Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sto námitek přebilo jedno ano, za Béma tak šlo měnit územní plán

  19:16aktualizováno  19:16
Úředníci pražského magistrátu museli v době vlády Pavla Béma měnit stanoviska na nátlak nadřízených. Do takzvaných modrých desek se dostaly nejméně dvě stovky protekčních úprav konceptu územního plánu. Útvar rozvoje města se námitkami k nim nezabýval a zápory otočil v klady.
Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Odborníci mohli vydat desítky záporných stanovisek, upozorňovat na nesmyslnost výstavby, nebo její nevhodnost. Marně. Všechny zápory dokázal Útvar rozvoje města (ÚRM) změnit v klady.

Podle současného vedení magistrátu se tak dělo za éry bývalého primátora Pavla Béma a ředitele útvaru Bořka Votavy při přípravě nového územního plánu. Takto nestandardních úprav bylo prý nejméně dvě stě. Scházely se v takzvaných modrých deskách.

"V tuto chvíli necháváme vyhodnotit, zda došlo k porušení zákona, a pokud ano, tak jakým způsobem. Jednalo se o neetické a nemorální postupy, zda ale byly v rozporu se zákonem, musíme teprve zjistit," uvedl náměstek primátora pro územní plán Tomáš Hudeček (TOP 09). To by mohlo být zhruba v září.

Změna přípravy územního plánu

Nový územní plán, který má podle současného zákona začít platit nejpozději od ledna 2016, připravovalo město pět let. Před čtrnácti dny však práce na návrh Hudečka zastavilo a začalo s úplně novým modelem. Ten má být jednodušší a také odolnější proti případné korupci. Podle Hudečkových představ začne platit za tři a půl roku (více čtěte zde).

Náměstek tvrdí, že úředníci dotčeného útvaru jednali na příkaz jeho tehdejšího ředitele. "Byli nuceni přepracovat stanoviska na pokyn pana ředitele. Samotní úředníci tu stále pracují, pan ředitel nikoliv," dodal Hudeček. Město chce nyní úředníky prověřit a zbavit se těch, kteří by mohli být do podobných kauz zapleteni.

Exšéf ÚRM pochybení odmítá

Bývalý ředitel Votava přitom protekční postupy popírá. "Pokud se někdo chová nestandardně, tak je to pan náměstek Hudeček," řekl MF DNES. Víc se nechtěl o územním plánování v metropoli bavit. Pokud by zastupitelstvo návrhy změn územního plánu obsažené v modrých deskách nakonec schválilo, vystavilo by se případným žalobám ze strany těch, kteří s projekty nesouhlasili.

Hudečkův poradce Ondřej Boháč doplnil, že změna stanoviska úředníka není sama o sobě ničím protizákonným. Prezentuje totiž vlastní odborný názor.

Obecně má hlavní rozhodovací pravomoc zastupitelstvo, jemuž jsou návrhy změn předkládány. Zastupitelé by měli sami vyhodnotit, jak se má Praha rozvíjet. Jenže ve stovkách navržených změn se pochopitelně nemusí vůbec orientovat. Právě proto spoléhají na doporučení magistrátního útvaru rozvoje.

Ke "kódům" hledá město konkrétní případy

Náměstek primátora Tomáš Hudeček před několika týdny slíbil, že jakmile bude nový systém schválen, obsah modrých desek zveřejní. To nakonec neudělal.

"V deskách jsme našli jen tabulku s čísly změn územního plánu a k nim teď dohledáváme konkrétní spisy a další podrobnosti. Ve chvíli, kdy bychom zveřejnili konkrétní údaje, začaly by nejspíše tyto dokumenty mizet," vysvětlil Boháč.

Podle něj nelze nyní ukázat na nějaké konkrétní podezřelé případy, které se již podařilo rozkrýt. "Buď zveřejníme všechny, nebo žádné," vysvětluje poradce Hudečka.

Že jde o něco nestandardního, nenapovídá jen obyčejná selská logika, ale i to, že úředníci útvaru rozvoje města, ačkoliv podle zákona nemusí, běžně stanoviska (i záporná) ve svých posudcích zohledňují. Předcházejí tak případným žalobám. V případě projektů obsažených v modrých deskách však stačilo obrazně řečeno jen razítko "dodatečně schváleno".

Do budoucna by měla Praha stanovit, co vlastně ÚRM bude dělat, jak bude spolupracovat s ostatními magistrátními odbory a kdo bude jeho činnost koordinovat a kontrolovat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Policie pátrá po vězni, který uprchl z vycházky v pražských Nuslích

Policisté pátrají po uprchlém vězni Pavlu Emmerlingovi

Čtyřiadvacetiletý vězeň ve čtvrtek odpoledne utekl z vycházky v pražských Nuslích, na které byl se svým vychovatelem....

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Najdete na iDNES.cz