Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadace začala opravovat huť v Sázavě, vzniká tu muzeum sklářství

  9:33aktualizováno  9:33
Nadace Josefa Viewegha zahájila v Sázavě rekonstrukci bývalé huti. Z chátrající technické památky chtějí představitelé nadace vytvořit Centrum sklářského umění. Na opravu huti se jí podařilo získat 130 milionů korun. Muzeum bude otevřeno v roce 2014.

Budoucí podoba sklářského muzea v Sázavě. | foto: Nadace Josefa Viewegha.

V Sázavě na Benešovsku, kde dodnes fungují sklárny Kavalier, existuje několik starých hutí. Nejstarší se jmenuje František. V roce 1882 ji postavil a po svém otci pojmenoval Josef Kavalier. O její záchranu se několik let snaží rodina spisovatele Michala Viewegha, která má ve městě dům.

Spisovatelův otec Josef Viewegh ve sklárnách pracoval jako technolog a byl i místním starostou. Před šesti lety, před svou smrtí, založil nadaci, s jejíž pomocí by bylo možné zrekonstruovat huť a vytvořit v ní malé sklářské muzeum. Shánění peněz se ujala jeho manželka Slávka Vieweghová.

"V České republice prakticky neexistuje ucelená a systematická sbírka, která by na jednom místě nabídla přehled sklářského umění druhé poloviny dvacátého století a začátku jednadvacátého," řekla tehdy Vieweghová.

Tak by mělo vypadat muzeum sklářství v Sázavě.

Tak by mělo vypadat muzeum sklářství v Sázavě.

Město projekt podporuje. "Jsme velmi rádi, že se konečně začalo, že získali dotace. S nadací spolupracujeme a už před asi čtyřmi lety jsme upravili okolí hutě. Bude to určitě další atraktivní věc ve městě," podotkl starosta Petr Šibrava.

Stavební práce by měly být hotovy příští rok, provoz centra začne oficiálně v roce 2014. "Pro Sázavu a okolí je to mimořádná událost. Město má sice spoustu historických částí, ale tohle je technická památka vztahující se k dějinám jednoho oboru," uvedl Josef Stanko, jednatel a hlavní inženýr společnosti, která zajišťuje technický dozor.

"Je to taková novodobá archeologie"

Podle něj je objekt v relativně dobrém stavu, i když se posledních deset let nevyužíval. Například krovy nejsou tak poškozené, jak předpokládal. "Technickým problémem se však ukázaly být historické kanály, kterými se přiváděl vzduch a generátorový plyn k pecím. Když se huť postavila, tavila se sklovina dřevem, po krátké době se přešlo na plyn," vysvětlil Stanko.

Huť prošla čtyřmi etapami vývoje, kanály jsou místy i dva na sobě, protože majitelé se snažili postavit nové technologie s minimálním úsilím.

Většina původních kanálů se odkryje, v jedné místnosti budou vidět díky průhledu pod podlahou. Podle Stanka je rekonstrukce huti zajímavá právě svou historií. "Pod podlahou nacházíme různé střepy, objevili jsme zapečenou sklovinu tam, kde vůbec neměla být. Zjistili jsme, že na obsypy kanálů použili střepy ze skládky za domem. Je to taková novodobá archeologie. Památkáři zjišťují i časové zařazení nalezených věcí," doplnil Stanko.

Centrum sklářského umění v Sázavě nabídne sklářským výtvarníkům z Česka prostory a vybavení pro přípravu uměleckých děl a poskytne jim také inspiraci a zdroj znalostí o sklářských technikách a postupech. Využívat se bude i pro semináře, výstavy, soutěže.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Asi třináctiletého chlapce srazilo auto v pražských Jinonicích, nehodu nepřežil. Okolnosti srážky řeší policie, která...

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Najdete na iDNES.cz