Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Modré zóny se možná rozšíří do dalších čtvrtí, zvažují je Praha 8 a 10

  20:30aktualizováno  20:30
V Praze pravděpodobně přibudou další placené parkovací zóny. Nově je chce zavést například Praha 8, která v současné době přemýšlí o tom, kde přesně by měly být. Proto nechá své obyvatele hlasovat. Praha 10 zase mapuje, kde její obyvatelé parkují, aby mohla začít přemýšlet o tom, jak nedostatek stání řešit.
Placené parkovací zóny se pozvolna šíří do dalších městských částí. (Ilustrační snímek)

Placené parkovací zóny se pozvolna šíří do dalších městských částí. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obyvatelé osmé městské části budou moci o novém systému parkování hlasovat během voleb do Senátu. Mohou tak radnici sdělit, zda ve své ulici chtějí placené parkovací zóny, či nikoliv.

"Hlasovací lístky jsme rozdali v radničních časopisech a budou k dostání i u hlasovacích schránek umístěných v době konání voleb v předsálí volebních místností. Navíc do 15. října i v Kulturním domě Ládví a v předsálí úřadu městské části," řekla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Radnice už má plán na zavedení placených parkovacích zón připravený, výsledky hlasování místních lidí tak poslouží pouze k tomu, aby se mohl upravit.

"Rozhodnout plošně by bylo zásadní chybou, proto stojíme o pomoc našich obyvatel v rozhodnutí, ve které ulici zóny placeného stání zavést a ve které nikoliv," vysvětlil místostarosta Prahy 8 Michal Švarc.

Nedostatek parkovacích míst řeší i radnice Prahy 10. Rozeslala proto svým obyvatelům dotazník, aby anonymně popsali, jak parkují. A to počínaje tím, kolik mají aut, a konče tím, kdy přesně parkují u svých domovů. Po vyhodnocení odevzdaných formulářů, které místní obyvatelé mohou nosit do sběrných míst ve školkách či na radnici do konce října, se vedení Prahy 10 rozhodne, zda vhodné řešení spočívá v zavedení placených parkovacích zón, nebo je zapotřebí jiné.

Dávno už nejde jen o centrum Prahy

K zavádění zón placeného stání se kvůli nedostatku parkovacích míst uchyluje postupně jedna městská část za druhou. Příští rok se mají rozšířit do Prahy 5 a 6, ráda by se připojila i Praha 9. Další pražské čtvrti už zpracovávají podklady, aby i ony mohly zóny zavést.

Kolik stojí parkování v modrých zónách

Domácnosti
* Karta pro jedno auto v domácnosti přijde ročně na 700 korun. Podmínkou je trvalé bydliště v dané městské části, kde zóna platí.
* Pokud má rodina více vozů a každý je psaný na někoho jiného, přijde další karta také na 700. Pokud má však například jeden z manželů na sebe hlášena dvě auta, zaplatí za kartu pro druhé už 7 000.
* Důchodci mají nárok na poloviční slevu.
* Řidiči služebních aut zaplatí také 700 korun.

Firmy
* Podnikatel, který má hlášenou firmu v městské části, kde zóna platí, zaplatí za první firemní vozidlo ročně 12 000 korun. Každé další však bude stát od 24 do 36 tisíc podle cenového pásma.

Bez trvalého pobytu
* Kdo nemá v dané městské části, kde zóna platí, trvalé bydliště, může si pořídit parkovací kartu také. Zaplatí za ni od 24 do 36 tisíc korun podle tarifního pásma.

Podle dopravních odborníků se však rozšiřování do dalších městských částí mine účinkem. Zóny podle nich totiž jen vytlačují problém dál a dál.

"Rád bych, abychom v části Prahy 9 zavedli zóny v příštím roce. Což ale znamená, že čtvrti vedle nás - tedy ty směrem do centra - budou zóny muset určitě zavést také," přiznal radní Prahy 9 Tomáš Holeček.

Radnice zároveň vždy hlásí, že konečné slovo nad jejich parkovacími zónami má magistrát. Jenže jeho koncepce se mění společně s politickou garniturou na hlavní pražské radnici.

Chybí parkovací místa, říká odborník

V posledních letech vlády Pavla Béma jeho radní hlásali, že rozšíření zón jen odsune problém dál a modré zóny tak zůstávaly jen v centru města. Pod nově zvolenými politiky dostalo však rozšiřování zón zelenou. Spolu s tím se ale objevil problém, který nespočívá jen ve stále se zvyšujícím počtu aut ve městě.

"Nahlížejme na věc komplexněji. Nejprve je potřeba dodržovat požadavky na výstavbu parkovacích a odstavných stání. Každá nemovitost má mít určitý počet parkovacích míst. To se dříve příliš nedodržovalo a i dnes je to problematické," řekl již dříve MF DNES dopravní odborník Jindřich Frič.

Podle něj by se navíc peníze vybrané ze zón placeného stání měly investovat například do výstavby parkovišť P+R.

To se však nyní neděje. Vybrané peníze se rozdělí mezi Prahu, jednotlivé městské části a provozovatele zón.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

VIDEO: Dupnutí na hlavu i kopance. Opilí mladíci zbili ostrahu obchoďáku

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Brutální útok na dva pracovníky bezpečnostní agentury se odehrál u obchodního domu v Praze-Butovicích. Muži chtěli...

Najdete na iDNES.cz