Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Mělnicku by se mohlo těžit uhlí unikátní metodou, místní se bojí

  11:46aktualizováno  11:46
Australská firma Wildhorse Energy chce na Mělnicku těžit uhlí. Ovšem způsobem, který dosud v Evropě nikdo neprovádí. Má totiž v plánu vybudovat zařízení, které dokáže proměnit podzemní ložiska uhlí na plyn. Zástupci padesáti obcí v regionu se ale takového zásahu značně obávají a firmě to dali jasně najevo.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: NWR

V obci Byšice se v pondělí sešli zástupci australské firmy Wildhorse Energy a asi třicet starostů měst mělnického regionu. Pravděpodobně tím zahájili roky dohadů a jednání, na jejichž konci může být těžba uhlí na Mělnicku. Těžit by se navíc mělo unikátním způsobem. Podobná těžba se zatím jen chystá ve Velké Británii, Maďarsku či Polsku.

Na jedné straně stojí plán, který podle firmy Wildhorse Energy dokáže využít ložiska uhlí pod zemí bez stavby hlubinných dolů a může nahradit část dováženého zemního plynu. Na druhé straně je obava starostů, aby těžba neponičila vzácné zásobárny podzemní vody nebo nezpůsobila propady půdy.

"Veškerou energii, kterou tím zplynováním vyrobíme, můžeme vyrobit i jinak. Ale vodu nijak nevyrobíme," shrnul jednu z obav místostarosta obce Semčice Jiří Čejka.

Jak funguje zplynování uhlí

Karviná, kde Wildhorse Energy chystá stejný projekt, se bojí dalšího důsledku. "Nechceme, aby u nás bylo stanovené průzkumné území. Pokud se to stane, nastane masivní odliv obyvatelstva, klesnou ceny nemovitostí a tak dále," řekl v Byšicích náměstek primátora Karviné Dalibor Závacký.

A kdo má vlastně na těžbě zájem? "Vlastníkem uhlí je stát a ten z toho vždy určitým způsobem profituje. Ministerstvo průmyslu a obchodu využívání tohoto zdroje podporuje," uvedl prokurista české pobočky Wildhorse Roman Rácz. Ten na setkání také vysvětlil, že firma teď zatím jen žádá o průzkum území, což zatím nepředstavuje ani vrtání do země, natož těžbu.

Moderní technologie kontaminaci vody zabrání, tvrdí firma

Obce se bojí zejména znečištění podzemních zdrojů vody. Těžba by totiž probíhala v oblasti české křídové pánve, v blízkosti významné pramenné oblasti kolem Mělnické Vrutice.

Těžba podzemním zplyňováním uhlí

Na Mělnicku leží čtyři sta až tisíc metrů pod povrchem černé uhlí. Ve vrtech do této hloubky chce firma Wildhorse Energy uhlí spálit při teplotě tisíc stupňů Celsia. Vzniklým produktem má být plyn. Bude se používat na výrobu elektřiny nebo výrobu nafty a benzinu. Po spáleném uhlí vznikne v zemi dutina, kterou zaplní podzemní voda či propad horniny.

"Proběhly tady průzkumy v padesátých šedesátých letech a ke kontaminaci vody nedošlo," snažil se obavy vyvrátit geolog, který pro firmu zpracovává průzkum, Petr Bezuško. Prokurista firmy zase zdůraznil, že díky špičkovým technologiím se dá jakékoliv kontaminaci vody zabránit. Mnoho důvěry ale nevzbudil.

Starostka Byšic Jana Poláková citovala ze zahraničních materiálů a uvedla příklady, kdy podobná těžba ve světě nedopadla dobře. "První projekt zplynování uhlí v Austrálii tamní vláda zastavila kvůli úniku benzenu a toluenu do vody," zmínila například.

"To ale nebylo chybou těžební technologie, benzen dostal do vody blízký farmář. Množství karcinogenů bylo navíc tak malé, že se dá nalézt úplně všude," vyvracel Johan Brand, technický ředitel firmy, který vede projekt přípravy těžby v Maďarsku.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Silnici na Benešovsku uzavřela hromadná nehoda, dva těžce zranění

Při hromadné nehodě se u Městečka na Benešovsku těžce zranily dvě osoby, které...

Hromadná dopravní nehoda se stala u vesnice Městečko na Benešovsku. Na místo letěly záchranářské vrtulníky pro dvě...

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

Fotopast zachytila v milovické rezervaci vlka. Šelma si na zubry netroufne

Fotopast zachytila vlka v přírodní rezervaci v Milovicích. (11.4.2018)

Na pastvinu mezi pratury, divoké koně a zubry v bývalém vojenském prostoru Milovice nakrátko zavítal vlk. Přítomnost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz