Trvalo jediné století a z budovy architekta Josefa Fanty se stal jen přílepek...

Trvalo jediné století a z budovy architekta Josefa Fanty se stal jen přílepek nad odjezdovou halou. Vzhled kavárny před rekonstrukcí. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Muchova epopej by mohla najít útočiště na pražském hlavním nádraží

  • 82
Praha přišla s nápadem umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do prostor Fantovy kavárny na hlavním nádraží v Praze. Nápad vzešel ze studie, kterou si nechal ohledně umístění významného díla zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda. Myšlenka se líbí nejen nájemci nádraží, ale i Muchovu vnukovi.

Praha dosud uvažovala o třech místech, kam by bylo možné rozměrné Muchovo dílo v Praze dlouhodobě umístit. Jednou z možností byla jízdárna Pražského hradu na Pohořelci. S tím ovšem Hrad nesouhlasil.

Druhou možnost představovala výstavba zcela nové budovy na Letenské pláni, která by vyrostla nedaleko Národního technického muzea a sloužila by výhradně jako výstavní prostor pro Epopej. Poslední zvažovanou možností pak byl nový pavilon na Vítkově (více čtěte zde).

Slovanskou epopej si můžete prohlédnout ZDE

Magistrát teď na základě vypracované studie přichází s další myšlenkou. Umístit plátna do historické budovy hlavního nádraží, konkrétně do prostor Fantovy kavárny. Ta zatím jako jediná na nádraží neprošla rekonstrukcí.

Hlavní nádraží je podle představitelů města jedno z uvažovaných míst. "První patro budovy má rozsáhlá křídla, a tak se uvažuje nejenom o umístění Epopeje, ale i dalších děl Alfonse Muchy. Vše je ale ještě otázkou jednání mezi Prahou, Českými drahami a společností Grandi Stazioni i v rámci pražské radnice," uvedla pro iDNES.cz mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Podle italské společnosti Grandi Stazioni, která má od Českých drah budovy hlavního nádraží pronajaté na 30 let, je to velice zajímavá myšlenka. "Ten nápad se nám líbí. Domníváme se, že umístění secesního díla do secesních prostor je oboustranně velmi přínosné," řekl iDNES.cz mluvčí Grandi Stazioni Martin Hamšík.

Secesní budova hlavního nádraží bývala zkraje 20. století chloubou Prahy....
Fantova kavárna v secesní budově pražského Hlavního nádraží na snímku před...

Navíc by to podle jeho slov bylo i velice praktické řešení. "Hlavním nádražím projde denně až 100 tisíc lidí, což znamená, že je tam velký návštěvnický potenciál. Kromě toho se nádraží nachází v centru Prahy, kde je v dosahu metra i tramvaje," dodal Hamšík.

A důležité je podle něho ještě jedno hledisko. Pro Prahu by toto řešení bylo výhodné i ekonomicky. Nemusela by stavět vlastní výstavní prostor, což by stálo peníze i čas. "My bychom mohli zrekonstruovaný výstavní prostor dát k dispozici přibližně od roku 2014," upřesnil Hamšík.

Kavárna se upraví na míru rozměrné expozici

Společnost Grandi Stazioni nikdo ze zástupců města zatím oficiálně neoslovil. Pokud se tak stane, jsou její představitelé připraveni o návrhu jednat.

Ve chvíli, kdy se na společném projektu domluví, vznikne konkrétní projekt, jak budovu adekvátně upravit jako kulturní prostor šitý na míru právě této expozici.

Malířův vnuk John Mucha

S návrhem umístit Slovanskou epopej na hlavní nádraží souhlasí i Muchův vnuk John. ČTK to řekla mluvčí Muchovy nadace Simona Krištofková. "Prostor historické budovy hlavního nádraží by nám nevadil, je to zajímavé místo," uvedla.

Naopak zcela proti je Moravský Krumlov, na jehož zámku bylo po dlouhá léta Muchovo rozsáhlé dílo umístěno jako stálá expozice.

"To je snad legrace? To chceme udělat z tak jedinečného díla, jakým je Slovanská epopej, cirkus a vystavovat jej na nádraží," řekl ČTK starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Pět obrazů Epopeje je v současné době v pražském Veletržním paláci, zbývajících 15 pláten je stále na zámku v Moravském Krumlově. Po skončení turistické sezony chce Praha i zbývající plátna přestěhovat do Prahy.

Slovanská epopej: Kázání mistra Jana Husa (1412)

Slovanská epopej: Přemysl Otakar II., král železný a zlatý (1253-1278)

Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Moravského Krumlova, kde byly nejprve zrestaurovány a pak vystaveny.

Kvůli stěhování díla, které se mělo vloni přesunout do Prahy na výstavu, vznikly mezi Prahou a Moravským Krumlovem ostré spory, které se uklidnily až poté, co se změnilo vedení obou radnic. Moravský Krumlov chce Prahu přemluvit, aby obrazy na tamějším zámku nechala.

Zamlouvá se vám nápad umístit Muchovu Slovanskou epopej do prostor pražského hlavního nádraží?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 31. října 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1156
Ne
Ne 776