Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Sto námitek přebilo jedno ano, za Béma tak šlo měnit územní plán

  • 10
Úředníci pražského magistrátu museli v době vlády Pavla Béma měnit stanoviska na nátlak nadřízených. Do takzvaných modrých desek se dostaly nejméně dvě stovky protekčních úprav konceptu územního plánu. Útvar rozvoje města se námitkami k nim nezabýval a zápory otočil v klady.

Odborníci mohli vydat desítky záporných stanovisek, upozorňovat na nesmyslnost výstavby, nebo její nevhodnost. Marně. Všechny zápory dokázal Útvar rozvoje města (ÚRM) změnit v klady.

Podle současného vedení magistrátu se tak dělo za éry bývalého primátora Pavla Béma a ředitele útvaru Bořka Votavy při přípravě nového územního plánu. Takto nestandardních úprav bylo prý nejméně dvě stě. Scházely se v takzvaných modrých deskách.

"V tuto chvíli necháváme vyhodnotit, zda došlo k porušení zákona, a pokud ano, tak jakým způsobem. Jednalo se o neetické a nemorální postupy, zda ale byly v rozporu se zákonem, musíme teprve zjistit," uvedl náměstek primátora pro územní plán Tomáš Hudeček (TOP 09). To by mohlo být zhruba v září.

Změna přípravy územního plánu

Nový územní plán, který má podle současného zákona začít platit nejpozději od ledna 2016, připravovalo město pět let. Před čtrnácti dny však práce na návrh Hudečka zastavilo a začalo s úplně novým modelem. Ten má být jednodušší a také odolnější proti případné korupci. Podle Hudečkových představ začne platit za tři a půl roku (více čtěte zde).

Náměstek tvrdí, že úředníci dotčeného útvaru jednali na příkaz jeho tehdejšího ředitele. "Byli nuceni přepracovat stanoviska na pokyn pana ředitele. Samotní úředníci tu stále pracují, pan ředitel nikoliv," dodal Hudeček. Město chce nyní úředníky prověřit a zbavit se těch, kteří by mohli být do podobných kauz zapleteni.

Exšéf ÚRM pochybení odmítá

Bývalý ředitel Votava přitom protekční postupy popírá. "Pokud se někdo chová nestandardně, tak je to pan náměstek Hudeček," řekl MF DNES. Víc se nechtěl o územním plánování v metropoli bavit. Pokud by zastupitelstvo návrhy změn územního plánu obsažené v modrých deskách nakonec schválilo, vystavilo by se případným žalobám ze strany těch, kteří s projekty nesouhlasili.

Hudečkův poradce Ondřej Boháč doplnil, že změna stanoviska úředníka není sama o sobě ničím protizákonným. Prezentuje totiž vlastní odborný názor.

Obecně má hlavní rozhodovací pravomoc zastupitelstvo, jemuž jsou návrhy změn předkládány. Zastupitelé by měli sami vyhodnotit, jak se má Praha rozvíjet. Jenže ve stovkách navržených změn se pochopitelně nemusí vůbec orientovat. Právě proto spoléhají na doporučení magistrátního útvaru rozvoje.

Ke "kódům" hledá město konkrétní případy

Náměstek primátora Tomáš Hudeček před několika týdny slíbil, že jakmile bude nový systém schválen, obsah modrých desek zveřejní. To nakonec neudělal.

"V deskách jsme našli jen tabulku s čísly změn územního plánu a k nim teď dohledáváme konkrétní spisy a další podrobnosti. Ve chvíli, kdy bychom zveřejnili konkrétní údaje, začaly by nejspíše tyto dokumenty mizet," vysvětlil Boháč.

Podle něj nelze nyní ukázat na nějaké konkrétní podezřelé případy, které se již podařilo rozkrýt. "Buď zveřejníme všechny, nebo žádné," vysvětluje poradce Hudečka.

Že jde o něco nestandardního, nenapovídá jen obyčejná selská logika, ale i to, že úředníci útvaru rozvoje města, ačkoliv podle zákona nemusí, běžně stanoviska (i záporná) ve svých posudcích zohledňují. Předcházejí tak případným žalobám. V případě projektů obsažených v modrých deskách však stačilo obrazně řečeno jen razítko "dodatečně schváleno".

Do budoucna by měla Praha stanovit, co vlastně ÚRM bude dělat, jak bude spolupracovat s ostatními magistrátními odbory a kdo bude jeho činnost koordinovat a kontrolovat.

,