V třebotovském muzeu je vystaveno také devadesát toaletních židlí a další

V třebotovském muzeu je vystaveno také devadesát toaletních židlí a další kuriozity. | foto: Vavřinec Menšl , MF DNES

Manželé z tvrze v Třebotově se chlubí unikátní sbírkou nočníků

  • 0
Manželé Sedláčkovi jsou důkazem toho, že sbírat se dá opravdu všechno. Koupili polorozpadlou tvrz v Třebotově, splnili si tak nejen životní sen o bydlení, ale také vytvořili muzeum historických toalet a nočníků. Jediné svého druhu ve střední Evropě.

Muzeum otevírají veřejnosti vždy pouze jednou do měsíce, třeba právě dnes. "Lidé nám někdy píší, ať otevřeme častěji, už se nám stalo, že za den přijelo čtyři sta lidí. Ale pro nás je to jen koníček, zábava, která nám zpestřuje život," líčí Renáta Sedláčková.

První nočník nedostali ani nekoupili. Při rekonstrukci tvrze vykopali prevét, jeden z prvních typů toalet, který se ve středověku budoval na tvrzích a hradech. Vlastně jen jeho kamenný pozůstatek, dřevěná stavbička se nedochovala.

Pak přišly na řadu rodinné dary. "Nejdřív jsem dala manželovi k narozeninám nočník, k Vánocům další a pak už nás to nepustilo," vzpomíná Sedláčková.

V muzeu je vystaveno na sedm stovek nočníků, devadesát toaletních židlí, miniatury, kuriozity, pohlednice a splachovadla.   

Největším unikátem sbírky je nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparte. "Zůstal v Evropě náhodou. Odmítli ho poslat za Napoleonem na ostrov sv. Heleny, protože má glazuru bohatě zdobenou lístky citroníku, což připomíná vavřínový věnec vítěze," podotkla Sedláčková.

Sedláčkovi mají i nočník z Lincolnovy ložnice Bílého domu. Předměty ze Spojených států většinou získávají internetovou koupí, ty z Evropy v různých prodejnách starožitností.

Muzeum nočníků v Třebotově.

Muzeum nočníků v Třebotově.