Kaple Božího těla uprostřed Karlova náměstí

Kaple Božího těla uprostřed Karlova náměstí | foto: Archiv NPÚ

Na Karlově náměstí v Praze pohřbívali profesory, teď tu má být podchod

  • 4
Významní pracovníci Karlovy univerzity byli od konce 16. století pohřbíváni uprostřed Karlova náměstí. Dříve tam totiž stávala kaple, která byla ve středověku "srdcem" Svaté říše římské. Památkáři se teď bojí, že v místě pohřebiště vznikne obří podchod.

Mnoho Pražanů nemá o existenci kaple Božího těla ani potuchy. Stávala v místě dnešní tramvajové zastávky v Ječné ulici na Karlově náměstí.

Radnice Prahy 2 si před lety nechala zpracovat ideovou studii, která se zabývá úpravou tohoto náměstí. V místě někdejší kaple by podle návrhu měl vést zhruba třicet metrů široký podchod, jenž spojí obě části parku rozděleného Ječnou ulicí.

V zemi jsou možná pohřbeni i rektoři pražské univerzity

Archeologové nyní místo propátrali a našli tu nejen pozůstatky této unikátní náboženské stavby, ale i několik hrobů. V okolí kaple byli po staletí pohřbíváni významní představitelé pražské univerzity. "Je to jedinečné místo i v rámci celých Čech, které chceme pochopitelně zachovat," uvedl vedoucí odboru archeologie památkového ústavu Jaroslav Podliska.

Pohřbení pod Ječnou ulicí

1591 Ondřej Mitisek z Litoměřic

1602 Jan Adam Bystřický, rektor

1604 Trojan Nigellus z Oskořiny, třikrát rektor univerzity

1606 Jan Chorin, prorektor

1612 Marek Bydžovský z Florentina, třikrát rektorem

1612 Martin Bacháček z Nauměřic, astronom, 11 let rektor

1622 Jan Campanus Vodňanský rektor a profesor literatury

"Věřím, že Praha 2 lokalitu naopak využije pro jakousi prezentaci slavných dob, kdy byla metropole za Karla IV. srdcem Evropy," dodal.

Starosta druhé městské části Jiří Paluska ještě zprávu archeologů neviděl, nicméně jeho postoj je zcela jednoznačný. "Rozhodně bychom nález respektovali. Proto podklady předáme architektům, aby projekt přepracovali," uvedl.

Kaple Božího těla má zajímavou historii. Vznikla v 80. letech 14. století za panování Václava IV. Ještě před tím - za vlády jeho otce Karla IV. - tu byla dřevěná věž, kde byly každou druhou neděli po Velikonocích vystavovány nejcennější říšské ostatky svatých a korunovační klenoty.

"Při této příležitosti se do Prahy sjížděly poměrně velké zástupy poutníků, které zaplnily nejen Karlovo náměstí, ale i celé město," vysvětlil Podliska. Tím Karel IV. prezentoval svou moc jakožto císař říše římské.

Gotickou kapli po čtyři sta letech prodali v aukci a rozebrali

Vše se změnilo v roce 1403, kdy kaple přešla do majetku pražské univerzity. Na začátku husitských bouří o 17 let později v ní byly dokonce vyhlášeny odbojné artikuly proti Zikmundovi. V okolí stavby pak univerzita pohřbívala své rektory a významné profesory.

Její smutný osud se začal naplňovat koncem 18. století, kdy za vlády Josefa II. byla odsvěcena a prodána v aukci na stavební materiál. Posléze byla rozebrána do posledního kamene a místo zadlážděno. Dosud se neví, zda nebyla těla pohřbených vykopána, ale je možné, že tu leží dodnes.