Mobilní Metro.cz

Mezi památkami je Pražský hrad výjimkou, za focení tu turisté stále platí.

Mezi památkami je Pražský hrad výjimkou, za focení tu turisté stále platí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Na českých hradech pochopili: fotit tu můžete, děláte nám reklamu

Vydáno 19.04.2016
Turistická novinka nově ruší zákaz fotografování na českých hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu, který má ve správě většinu sídel. Ale za snímek z Pražského hradu návštěvníci stále zaplatí 50 korun. Omezení platí i pro Karlův most.

Od začátku sezony cvakají foťáky na hradech a zámcích více než kdy předtím. Letos totiž začaly platit nové návštěvní řády Národního památkového ústavu (NPÚ), který spravuje více než sto objektů patřících státu.

Focení na Karlově mostě

  • Podle Sdružení výtvarníků Karlova mostu, které za historický unikát spoluzodpovídá, nesmí na mostě fotografové využívat stativ.
  • Kdo chce fotit na Karlově mostě se stativem, ten musí požádat radnici Prahy 1 o povolení. Stativ totiž zabírá veřejný prostor.
  • Povolení musí mít také ti, kteří na mostě chtějí fotit pro komerční účely. Fotografové, kteří by rádi na mostě nafotili snímky pro reklamu nebo na pohledy, musí také nejdřív na radnici Prahy 1.
  • Fotografovi se stativem a bez povolení hrozí, že ho vyvede ochranka mostu.

„V našich objektech už není zakázáno fotografovat,“ uvedla mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Rozhodnutí památkářů je vedeno jednoduchou úvahou, čím více fotek bude třeba na sociálních sítích, tím více lidé památky navštíví.

Tichá ale upozorňuje, že focení má svá pravidla. „Stále je zakázáno fotografovat se stativem, selfie tyčí a dronem,“ říká.

Na zámcích a hradech se také nesmí fotit s bleskem. To však ne proto, že by ničil exponáty, ale protože může spustit alarm. Fotografie také musí být pořízeny jen pro nekomerční účely.

Omezení ve speciálních prostorech

Kasteláni podle Tiché mohou podle konkrétních potřeb objektu rozhodnout o výjimkách a focení někde zakázat, třeba z bezpečnostních důvodů.

Strach ze selfie tyčí: jako zbraň

  • Národní galerie v Londýně, sídlo francouzských králů ve Versailles nebo římské Koloseum. Tady se nesmí používat držáky na pořizování snímků selfie.
  • Například v Muzeu hlavního města Prahy ale držáky na mobil povolené jsou. Naopak do Národního technického muzea si tyč neberte.
  • Instituce tyče zakázaly, protože tyto moderní vychytávky ohrožovaly umělecké předměty i ostatní návštěvníky.
  • Se zákazem selfie tyčí se návštěvník setká také u některých atrakcí na matějské pouti a své místo nemají ani na sportovních stadionech, kde by mohly být použity jako zbraň.

„U nás se nesmí fotit v trezorové místnosti, kde je náš největší poklad, relikviář svatého Maura,“ zmínila Alena Švehlová z Bečova nad Teplou.

Pokud si tak někdo bude chtít pořídit obrázek zlaté románské tumby, která je považována za největší český poklad po korunovačních klenotech, musí si na pokladně koupit pohled.

Stejně tak platí omezení na české nejnavštěvovanější památce, na Pražském hradě. V jeho areálu je možné bezplatně fotografovat v exteriérech.

„Pro fotografování v interiérech návštěvnických objektů je potřeba mít zakoupenou fotolicenci,“ popsal mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Fotolicencí míní vstupenku dražší o 50 korun.

Jinde ale platit navíc není třeba. „Fotografování pro soukromou potřebu je dovolené,“ píše se v návštěvním řádu objektů spravovaných Muzeem hlavního města Prahy. Patří sem třeba Petřínská rozhledna, bludiště, Prašná brána nebo mostecké věže.

Soukromí majitelé jsou k fotoaparátům vstřícní už delší dobu. „Byli bychom sami proti sobě, kdybychom fotografování zakazovali. Fotky jsou nejlepší reklama,“ uvedla Kateřina Smetanová z Asociace majitelů hradů a zámků, jež sdružuje desítky soukromých vlastníků památkových objektů.

Sdílet článek

Komentáře