Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pražské Malovance vyroste nová budova, slibovaný park nebude

  11:16aktualizováno  11:16
Praha změnila územní plán. Zastupitelé například rozhodli, že u mimoúrovňové křižovatky na Malovance vyroste vedle hotelu Pyramida dispečink pro Technickou správu komunikací. A bývalé zahradnictví na Veleslavíně nahradí bytové domy.

Křižovatka na Malovance by měla být schována v zeleni. | foto: Vizualizace: Jan Cyrany

Zeleň tak na Malovance prohrála pomyslný souboj s betonem. Na zasedání přitom zněla kritika nejen od veřejnosti a opozice, ale i od členky koalice.

"Proti této změně jsme protestovali, a protože nám bylo řečeno, že bez dispečinku to postavit nelze (mimoúrovňovou křižovatku), tak jsme navrhli alespoň zazelenit křižovatku na Malovance," uvedla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Na zeleň do křižovatky by mělo podle jejích slov přispět ministerstvo životního prostředí.

Stavba ale vadí jak místním, tak opoziční Straně zelených. "Je vidět, že zeleň v územním plánu nemá vůbec žádnou váhu. Bylo nám slíbeno, že tu bude park," podotkla místní šéfka zelených Petra Kolínská.

Primátorův náměstek Tomáš Hudeček však vášně obyvatel i politiků mírnil. Podle něj bude budova TSK dlouhá maximálně čtyřicet metrů a bude mít jen jedno patro s nástavbou. "Bude to takové skromné 2+1. Kolem bude veřejně přístupný park," řekl Hudeček.

Nyní je na místě budoucího dispečinku podzemní parkoviště, které mělo být podle původních slibů zatravněno.

Rozhodnutí o rozšíření skládky v Ďáblicích se odkládá

Stavět se nově bude i na místě současného areálu zahradnictví na rozhraní Veleslavína a Vokovic. Má tu vyrůst rozsáhlý bytový komplex. Stejně tak na Chodově v Milínské ulici. Komunisté se spolu s ČSSD pokusili tyto změny zamítnout, koalice je ale přehlasovala.

Kromě toho zastupitelé vymezili budoucí trasu metra D mezi Písnicí a Pankrácí, cyklotrasu mezi Strašnicemi a Zahradním Městem nebo nový železniční koridor, který spojí Prahu a Beroun. Ten požaduje ministerstvo dopravy. Počítá s tím, že by vybudovalo druhou kolej na Branickém mostě a díky tomu by po této trase mohly jezdit osobní vlaky z Prahy do Berouna.

Naopak odsunuto je rozhodování o rozšíření skládky v Ďáblicích. Proti tomu protestuje vedení této čtvrti. Tvrdí, že skládka zhoršuje okolní životní prostředí a v minulosti tu byly naměřeny zvýšené hladiny arzenu a niklu.

Starosta sousední Březiněvsi, kam skládka též zasahuje, o její rozšíření naopak přímo požádal. Od jejího provozovatele totiž radnice dostává pět a půl milionu korun ročně.

Územní plánování nahradí v Praze metropolitní plán

Pražští zastupitelé se zároveň shodli, že současný územní plán nahradí do budoucna takzvaný metropolitní plán. Rozdíl přitom nebude jen v názvu, ale hlavně v tom, že metropolitní bude obecnější.

"Nový plán nastaví jen maximální zátěž území a nebude se do podrobností zabývat územími, která jsou stabilizovaná. Podrobně rozpracuje jen problematická nebo nedořešená místa," vysvětlil Hudeček. Současné plánování považuje za zastaralé. Nový plán ale musí vytvořit do tří let.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Vrtulník odvezl žáka základní školy v Příbrami, zranil se pádem z výšky

U školy v Příbrami spadl žák z výšky a poranil se. Letěl pro něj vrtulník....

Vrtulník záchranářů odpoledne přistál před školou v Příbrami. Jeden z žáků si tam poranil páteř, když spadl z výšky.

Vichřice skácela obří stožáry s dráty velmi vysokého napětí na Rakovnicku

Na Rakovnicku popadaly tři sloupy vysokého napětí, další tři byly poškozeny....

Vichřice u Krušovic na Rakovnicku v noci skácela nebo deformovala šest příhradových stožárů velmi vysokého napětí 110...

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Najdete na iDNES.cz