Mladoboleslavští mohou koupit akcie městské teplárny, jednu za 7 tisíc

  17:00aktualizováno  17:00
Spoluvlastnit firmu, která vám dodává teplo? V Mladé Boleslavi je to možné. Zastupitelstvo totiž schválilo privatizaci městské firmy Centrotherm. Odprodat ji chce za čtvrt miliardy. Část odkoupí strategický partner, třicet procent akcií bude k dispozici občanům města.

Obyvatelé Mladé Boleslavi si mohou koupit akcie městské teplárenské firmy - jedna bude stát 7100 korun. Jeden člověk jich bude smět koupit maximálně pět. (Ilustrační snímek) | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Odkoupit si část akcií městské společnosti v Mladé Boleslavi má své výhody. Při placení složenek vás může hřát pocit, že to vlastně tak trochu platíte sami sobě.

Město si chce ponechat 21 procent akcií, z transakce bude mít 250 milionů. Peníze chce použít na zlepšení infrastruktury.

AKCIE

Otázky a odpovědi

* Kdo může o odkoupení akcií Centrothermu zažádat? Každý občan s trvalým pobytem v Mladé Boleslavi starší 18 let.

* Kolik stojí akcie? 7 100 korun a jde zhruba o tisícinu procenta z celé firmy.

* Co je ke koupi potřeba? Postačí podat nebo doručit na magistrát návrh na uzavření kupní smlouvy s podpisem.

* Kolik si jich může občan koupit? Maximálně pět.

* Jak bude prodej probíhat? Po odsouhlasení konečného seznamu kupujících zastupitelstvem města budou výsledky zveřejněny.

Zdroj: www.mb-net.cz

"Společně s občany bude mít město stále nadpoloviční většinu 51 procent, a proto bude rozhodovat o chodu společnosti," přiblížil primátor města Raduan Nwelati (ODS) další výhodu. Zbylých 49 procent má odkoupit strategický partner, jehož jméno město zatím nezná.

S privatizací však nesouhlasí opozice. Podle ní je nepřehledná a chce o prodeji nechat hlasovat občany v referendu. "Kdo bude ten strategický partner? Jak město zaručí, že se teplo nebude zdražovat?" ptá se zastupitel Robin Povšík (ČSSD).

Nejvíce se obává, že někdo z občanů, blízkých neznámému strategickému partnerovi, může skoupit potřebná dvě procenta z podílu a ovládnout tak na valné hromadě celou společnost.

"Obecně platí, že vlastníci akcií s nimi mohou volně disponovat a případně je dále nabízet k prodeji jiným zájemcům," připustila mluvčí města Hana Koišová.

Město se ztrátě kontroly nad společností snaží zabránit omezením počtu akcií, které si jedinec může koupit. Každému občanu města je totiž k dispozici maximálně pět akcií, jedna za 7 100 korun. Jeden občan tak může skoupit jen podíl v řádu tisícin procenta firmy. Strategický partner by tak musel obejít stovky lidí a vykoupit od nich jejich podíly.

Povšík se dále obává, že by prodejem firmy mohlo dojít k monopolnímu postavení této společnosti na trhu.

Transakcí se může zabývat antimonopolní úřad

To ale antimonopolní úřad, který je se záměrem města obeznámen, přímo nepotvrdil. "Nabytí většinového podílu akcií ještě nemusí automaticky znamenat vznik kontroly nad firmou. Pokud bude ale uvedená transakce spojením soutěžitelů dle zákona a bude narušovat hospodářskou soutěž, pak jej bude Úřad pro ochranu hospodářské soutěže posuzovat ve správním řízení," uvedl Martin Švanda z antimonopolního úřadu.

Nabídka odkupu akcií tepláren mezi občany je poměrně ojedinělá, ale soukromé dodavatele tepla mají i jiná města. "Provozovatelem centrálních dodávek tepla je soukromý subjekt, na základě privatizace z 90. let," potvrdil například místostarosta Nymburka Zdeněk Vocásek. Soukromník provozuje i teplárnu v Berouně. Ceny tepla u soukromých firem se od těch městských přitom příliš neliší.

Kladno se naopak privatizaci brání. "S ohledem na koaliční smlouvu, kde se zavazujeme Tepo, s.r.o. neprodávat, i s ohledem na strategickou důležitost vlastnictví takové společnosti pro město o něčem takovém naše město neuvažuje," říká starosta Kladna Dan Jiránek.

Příbram ztratila nad teplárnou vliv

Nepříjemnou zkušenost s privatizací teplárny má Příbram. Město přišlo o možnost kontroly nad dodavatelem tepla v 90. letech. Vložilo příbramskou teplárnu do akciové společnosti Příbramská teplárenská (PT a. s.).

Tato akciová společnost ale následně zkrachovala a dodnes je v likvidaci. Příbramskou teplárnu dosud spravuje správce konkurzní podstaty a město Příbram na provoz nemá žádný vliv.

"Město Příbram dodnes za svůj majetek vložený do PT a. s. nic nedostalo. Nedostali jsme zaplaceno ani za akcie zkrachovalé PT a. s., které byly za mých předchůdců převedeny na podnikatele pana Kapra. Proto, a nejen kvůli špatné zkušenosti města, si myslím, že by si města měla ponechat centrální zdroje tepla a užitkové vody ve svém vlastnictví," myslí si starosta Příbrami Josef Řihák.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby policistu, který loni autem srazil dívku

Policisté poskytují první pomoc ženě, kterou v neděli krátce po druhé hodině...

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby policistu, který loni na konci října srazil ženu před pražským...

Kvůli opravě tratí nejedou přes Václavské náměstí tramvaje

Ilustrační snímek

Kvůli opravám trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená v centru Prahy nejezdí od rána tramvaje. Omezení dopravy se...

Bubny připomněly transporty Židů a zahájily výstavu Fotbal ve století faulů

Nádraží Praha - Bubny.

Akce Bubnování pro Bubny, která se konala v úterý na tamním nádraží, připomněla, že uplynulo 77 let od doby, kdy z...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.

Najdete na iDNES.cz