Hlava Kelta bude vystavena v muzeu v Novém Strašecí.

Hlava Kelta bude vystavena v muzeu v Novém Strašecí. | foto: MF DNES

Muzeum v Novém Strašecí vystaví unikátní kamennou hlavu Kelta

  • 0
Výstavu přibližující příběh kamenné hlavy z keltského hradiště u Mšeckých Žehrovic připravují v muzeu T. G. Masaryka v Novém Strašecí. O unikátní památce vyjde také kniha, pro děti připravuje muzeum Keltský den. Originál bude k vidění pouze jeden den, po zbytek výstavy ho nahradí replika.

Vzácná památka laténské kultury z přelomu třetího a druhého století před naším letopočtem je uložena v Národním muzeu v Praze. Půjčuje se na výstavy jen zřídka. "Je to mimořádná událost, Národní muzeum keltskou hlavu vystavilo pouze dvakrát," podotkl ředitel rakovnického muzea František Povolný.

Keltská hlava je unikátní především realistickým zpracováním, které není pro keltskou kulturu obvyklé. "Na celém světě se nenašlo ani deset obdobných bust a pouze ta naše je detailně esteticky zpracována," upřesnila archeoložka Kateřina Blažková.

Druid z odpadní jámy

Podle vlasů a vousů neznámého se odborníci domnívají, že jde o portrét keltského kněze – druida. Obdobný účes totiž nosili v té době irští druidové. "Keltové nezobrazovali bohy, ale uctívali předky a kněží byli v jejich společnosti nejvýše postavení," vysvětlila Blažková.

Podle průzkumů byla plastika z hradiště vyhozena. "Z naleziště se dá soudit, že původně ležela v odpadní jámě, nejspíš tam byla umístěna z rituálních důvodů," řekla archeoložka. Další teorií je, že druid přestal být uctíván, a tak modla nebyla třeba. Hlava je rozbita na pět částí, ta u pravého ucha se nikdy nenalezla.

Vzácný nález objevil roce 1943 Josef Šlajchrt v pískovně v Mšeckých Žehrovicích nedaleko Strašecího. "Pan Šlajchrt nejspíš kopal písek v místech, kde stávalo opevněné keltské hradiště," objasňuje okolnosti nálezu ředitel muzea.

Veřejnost ji ale viděla až po válce. "Byly tu velké obavy, aby ji němečtí vojáci nezabavili a neodvezli do Německa," upozornil Povolný. Od té doby je bezpečně uložena v Národním muzeu.

Návrat na jeden den

Výstava v Novém Strašecí bude zahájena 21. dubna a potrvá do 22. května. Druid se vrátí do Nového Strašecí poprvé od svého objevení. K vidění bude v pátek 20. května.

"Převoz si vyžádá speciální podmínky a součinnost tří ochranných složek," říká Blažková. Opuková plastika také potřebuje speciální regulaci osvětlení a klimatizace.

Návštěvníci si budou moci mimo jiného prohlédnout, jak Keltové v hradišti žili.

Spolu s otevřením výstavy Příběh nejkrásnější keltské hlavy proběhne také křest stejnojmenné knihy. Program doplní i Keltský den, na kterém si děti mohou vyzkoušet některé keltské rukodělné techniky. Akce se koná tento rok již počtvrté, tentokrát právě v den nálezu tohoto unikátu, 19. května.