Motol má po opravě za miliardy čtečky obličejů a operační sály s pamětí

  • 44
Čtečky před operačními sály, vlastní střešní heliport nebo kamery zabudované přímo v osvětleních nad operačními stoly. To je jen několik unikátů, které má nově zrekonstruovaná dětská nemocnice v pražském Motole. Budovali ji šest let a stála 4,4 miliardy korun.

"Léta jsme žili v provizorních podmínkách, ve kterých jsme se o pacienty museli téměř bát, protože hrozil kolaps zdravotní péče. Nyní máme odpovídající prostory, moderní vybavení, případné neúspěchy proto už nemůžeme svádět na to, že něco nefunguje nebo chybí," oddechl si primář dětského kardiocentra Jan Škovránek.

Historie dětské nemocnice

Původní dětská nemocnice v Motole se stavěla v letech 1964 až 1977. Kolem roku 2000 byla v tak špatném stavu, že politici řešili, zda budovu zbourat a postavit jinde novou, nebo ji zrekonstruovat. Zvítězilo druhé řešení. Peníze na opravu schválila vláda v roce 2006.

Dětské kardiocentrum je vůbec jediné v České republice. Než začala Fakultní nemocnice Motol křídlo s kardiocentrem postupně za chodu opravovat, na lékaře padala omítka, do rozvodů zatékala voda a pacienti často museli do svetrů, protože nefungovalo topení.

Po šesti letech oprav hlásí Motol hotovo. Nemocnice zrekonstruovala tři křídla a přistavěla jedno nové o deseti nadzemních patrech. Podle Motola tím vznikla jedna z největších a nejmodernějších dětských nemocnic v Evropě.

Má 17 specializovaných klinik, 350 lůžek, 18 operačních sálů včetně toho pro infekční pacienty nebo tři traumaboxy. Tedy speciální lůžka pro nejnáročnější akutní léčbu. "Jakákoliv specializace pro naše pacienty je dostupná do dvou minut," řekl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

V nemocnici se postarají o děti, které ještě nepřišly na svět, ale i mladé lidi do 18 let. Motol má pacienty z Česka i zahraničí.

Přestavba za čtyři miliardy

Ministerstvo zdravotnictví a Motol do celé přestavby a rekonstrukce investovaly celkem 4,4 miliardy korun. V útrobách se proto skrývají nejmodernější zařízení včetně jejich přísného zabezpečení.

Například operační sály jsou přístupné jen na základě snímání obličeje, otisku prstu nebo za pomocí elektronické karty. Mají navíc svoji vlastní paměť, která při vstupu lékaře přístroje automaticky nastaví podle jeho individuálních potřeb. Jsou také vybaveny speciálním osvětlením, které se dokáže přizpůsobovat pohybu operatéra. Navíc vždy v jednom rameni světla je zabudovaná kamera, která video ze sálu přenáší živě na jiná místa. Práci chirurga proto mohou sledovat i lékaři v Motole, studenti medicíny nebo odborníci na světové konferenci.

Fakultní nemocnice Motol

Patří mezi největší nemocnice v Česku. Její areál má 350 tisíc metrů čtverečních. Pracuje v ní 5 500 lidí, z nich 1 100 lékařů a 2 100 sester. Její urgentní příjem ročně ošetří 15 tisíc pacientů, hospitalizováno je 80 tisíc nemocných, ambulantních ošetření je milion, operaci podstoupí v Motole kolem 20 tisíc pacientů ročně.

"Co se týká technické úrovně, skočili jsme do 21. století. Dá se říci, že standardní lůžko bude mít úroveň lůžka, které nyní máme jen na jednotkách intenzivní péče," pochvaloval si změny zástupce přednosty dětské stomatologické kliniky Milan Hubáček.

Oddělení, kde jsou stomatologové a obličejoví chirurgové, získalo nově třeba centrální rozvody kyslíku, stlačeného vzduchu nebo centrální odsávání, které se využívá při odhleňování pacientů.

V celé nemocnici jsou nově velká rozkládací křesla, na kterých budou u malých pacientů přespávat rodiče. Pro ně zdravotníci zatím museli hledat místa mezi lůžky dětí.

Lékaři naopak místa o moc více nezískají. Jejich pokoje v nově rekonstruovaných prostorách mají jen několik metrů čtverečních. Vejít se do nich po ránu ovšem musí hned i šest lidí. "Před vizitami tady asi bude hodně těsno," přemítá Hubáček.

Z vrtulníku na sál do minuty

Nemocnice nyní musí projít ještě kompletní desinfekcí a doladit informační systém, podle kterého se po přestřižení pásky dalo snadno ve čtyřech křídlech zbloudit.

Do nových pracovišť se budou kliniky a jejich oddělení stěhovat postupně o prázdninách. Od srpna moderní nemocnici doplní zbrusu nový střešní heliport, který bezprostředně navazuje na urgentní příjem. Nejzávažnější dětští pacienti se proto na sál mohou dostat za 50 vteřin. Dospělé pacienty nemocnice dokáže na příslušné oddělení přepravit za pět minut.

Střešní heliport ulehčí práci také pilotům. "Při přistání nemusíme mít obavy o to, zda někoho foukáním zraníme nebo něco odfoukneme. Díky tomu můžeme přistávat odkud chceme a ne jen proti větru," popsal Pavel Forst, který vrtulníky pilotuje a navíc vede letové oddělení při policejní letecké službě.

,