Myslivci byli obviněni i z nedovoleného ozbrojování. Ilustrační foto

Myslivci byli obviněni i z nedovoleného ozbrojování. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Myslivci lovili a nechali preparovat vzácná zvířata, dostali podmínku

  • 6
Kladenský soud odsoudil dva myslivce za pytláctví, nedovolené ozbrojování a přechovávání chráněných živočichů k podmíněným trestům. Mužům ze Slánska přitom hrozily až tři roky vězení. Podle soudce je pro oba podmínka dostatečným trestem. O jejich vině rozhodly domovní prohlídky a výpovědi odborníků.

Obžalovaného Tomáše Jelena uznal soud vinným z trestných činů nedovoleného nakládání s chráněnými živočichy a nedovoleného ozbrojování. Odešel s půlročním trestem s podmíněným odkladem na 18 měsíců.

Josef Macák, který se podle soudu dopustil navíc trestného činu pytláctví, dostal 16 měsíců s podmíněným odkladem na 2,5 roku.

Pytláci lovili přísně chráněná zvířata, nechali je preparovat a pak je prodávali. "S ničím podobným jsem se v životě nesetkal. Pokud se jednalo o pytláctví, tak se většinou řešily případy maximálně deseti zabitých zvířat. Tady jde navíc o chráněnou zvěř, která se ani nesmí lovit," řekl před pár měsíci soudce Ladislav Koudelka.

Policisté u myslivců objevili 110 preparátů vzácných živočichů, především ptáků. Jejich cena přesahuje podle státní zástupkyně Niny Brozové částku 200 tisíc korun.

"Mezi nejvzácnější exponáty patří třeba moták lužní nebo čírka modrá, o nichž se i preparátor vyjádřil, že je v životě neviděl. Finanční hodnota ovšem neodpovídá faktické hodnotě poškození životního prostředí," dodala Brozová.

Soudce Ladislav Koudelka se domnívá, že myslivci byli potrestáni odpovídajícím způsobem. "Myslím si, že trest je přiměřený. Vyjadřuje rozsah trestné činnosti, které se dopustili," řekl.

Myslivci přišli navíc o legálně držené zbraně i sbírku preparovaných zvířat. Kromě toho nesmějí čtyři roky vykonávat mysliveckou činnost.

Rozhovory myslivců byly strašné, říká státní zástupkyně

O vině rozhodly podle soudce domovní prohlídky a také výpovědi odborníků. "Dále obžalované usvědčily protokoly o záznamu odposlechu, kde se vyjadřovali k tomu, jak lze jednotlivá zvířata usmrtit," dodal Koudelka.

Podle Brozové byly odposlechy o zabíjení živočichů strašné. "Bavili se o tom vesele. Mají z toho v podstatě legraci. Bavili se o tom, jak mají zvířata zabít, aby je pak mohli co nejlépe vypreparovat," popsala Brozová.

Pro myslivce nejspíš pracovali "garážoví preparátoři"

"V celé republice je několik "černých" preparátorů. Říkáme jim sklepní nebo garážoví preparátoři. Ti vypreparují cokoliv a bez papírů, jde jim pouze o zisk," řekl majitel oficiální preparátorské dílny Robert Kunc.

Proces preparování běžně funguje tak, že když někdo přijde se zvířetem na preparaci, zaznamenají se jeho údaje a zvíře se uschová. "Dotyčný si pak musí vyžádat doklady od ministerstva životního prostředí. Pak teprve mohu preparovat," popsal Kunc.

Rozsudek nad myslivci zatím není pravomocný. "Až rozsudek nabude právní moci, vlastníkem preparátů se stane stát. O osudu sbírky rozhodnou příslušné orgány. Obvykle to bývá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," vysvětlil soudce.

, ,