Přední pražský právník spáchal sebevraždu, skočil z okna

  • 188
V centru Prahy dopoledne tragicky zemřel přední odborník na trestní právo Jiří Herczeg, uvedl sever Lidovky.cz. Vše nasvědčuje tomu, že spáchal sebevraždu. Skočil z okna domu na Senovážném náměstí. Zraněním bezprostředně poté podlehl. Kvůli tragické události stála tramvajová doprava v centru.

„Na místo jsme vyjeli na základě oznámení, že na Senovážném náměstí zkolaboval muž a skončil v kolejišti. Poté, co jsme přijeli na místo, jsme ale zjistili, že se nejedná o kolaps na ulici, ale že dotyčný vyskočil z okna,“ uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan.

Dodal, že vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o sebevraždu.

Muž byl na místě mrtvý. „Svědek události nalezl nedýchajícího muže v bezvědomí. Dispečerka instruovala svědka k resuscitaci. Na místo jeli záchranáři, kteří v oživování pokračovali několik desítek minut. Muž nicméně utrpěl natolik závažná zranění, že zemřel,“ uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová.

27.července 2017 v 11:25, příspěvek archivován: 27.července 2017 v 11:39

Senovážné náměstí. Pád muže z okna do kolejiště tram (provozprerusen). TANR. Zasahuje RV+RZP

Linka 9 nejezdila zhruba hodinu v úseku Hlavní nádraží - Jindřišská.

Docent Jiří Herczeg je známý především v souvislosti s korupční kauzou sedmi milionů korun v krabici od vína exhejtmana Davida Ratha. Herczeg v roce 2009 napsal odborný článek, v němž popisoval anglosaskou teorii plodů z otráveného stromu, podle níž jsou důkazy získané na základě nezákonného rozhodnutí, v tomto případě odposlechů, rovněž nezákonné.

Na základě článku se odvolací senát Vrchního soudu v Praze v čele s Pavlem Zelenkou rozhodl zrušit původní odsuzující rozsudek nad Rathem. Odposlechy byly totiž podle Zelenky získány nezákonně a nelze je tedy proti Rathovi použít.

Podle informací ČTK byl osmačtyřicetiletý Herczeg dlouhodobě nemocný. Herczeg se zaměřoval na hospodářské trestní právo, ústavní právo, ochranu základních lidských práv a svobod a řízení před Ústavním soudem ČR a Evropským soudem pro lidská práva.

Za publikaci Meze svobody projevu obdržel v roce 2005 Bolzanovu cenu, autorsky se podílel na učebnicích trestního práva hmotného i procesního. Na Univerzitě Karlově vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu a Právnickou fakultu.

,