Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Modré zóny se možná rozšíří do dalších čtvrtí, zvažují je Praha 8 a 10

  20:30aktualizováno  20:30
V Praze pravděpodobně přibudou další placené parkovací zóny. Nově je chce zavést například Praha 8, která v současné době přemýšlí o tom, kde přesně by měly být. Proto nechá své obyvatele hlasovat. Praha 10 zase mapuje, kde její obyvatelé parkují, aby mohla začít přemýšlet o tom, jak nedostatek stání řešit.
Placené parkovací zóny se pozvolna šíří do dalších městských částí. (Ilustrační snímek)

Placené parkovací zóny se pozvolna šíří do dalších městských částí. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obyvatelé osmé městské části budou moci o novém systému parkování hlasovat během voleb do Senátu. Mohou tak radnici sdělit, zda ve své ulici chtějí placené parkovací zóny, či nikoliv.

"Hlasovací lístky jsme rozdali v radničních časopisech a budou k dostání i u hlasovacích schránek umístěných v době konání voleb v předsálí volebních místností. Navíc do 15. října i v Kulturním domě Ládví a v předsálí úřadu městské části," řekla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Radnice už má plán na zavedení placených parkovacích zón připravený, výsledky hlasování místních lidí tak poslouží pouze k tomu, aby se mohl upravit.

"Rozhodnout plošně by bylo zásadní chybou, proto stojíme o pomoc našich obyvatel v rozhodnutí, ve které ulici zóny placeného stání zavést a ve které nikoliv," vysvětlil místostarosta Prahy 8 Michal Švarc.

Nedostatek parkovacích míst řeší i radnice Prahy 10. Rozeslala proto svým obyvatelům dotazník, aby anonymně popsali, jak parkují. A to počínaje tím, kolik mají aut, a konče tím, kdy přesně parkují u svých domovů. Po vyhodnocení odevzdaných formulářů, které místní obyvatelé mohou nosit do sběrných míst ve školkách či na radnici do konce října, se vedení Prahy 10 rozhodne, zda vhodné řešení spočívá v zavedení placených parkovacích zón, nebo je zapotřebí jiné.

Dávno už nejde jen o centrum Prahy

K zavádění zón placeného stání se kvůli nedostatku parkovacích míst uchyluje postupně jedna městská část za druhou. Příští rok se mají rozšířit do Prahy 5 a 6, ráda by se připojila i Praha 9. Další pražské čtvrti už zpracovávají podklady, aby i ony mohly zóny zavést.

Kolik stojí parkování v modrých zónách

Domácnosti
* Karta pro jedno auto v domácnosti přijde ročně na 700 korun. Podmínkou je trvalé bydliště v dané městské části, kde zóna platí.
* Pokud má rodina více vozů a každý je psaný na někoho jiného, přijde další karta také na 700. Pokud má však například jeden z manželů na sebe hlášena dvě auta, zaplatí za kartu pro druhé už 7 000.
* Důchodci mají nárok na poloviční slevu.
* Řidiči služebních aut zaplatí také 700 korun.

Firmy
* Podnikatel, který má hlášenou firmu v městské části, kde zóna platí, zaplatí za první firemní vozidlo ročně 12 000 korun. Každé další však bude stát od 24 do 36 tisíc podle cenového pásma.

Bez trvalého pobytu
* Kdo nemá v dané městské části, kde zóna platí, trvalé bydliště, může si pořídit parkovací kartu také. Zaplatí za ni od 24 do 36 tisíc korun podle tarifního pásma.

Podle dopravních odborníků se však rozšiřování do dalších městských částí mine účinkem. Zóny podle nich totiž jen vytlačují problém dál a dál.

"Rád bych, abychom v části Prahy 9 zavedli zóny v příštím roce. Což ale znamená, že čtvrti vedle nás - tedy ty směrem do centra - budou zóny muset určitě zavést také," přiznal radní Prahy 9 Tomáš Holeček.

Radnice zároveň vždy hlásí, že konečné slovo nad jejich parkovacími zónami má magistrát. Jenže jeho koncepce se mění společně s politickou garniturou na hlavní pražské radnici.

Chybí parkovací místa, říká odborník

V posledních letech vlády Pavla Béma jeho radní hlásali, že rozšíření zón jen odsune problém dál a modré zóny tak zůstávaly jen v centru města. Pod nově zvolenými politiky dostalo však rozšiřování zón zelenou. Spolu s tím se ale objevil problém, který nespočívá jen ve stále se zvyšujícím počtu aut ve městě.

"Nahlížejme na věc komplexněji. Nejprve je potřeba dodržovat požadavky na výstavbu parkovacích a odstavných stání. Každá nemovitost má mít určitý počet parkovacích míst. To se dříve příliš nedodržovalo a i dnes je to problematické," řekl již dříve MF DNES dopravní odborník Jindřich Frič.

Podle něj by se navíc peníze vybrané ze zón placeného stání měly investovat například do výstavby parkovišť P+R.

To se však nyní neděje. Vybrané peníze se rozdělí mezi Prahu, jednotlivé městské části a provozovatele zón.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Najdete na iDNES.cz