Na Křivoklát se vrátí četnická stanice. Ilustrační foto

Na Křivoklát se vrátí četnická stanice. Ilustrační foto | foto: Synek/www.fotobanka.cz

Na hrad Křivoklát se vrátí četnická stanice. Bude na místě pokladny

  • 0
Křivoklát bude mít novou atrakci. Na hrad se vrátí četnická stanice. Ta odsud musela zmizet poté, co v roce 1950 komunisté vytvořili Sbor národní bezpečnosti a "klasické" četnictvo tak zaniklo. Peníze na vznik stanice získá křivoklátský kastelán od filmařů, kteří budou na hradě v únoru natáčet.

Jmenoval se František Wild, byl to vrchní strážmistr a do policejní historie se zapsal tím, že byl posledním velitelem četnické stanice na hradě Křivoklát. Pak se dostali k moci komunisté a z četnické stanice se po roce 1950 udělali služebnu Sboru národní bezpečnosti a přesunuli ji z hradu do obce.

Místní kronikář, policista a hradní kastelán teď spojili síly a rozhodli se po více než šedesáti letech četnickou stanici obnovit na původním místě na hradě. Tam, kde je nyní pokladna a kde se vybírá vstupné.

"Našli způsob, kde na přesun vzít peníze. Budeme to financovat z filmování, na Křivoklátě se v lednu a únoru bude natáčet televizní seriál Borgiové," řekl hradní kastelán Luděk Frencl.

Největším problémem tak nejsou peníze, ale nedostatek informací o tom, jak to na stanici tehdy vypadalo. "Hledal jsem nějakého pamětníka, ale bohužel už žádní nežijí," řekl mluvčí rakovnické policie a znalec policejní historie René Černý.

Četníci z Křivoklátu jezdili na kole

Četnické stanice bývaly zařízeny skromně. Většinou tam býval jen stůl s telefonem, židle, stojací věšák, dřevěná ohrádka oddělující prostor vyhrazený četníkům od prostoru pro veřejnost a zázemí stanice.

"Byla to spíš menší stanice. Z dochovaných pramenů víme, že četníci chodili na obchůzky pěšky nebo jezdili na kole. Motorku měli jedinou, auto žádné, to měla jen větší stanice v Rakovníku," připomněl místní kronikář Tomáš Bednařík. Hradní četnická stanice mívala ve 30. letech tři členy, později šest. V případě potřeby ji posílili četníci z okolí.

Křivoklátští četníci se podle Bednaříka podíleli na odhalení výsadku, který byl svržen v roce 1942 na naše území na podporu parašutistů chystajících atentát na Heydricha. Když se parašutisté vraceli na místo, kde špatně zakopali padáky, četníci na ně už čekali. Při přestřelce padl jeden parašutista a četník, další četník byl vážně zraněný.

I o tom může vypovídat nová četnická stanice, která má být do dvou let otevřena na hradě. Má to být živá expozice, kde by alespoň občas drželi hlídku četníci v historických uniformách, například o víkendech. Kastelán nyní jedná s policejním muzeem v Praze o zapůjčení některých exponátů.