Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jednom místě si můžete porovnat Prahu Františka Josefa i loňského roku

  10:46aktualizováno  10:46
Asi nikdy nebylo tak snadné vydat se na procházku ulicemi staré Prahy a nezabloudit u toho. Každého zajímá, jak to vypadalo u něj v ulici před padesáti nebo sto padesáti lety, co bylo na místě jeho domu nebo celé ulice. Ale jak zjistit, jak stejné místo vypadalo tehdy a ­jak dnes?

Katastrální mapa okolí Staroměstského náměstí z let 1840 - 1843 v porovnání s leteckým snímkem z roku 2015. | foto: www.dveprahy.czMetro.cz

Odpověď na otázku je snadná. Na oblíbeném webu Dvěprahy.cz teď nabízí pražský Institut plánování a ­rozvoje přehledné srovnání dvou různých podob Prahy, třeba leteckých snímků z ­roku 1953 a fotografií o šedesát let mladších.

Pěkně vedle sebe na obrazovce ve dvou oknech je možné porovnat, jak se metropole změnila. Když si starou mapu zvětšíte, poslušně ji následuje třeba i nejmodernější letecký pohled ve druhém okně vedle.

Nyní se aplikace ještě podstatně rozšířila - pracuje také s ­historickými plány Prahy od roku 1842 až do roku 1944. Lidé si tak mohou plány z minulosti srovnat s mapou aktuální nebo třeba letecké snímky s ­libovolnými plány z první republiky i pozdějších období. Mohou sledovat, jak se okolí jejich domu nebo centrum města měnilo zhruba po dvaceti letech.

„Pražané mohou z ­aplikace snadno zjistit, jak vypadala jejich čtvrť v minulém či předminulém století,“ potvrzuje ředitel institutu Petr Hlaváček. Zveřejněné podklady je možné využít pro sledování urbanistického vývoje města nebo třeba při nejrůznějších školních projektech.

Server Dvěprahy.cz ale není jediný, kde institut nabízí zajímavé mapy z metropole. Provozuje také Geoportalpraha.cz, kde jsou k dispozici nejrůznější mapové podklady. Každý si zde může on-line prohlížet například hlukovou mapu, která ukazuje míru zátěže v každé pražské ulici.

Stejně tak je k dispozici cenová mapa nebo georeport, tedy generátor všech dostupných informací o konkrétní lokalitě nebo pozemku.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz