Slovanskou epopej mohou lidé až do konce letošního roku obdivovat v Praze, poté...

Slovanskou epopej mohou lidé až do konce letošního roku obdivovat v Praze, poté se vydá na asijské turné. Nad jejím dalším umístěním se ale vznáší velký otazník. | foto: Profimedia.cz

Muchův vnuk se bude soudit s Prahou o vlastnictví Slovanské epopeje

  • 21
Vnuk malíře Alfonse Muchy John Mucha v pondělí podal žalobu na určení vlastnictví cyklu obrazů Slovanská epopej. Nelíbí se mu, že dvacítka velkoformátových pláten v majetku Prahy by měla cestovat po Asii.

„Praha je vlastníkem souboru obrazů. Plány zahraničních výstav proto hlavní město měnit nehodlá,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Obvodní soud pro Prahu 1 se podle nadace bude muset vypořádat s otázkou, zda se hlavní město vůbec stalo vlastníkem epopeje. John Mucha dříve argumentoval tím, že Praha nesplnila podmínku, za které plátna dostala darem, totiž že měla obrazům postavit vlastní galerii.

Praha nároky Johna Muchy na sérii pláten odmítá, sdělil ČTK mluvčí Hofman. „Naše dlouhodobé stanovisko je, že řádným a výlučným vlastníkem souboru dvaceti obrazů Alfonse Muchy - tedy Slovanské epopeje, je hlavní město Praha,“ shrnul.

Slovanská epopej, která je nyní vystavena ve Veletržním paláci, má za necelý rok vyjet do několika asijských zemí. Mucha uvedl, že k žalobě se rozhodl kvůli obavě o epopej, která by podle něj cestovat neměla.

Technické překážky vycestování znemožňují

„Nikdy to nebyl záměr mého dědečka, který dílo věnoval Praze, potažmo českému národu. Je zde také několik technických překážek, které vycestování znemožňují. Zároveň není zřejmé, zda a kdy se epopej vrátí,“ podotkl (více o tom zde).

Do Česka se obrazy vrátí zřejmě nejdříve v roce 2019, ale jinam než do výstavních prostor Národní galerie. Vedení Prahy nyní hledá místo, kde plátna po návratu z Asie uložit.

Na žádost Moravského Krumlova hlavní město zároveň jedná o možnosti návratu epopeje na Moravu. Podle Johna Muchy jeho rodina upřednostňuje dialog a jejím cílem zůstává důstojné umístění epopeje.

Stěhování děl do Prahy v roce 2011 vyvolalo vlnu nevole. Proti se postavil Moravský Krumlov, kde bylo Muchovo dílo vystaveno desítky let, vedení Jihomoravského kraje, tisíce lidí i John Mucha. Ten dříve uvedl, že pokud by soud o epopej vyhrál, mohla by se vrátit do Moravského Krumlova, kde by mohlo vzniknout muchovské centrum.

Dvacet velkoformátových obrazů Alfonse Muchy znázorňuje dějiny Slovanů. Cyklus je kulturní památkou.

,