Dobrovolníci našli stovky uhynulých raků říčních. Ilustrační snímek

Dobrovolníci našli stovky uhynulých raků říčních. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Místo živých raků našly děti jen jejich mrtvoly. Uhynuly jich stovky

  • 4
Na Kutnohorsku uhynuly stovky chráněných raků říčních. Objevila je skupina dobrovolníků s dětmi, kteří o víkendu čistili řeku Vrchlici. Letos se to přitom v regionu stalo už podruhé. Na místo ihned vyjela pátrat Česká inspekce životního prostředí.

„V neděli jsme uklízeli odpadky u kutnohorských mlýnů na okraji města. Ve skupině bylo i hodně dětí, tak jsem jim chtěl raka chytit a ukázat. Jenže u Vrbového mlýna jsme našli jen mrtvé raky, bylo jich asi deset,“ popsal nález Martin Starý z občanského sdružení Denemark, které se stará o přírodu na Kutnohorsku.

Skupina prozkoumala přibližně půlkilometrový úsek Vrchlice, kde našli mrtvých raků stovky.

„Vydali jsme se proti proudu, nad obcí Poličany už byli raci v pořádku. Do řeky mohl někdo právě tam vypustit septik, dešťovka mohla spláchnout něco ze silnice či polí, umyté auto by asi takovou paseku neudělalo,“ odhaduje ekolog Starý. „Ryby na kontaminovaném úseku byly v pořádku, odnesli to jen citliví raci.“

Šetření bude trvat měsíce

Sdružení Denemark incident okamžitě oznámilo České inspekci životního prostředí (ČIŽP), ta obratem na místo vyslala dva inspektory, kteří odebrali vzorky vody i mrtvá těla zvířat.

„Vzorky teď necháme v laboratořích analyzovat, což trvá týdny až měsíce. Nejdříve je nutné zjistit příčinu úmrtí, zda šlo o pochybení člověka. Může se ale jednat také o račí mor, což je velmi nebezpečná choroba,“ vysvětlil postup šetření Jindřich Novák, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny ČIŽP.

„Račí mor bych vyloučil, ten roznášejí hlavně raci američtí, kteří se v této lokalitě nevyskytují. Kromě toho se račí mor šíří i dva roky, tady ti raci uhynuli během několika dnů,“ řekl Starý.

Viník může jít i na dva roky do vězení

Podobný případ řešila inspekce na jaře na nedaleké říčce Doubravě, která teče z Vysočiny do středních Čech.

„Tehdy jsme objevili tisíce uhynulých raků, mláďata, dospělé i samice s vajíčky. Rozbor na Karlově Univerzitě vyloučil račí mor, zvířata otrávil nějaký druh pesticidu, látky k hubení plevelů, hub a podobně. To byl naprosto nejhorší případ v mé kariéře,“ vzpomíná s lítostí Pavel Korábek, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny ČIŽP Havlíčkův Brod.

Tento případ řeší policie. Pachateli hrozí pokuta až dva miliony korun, ale i trest odnětí svobody až na dva roky. Pokud nějací raci po havárii na řece Doubravě přežili, populace má šanci se ještě obnovit.

Rak říční, který žije ve středních Čechách zhruba ve třiceti lokalitách, a ještě rak kamenáč, který v kraji obývá asi deset míst, jsou kriticky ohrožené druhy.

„Populace obou raků je v posledních letech lehce na vzestupu, je to tím, že se u nás zlepšila kvalita vody. Díky tomu jsou populace raků větší, a tím mají větší šanci na přežití,“ uvedla Jitka Svobodová z Výzkumného ústavu vodohospodářského, který výskyt raků v republice mapuje.