Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj vystěhoval důchodce z Břežan kvůli muzeu, nad kterým teď váhá

  17:23aktualizováno  17:23
Zámek v Panenských Břežanech se podle představ exhejtmana Davida Ratha měl změnit z domova důchodců na muzeum odboje. Nové vedení kraje se ale nyní rozhoduje, zda plánovaných 55 milionů za muzeum utratí.

Horní zámek v Panenských Břežanech, v němž za války bydlel nacista K. H. Frank. | foto: Yan ReneltMAFRA

Stoupáme po schodech, na zdích kýčovité obrázky a fotografie z lyžovačky - pozůstatek domova pro seniory, který zde sídlil od padesátých let a před rokem budovu vyklidil. Za sebou necháváme velkou místnost plnou zdravotních lůžek poskládaných na velké hromadě.

Právě zde má být podle projektu muzea protifašistického odboje kavárna ve stylu art deco, upomínající známou nábytkářskou rodinu Gerstelů, jež zde za první republiky bydlela.

"Gerstelovi vyráběli například pro Müllerovu vilu architekta Adolfa Loose," uvedl pracovník Oblastního muzea Praha-východ Jiří Fiala. Za druhé světové války v "horním" zámečku bydlel obávaný nacista Karel Hermann Frank, zodpovědný za vypálení Lidic a Ležáků. V Panenských Břežanech jsou dva zámky. V tom dolním bydlel zase Heydrich.

S myšlenkou na muzeum přišel před téměř dvěma lety tehdejší hejtman David Rath. Domov pro seniory za hlasité kritiky tehdejší opozice uzavřel a seniory odstěhoval jinam. Nyní kulturní památku za padesát tisíc měsíčně udržuje Oblastní muzeum Praha-východ.

"Všimněte si původních dveří, jsou z dvacátých let," upozornil Fiala. Zachovalými dřevěnými zárubněmi natřenými krémovou barvou vstupujeme do prvního patra barokního zámečku.

Podobné jsou skříně na chodbách, vyložené zašlým papírem. Interiér výrazně kazí moderní výtah s "nerezovým" designem, ten je na konci chodby. "Byl zde instalován před osmi či deseti lety jako součást domova důchodců. Dnes by to nikdo nepovolil. A zda to památkáři dovolili tehdy, netuším," řekl.

Rath napsal Řihákovi dopis

Ačkoli projekt na rekonstrukci je již hotový, novému vedení kraje se do tak velké investice nechce. Muzeum má totiž stát 55 milionů korun.

Proto zámeček, ke kterému přináleží Santiniho kaple, ve středu navštívil hejtman Josef Řihák se svými kolegy. "Neříkám ani tak, ani tak, probereme to na radě," odpověděl Řihák na otázku, zda kraj několik desítek milionů na muzeum uvolní.

Přesto zdůraznil, že kraj na tom nyní finančně není nejlépe. "David Rath mě v dopise z vazby poprosil, abych dokončil Buštěhrad i Panenské Břežany. Ale teče nám do škol, máme dluhy," řekl Řihák.

Podobně se vyjádřili i ostatní jeho kolegové až na radního Marka Semeráda, který je přesvědčen, že projekt by se dokončit měl. "Muzeum by bylo přímo mezi Lidicemi a Terezínem. Jezdí tam tolik tříd, určitě by zavítaly i sem, a tak by se provoz i částečně zaplatil," řekl Semerád.

Pokud kraj zámek neopraví, bude podle Fialy na jeho konzervaci potřebovat milion ročně. Náklady na provoz nového muzea přitom spočítali na 3,7 milionu, výnosy na 1,5 milionu. "Provoz by tak oproti konzervaci stál třeba pouze o milion korun ročně navíc," řekl Fiala.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

VIDEO: Zdrogovaný muž v kradené dodávce ujížděl policistům přes Stromovku

Policisté pronásledovali řidiče v kradené dodávce, který svou nebezpečnou...

Pražští policisté pronásledovali řidiče, který jim chtěl s kradenou dodávkou zmizet ve Stromovce. Po honičce parkem jej...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz