Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Hradě vystavují umění sesbírané šlechtici i 500 let starý rukopis

  11:27aktualizováno  11:27
Pět set let starý rukopis nazvaný Rohanské hodinky je největší vzácností nové výstavy na Pražském hradě. Zde v pátek začala nová výstava věnovaná francouzskému umění, které nashromáždili aristokraté. Vzácná kniha je přitom v Čechách od doby francouzské revoluce.

Vzácný rukopis Rohanské hodinky je na Pražském hradě součástí expozice o francouzském umění sesbíraném šlechtici. Výstava v Císařské konírně končí 23. února. | foto:  František Vlček, MAFRA

Věže bretaňského hradu Josselin se honosně odrážejí v klidné hladině říčky, která kolem protéká. Dlouhá staletí to bylo sídlo významného rodu Rohanů – francouzských aristokratů, kteří jsou spřízněni bezmála se všemi evropskými královskými rody a dokonce byli přímými bratranci francouzských králů.

Jejich vliv nemohl minout ani české země, neřkuli Prahu, což dokládá třeba Rohanský palác s knížecím erbem ve štítě na Malé Straně.

Fakta

Výstava o francouzském umění, jejíž součástí je rukopis Rohanské hodinky, začala v prostorách Císařské konírny Pražského hradu v pátek a potrvá do 23. února 2014.

Lidé během prosince mohou využít akci Vánoční vstupenka, kdy lze za 200 korun navštívit na Hradě dvě z pěti aktuálních výstav. Mládež do 18 let má vstup volný.

Právě od tohoto rodu je pojmenován světově proslulý unikát – takzvané Rohanské hodinky, výpravný iluminovaný manuskript z 15. století, který bude ode dneška k vidění v Císařské konírně Pražského hradu.

A pochopitelně nejen on, ale další desítky exponátů z českých šlechtických sbírek.

Výstava, již je možné navštívit do 23. února, se zaměřuje na francouzské umění, které se díky aristokracii šířilo Evropou, Čechy a Moravu nevyjímaje.

Exponáty na výstavu zapůjčila Národní knihovna, Národní galerie, regionální muzea a galerie. Pocházejí rovněž ze soukromých šlechtických sbírek Lobkowiczů, ale i z několika českých zámků a hradů jako třeba z Bítova, Českého Krumlova, Náchoda, Opočna či Sychrova.

Sláva Sychrova, sláva bohatých Rohanů v Čechách

Posledně jmenované sídlo v dnešním Libereckém kraji koupil v roce 1820 kníže Karel Alain Gabriel Rohan. A tímto rokem tedy začala stopětadvacetiletá éra Rohanů na Sychrově a doba největší slávy zámku. Vystavený latinský rukopis Rohanské hodinky původně pochází právě odsud.

"Dílo vzniklo zřejmě v severní Francii patrně v Rouenu kolem roku 1500 a Rohanové jej společně s dalšími uměleckými předměty převezli na Sychrov po francouzské revoluci," popisuje ředitel zámku Miloš Kadlec. Po 2. světové válce na Sychrově vznikla sběrna konfiskovaných uměleckých děl.

Ta nejunikátnější pak putovala do centrálních institucí, jako je například Národní knihovna, kde právě v roce 1951 skončil i dotčený manuskript.

Hodinky: literární žánr, který měl pomoci při modlitbách

Co to vlastně "hodinky" jsou? Z výše popsaného je zřejmé, že s ukazateli času nemají nic společného. Jde v podstatě o návod pro středověkého člověka, jak se správně během dne modlit.

"Hodinky byly ve své době velmi populární. Dochovalo se jich mnoho set tisíc. Sychrovský rukopis je unikátní svou bohatou výzdobou, bohatými iluminacemi," vysvětluje expertka na staré rukopisy Národní knihovny Jana Dřevíkovská. Specifikem je rovněž použití velice vzácných barev. "Například modrého ultramarínu na černém podkladu, jenž vytváří jasně zářivý vzhled," říká.

Slavné rody potřetí

Výstava Francouzské umění ze šlechtických sbírek na Pražském hradě je rozdělena do několika tematických bloků. Zaměřují se na vazby Rohanů s panovníkem, vojenství či církev. Reflektuje dějinné zvraty, jako byla Francouzská revoluce nebo Napoleonovo císařství.

Expozice navazuje na dlouhodobý projekt "Po stopách šlechtických rodů". První byli Rožmberkové v roce 2011, loni následovali Pernštejnové a letošní rok patří Francii a francouzským rodům, které se usadily v zemích Koruny české.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Kvůli smrti muže, kterého zavalila zeď domu, policie obvinila osm lidí

V ulici Na Neklance spadla zeď a zavalila nejméně jednoho muže (7. dubna 2018).

Kvůli zřícení stěny domu, která letos v dubnu zasypala a usmrtila muže v pražských Radlicích, stíhá policie osm lidí.

Opravy na Jiráskově mostě skončí dříve, od pondělí bude průjezdný

Kvůli opravě Jiráskova mostu kolabuje doprava v pražských ulicích. (9. července...

Technická správa komunikací v pondělí otevře v obou směrech Jiráskův most, kvůli jehož opravám se v okolí tvořily...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Najdete na iDNES.cz