Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sto námitek přebilo jedno ano, za Béma tak šlo měnit územní plán

  19:16aktualizováno  19:16
Úředníci pražského magistrátu museli v době vlády Pavla Béma měnit stanoviska na nátlak nadřízených. Do takzvaných modrých desek se dostaly nejméně dvě stovky protekčních úprav konceptu územního plánu. Útvar rozvoje města se námitkami k nim nezabýval a zápory otočil v klady.
Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Odborníci mohli vydat desítky záporných stanovisek, upozorňovat na nesmyslnost výstavby, nebo její nevhodnost. Marně. Všechny zápory dokázal Útvar rozvoje města (ÚRM) změnit v klady.

Podle současného vedení magistrátu se tak dělo za éry bývalého primátora Pavla Béma a ředitele útvaru Bořka Votavy při přípravě nového územního plánu. Takto nestandardních úprav bylo prý nejméně dvě stě. Scházely se v takzvaných modrých deskách.

"V tuto chvíli necháváme vyhodnotit, zda došlo k porušení zákona, a pokud ano, tak jakým způsobem. Jednalo se o neetické a nemorální postupy, zda ale byly v rozporu se zákonem, musíme teprve zjistit," uvedl náměstek primátora pro územní plán Tomáš Hudeček (TOP 09). To by mohlo být zhruba v září.

Změna přípravy územního plánu

Nový územní plán, který má podle současného zákona začít platit nejpozději od ledna 2016, připravovalo město pět let. Před čtrnácti dny však práce na návrh Hudečka zastavilo a začalo s úplně novým modelem. Ten má být jednodušší a také odolnější proti případné korupci. Podle Hudečkových představ začne platit za tři a půl roku (více čtěte zde).

Náměstek tvrdí, že úředníci dotčeného útvaru jednali na příkaz jeho tehdejšího ředitele. "Byli nuceni přepracovat stanoviska na pokyn pana ředitele. Samotní úředníci tu stále pracují, pan ředitel nikoliv," dodal Hudeček. Město chce nyní úředníky prověřit a zbavit se těch, kteří by mohli být do podobných kauz zapleteni.

Exšéf ÚRM pochybení odmítá

Bývalý ředitel Votava přitom protekční postupy popírá. "Pokud se někdo chová nestandardně, tak je to pan náměstek Hudeček," řekl MF DNES. Víc se nechtěl o územním plánování v metropoli bavit. Pokud by zastupitelstvo návrhy změn územního plánu obsažené v modrých deskách nakonec schválilo, vystavilo by se případným žalobám ze strany těch, kteří s projekty nesouhlasili.

Hudečkův poradce Ondřej Boháč doplnil, že změna stanoviska úředníka není sama o sobě ničím protizákonným. Prezentuje totiž vlastní odborný názor.

Obecně má hlavní rozhodovací pravomoc zastupitelstvo, jemuž jsou návrhy změn předkládány. Zastupitelé by měli sami vyhodnotit, jak se má Praha rozvíjet. Jenže ve stovkách navržených změn se pochopitelně nemusí vůbec orientovat. Právě proto spoléhají na doporučení magistrátního útvaru rozvoje.

Ke "kódům" hledá město konkrétní případy

Náměstek primátora Tomáš Hudeček před několika týdny slíbil, že jakmile bude nový systém schválen, obsah modrých desek zveřejní. To nakonec neudělal.

"V deskách jsme našli jen tabulku s čísly změn územního plánu a k nim teď dohledáváme konkrétní spisy a další podrobnosti. Ve chvíli, kdy bychom zveřejnili konkrétní údaje, začaly by nejspíše tyto dokumenty mizet," vysvětlil Boháč.

Podle něj nelze nyní ukázat na nějaké konkrétní podezřelé případy, které se již podařilo rozkrýt. "Buď zveřejníme všechny, nebo žádné," vysvětluje poradce Hudečka.

Že jde o něco nestandardního, nenapovídá jen obyčejná selská logika, ale i to, že úředníci útvaru rozvoje města, ačkoliv podle zákona nemusí, běžně stanoviska (i záporná) ve svých posudcích zohledňují. Předcházejí tak případným žalobám. V případě projektů obsažených v modrých deskách však stačilo obrazně řečeno jen razítko "dodatečně schváleno".

Do budoucna by měla Praha stanovit, co vlastně ÚRM bude dělat, jak bude spolupracovat s ostatními magistrátními odbory a kdo bude jeho činnost koordinovat a kontrolovat.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Najdete na iDNES.cz