Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidátka pro krajské volby by měla být bez „Rathových lidí“, míní ČSSD

  11:07aktualizováno  11:07
Středočeští sociální demokraté chtějí před podzimními krajskými volbami sestavit zcela novou kandidátní listinu. Podle nich nestačí po obvinění exhejtmana Davida Ratha z korupce tu stávající jen proškrtat, figuruje na ní prý příliš mnoho lidí blízkých bývalému šéfovi kraje.

Sociální demokraté budou voličům jen obtížně vysvětlovat, že blízcí spolupracovníci Davida Ratha nic nevěděli o tom, co se tam děje. (Ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

Na začátku dubna navolili sociální demokraté ve Středočeském kraji seznam se 65 jmény, se kterým hodlali jít do podzimních krajských voleb.

Řada z nich vůbec nepochybovala, že volby vyhrají. Spíše řešili, s jakou převahou. "Naším cílem je opět jednobarevná krajská vláda," řekl před časem například náměstek hejtmana Miloš Petera. S výhradně oranžovou radou vede ČSSD kraj od voleb v roce 2008.

Už týden je ale jasné, že sebevědomá pozice socialistů je pryč. Nesmetli ji voliči, ale policejní vyšetřování. Ze seznamu politiků, který sociální demokraté předloží voličům, musí podle řady z nich zmizet více jmen než jen David Rath a Kateřina Pancová obvinění z korupce.

Bude teď těžké říct voličům: "Myslíme to upřímně"

Politologové jim ostatně ani nic jiného nedoporučují. "Sociální demokraté budou voličům jen obtížně vysvětlovat, že blízcí spolupracovníci Davida Ratha nic nevěděli o tom, co se tam děje. Bylo by podle mě tedy lepší kandidátku úplně překopat, stihnout se to určitě dá," říká politolog Ladislav Mrklas, prorektor vysoké školy CEVRO Institut.

Od pondělí se začaly scházet okresní volební výbory ČSSD, některé z nich už mají jasno. "Jména spojovaná s aférou se na kandidátní listině objevit nemohou. Jednoznačně, jestliže se chceme očistit. Jinak nám voliči neuvěří," říká Zdeněk Syblík za okresní výkonný výbor sociálních demokratů v Kladně.

Tamní členové už se shodli, že žádají novou krajskou konferenci, kde se kandidáti do voleb budou volit znovu. Chtějí také rezignaci krajského stranického vedení, a co víc, podle nich by měli opustit své funkce i radní kraje. Ti si totiž v pondělí odhlasovali, že na svých místech zůstanou.

Kdo označí lidi spojené s Rathem?

Jenomže kdo je ten spojený s Rathem a kdo není? "To je to aktuálně zmatečné: Kdo bude ten čistý svatý, který si nikdy s ničím nezadal. A kdo na sebe vezme roli rozhodujícího pánaboha," ptá se hejtmanův náměstek Robin Povšík.

Podle něj je teď jediným možným férovým krokem nechat krajské členy volit znova kandidáty do voleb, tedy svolat krajskou konferenci. Ta se přitom sešla nedávno, 5. dubna.

Povšík sám se tehdy propadl až do poloviny listiny na 36., v podstatě nevolitelné místo, což může ukazovat, že on Rathovým oblíbencem nebyl. Ale ani on by podle jiných názorů z regionu neměl být na prvních místech, přesněji – nikdo z dosavadní krajské rady.

"Lidé, kteří byli spojeni s Davidem Rathem, a to jsou v podstatě všichni radní, nemůžou být na předních místech kandidátky," říká člen ČSSD a starosta Mělníka Ctirad Mikeš.

Do pátku zasednou okresní výbory ČSSD ve všech dvanácti okresech a nakonec se sejde krajský výbor. Svolání nové konference a volbu nové kandidátky navrhuje i krajský předseda sociálních demokratů Richard Dolejš.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

U trati na Palmovce se oběsil muž, vlaky do centra Prahy nejezdily

U pražské Palmovky na železniční trati byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Policie a hasiči ráno zasahovali u pražské Palmovky na železniční trati, kde byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Najdete na iDNES.cz