Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj vystěhoval důchodce z Břežan kvůli muzeu, nad kterým teď váhá

  17:23aktualizováno  17:23
Zámek v Panenských Břežanech se podle představ exhejtmana Davida Ratha měl změnit z domova důchodců na muzeum odboje. Nové vedení kraje se ale nyní rozhoduje, zda plánovaných 55 milionů za muzeum utratí.

Horní zámek v Panenských Břežanech, v němž za války bydlel nacista K. H. Frank. | foto: Yan ReneltMAFRA

Stoupáme po schodech, na zdích kýčovité obrázky a fotografie z lyžovačky - pozůstatek domova pro seniory, který zde sídlil od padesátých let a před rokem budovu vyklidil. Za sebou necháváme velkou místnost plnou zdravotních lůžek poskládaných na velké hromadě.

Právě zde má být podle projektu muzea protifašistického odboje kavárna ve stylu art deco, upomínající známou nábytkářskou rodinu Gerstelů, jež zde za první republiky bydlela.

"Gerstelovi vyráběli například pro Müllerovu vilu architekta Adolfa Loose," uvedl pracovník Oblastního muzea Praha-východ Jiří Fiala. Za druhé světové války v "horním" zámečku bydlel obávaný nacista Karel Hermann Frank, zodpovědný za vypálení Lidic a Ležáků. V Panenských Břežanech jsou dva zámky. V tom dolním bydlel zase Heydrich.

S myšlenkou na muzeum přišel před téměř dvěma lety tehdejší hejtman David Rath. Domov pro seniory za hlasité kritiky tehdejší opozice uzavřel a seniory odstěhoval jinam. Nyní kulturní památku za padesát tisíc měsíčně udržuje Oblastní muzeum Praha-východ.

"Všimněte si původních dveří, jsou z dvacátých let," upozornil Fiala. Zachovalými dřevěnými zárubněmi natřenými krémovou barvou vstupujeme do prvního patra barokního zámečku.

Podobné jsou skříně na chodbách, vyložené zašlým papírem. Interiér výrazně kazí moderní výtah s "nerezovým" designem, ten je na konci chodby. "Byl zde instalován před osmi či deseti lety jako součást domova důchodců. Dnes by to nikdo nepovolil. A zda to památkáři dovolili tehdy, netuším," řekl.

Rath napsal Řihákovi dopis

Ačkoli projekt na rekonstrukci je již hotový, novému vedení kraje se do tak velké investice nechce. Muzeum má totiž stát 55 milionů korun.

Proto zámeček, ke kterému přináleží Santiniho kaple, ve středu navštívil hejtman Josef Řihák se svými kolegy. "Neříkám ani tak, ani tak, probereme to na radě," odpověděl Řihák na otázku, zda kraj několik desítek milionů na muzeum uvolní.

Přesto zdůraznil, že kraj na tom nyní finančně není nejlépe. "David Rath mě v dopise z vazby poprosil, abych dokončil Buštěhrad i Panenské Břežany. Ale teče nám do škol, máme dluhy," řekl Řihák.

Podobně se vyjádřili i ostatní jeho kolegové až na radního Marka Semeráda, který je přesvědčen, že projekt by se dokončit měl. "Muzeum by bylo přímo mezi Lidicemi a Terezínem. Jezdí tam tolik tříd, určitě by zavítaly i sem, a tak by se provoz i částečně zaplatil," řekl Semerád.

Pokud kraj zámek neopraví, bude podle Fialy na jeho konzervaci potřebovat milion ročně. Náklady na provoz nového muzea přitom spočítali na 3,7 milionu, výnosy na 1,5 milionu. "Provoz by tak oproti konzervaci stál třeba pouze o milion korun ročně navíc," řekl Fiala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz