářskou soutěž, pak jej bude Úřad pro ochranu hospodářské soutěže posuzovat ve správním řízení," uvedl Martin Švanda z antimonopolního úřadu.

Nabídka odkupu akcií tepláren mezi občany je poměrně ojedinělá, ale soukromé dodavatele tepla mají i jiná města. "Provozovatelem centrálních dodávek tepla je soukromý subjekt, na základě privatizace z 90. let," potvrdil například místostarosta Nymburka Zdeněk Vocásek. Soukromník provozuje i teplárnu v Berouně. Ceny tepla u soukromých firem se od těch městských přitom příliš neliší.

Kladno se naopak privatizaci brání. "S ohledem na koaliční smlouvu, kde se zavazujeme Tepo, s.r.o. neprodávat, i s ohledem na strategickou důležitost vlastnictví takové společnosti pro město o něčem takovém naše město neuvažuje," říká starosta Kladna Dan Jiránek.

Příbram ztratila nad teplárnou vliv

Nepříjemnou zkušenost s privatizací teplárny má Příbram. Město přišlo o možnost kontroly nad dodavatelem tepla v 90. letech. Vložilo příbramskou teplárnu do akciové společnosti Příbramská teplárenská (PT a. s.).

Tato akciová společnost ale následně zkrachovala a dodnes je v likvidaci. Příbramskou teplárnu dosud spravuje správce konkurzní podstaty a město Příbram na provoz nemá žádný vliv.

"Město Příbram dodnes za svůj majetek vložený do PT a. s. nic nedostalo. Nedostali jsme zaplaceno ani za akcie zkrachovalé PT a. s., které byly za mých předchůdců převedeny na podnikatele pana Kapra. Proto, a nejen kvůli špatné zkušenosti města, si myslím, že by si města měla ponechat centrální zdroje tepla a užitkové vody ve svém vlastnictví," myslí si starosta Příbrami Josef Řihák.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Lídr SPD Hynek Beran chce pro mimopražské zavést mýto

Kandidát na primátora Hynek Beran. (11.9.2018)

Zopakovat úspěch SPD z loňska, takový úkol má v Praze odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora by...

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz