Těžaři by vykáceli a zničili část chráněné krajinné oblasti Český kras.

Těžaři by vykáceli a zničili část chráněné krajinné oblasti Český kras. | foto: CHKO Český kras

Na Berounsku se plyn z břidlic těžit nebude, rozhodl se Rathův kraj

  • 2
Těžaři, kteří chtějí na Berounsku zkoumat ložiska břidlicového plynu, mají nového nepřítele - Středočeský kraj. Hejtmanství se totiž postavilo na stranu lidí a obcí, které proti průzkumu ložisek plynu protestují. V petici záměr těžařů odmítlo už pět tisíc lidí.

Rada kraje prohlásila, že odmítá průzkum a případnou těžbu břidlicového plynu na Berounsku. O průzkum možných ložisek na území 22 obcí (z velké části v Chráněné krajinné oblasti Český kras) žádá u českých institucí londýnská firma Hutton Energy.

"Z hlediska životního prostředí je hlavním problémem velký počet hloubkových vrtů. S tím je pak spojena doprava, hluk, nároky na vodu, vznik industriální krajiny a také otřesy způsobené hydraulickým štěpením, které se mohou projevit i škodami na majetku s ohledem na blízkost lidských sídel," vysvětlil stanovisko kraje hejtman David Rath.

Politici kraje se obávají následků, které by způsobily chemikálie používané při těžbě (o používaných chemikáliích čtěte zde). Zopakovali také argument geologů, že geologická stavba oblasti metodu těžby vylučuje.

Výkonný ředitel firmy Hutton Energy David Messina, kterého MF DNES požádala o vyjádření, uvedl, že průzkum i těžbu by firma prováděla ekologicky šetrným způsobem a s ohledem na obyvatele.

"První fáze zahrnuje pouze jeden nebo dva vrty, které prozkoumají potenciál těžby břidlicového plynu v dané lokalitě. Pro jakékoliv případné vrty v budoucnu by byla nutná další povolení a opatření, jež by brala v úvahu jak ekologické, tak kulturní otázky," napsal David Messina.

Proti záměru průzkumu a těžby na Berounsku lidé podepisují petici. Zástupkyně petičního výboru Marcela Bergerová uvedla, že má u sebe archy s více než pěti tisíci podpisy. Petiční akce pokračuje.