Zářící oko galerie. Sdružení Dvojka sobě by rádo obsadilo několik kobek pod nábřežím a otevřelo tu netradiční galerii. | foto: Vizualizace: Dvojka sobě

Na nábřeží v Podskalí se vrátí život: rozšíří se trhy, přibude galerie

  • 2
Podskalské náplavce na Rašínově nábřeží ještě před několika lety hrozilo, že se z ní stane parkoviště. Nyní je situace opačná - počítá se s rozšířením oblíbených farmářských trhů a noví nájemci by měli zaplnit i prostory ve zdech náplavky.

Zatímco trhy na Dvořákově nábřeží živořily, ty na Rašínově nábřeží nabraly časem na síle. A to dokonce tak, že se sem od 8. září budou sedláci sjíždět dvakrát do týdne, vždycky ve čtvrtek od 8 do 18 a v sobotu od 8 do 14 hodin.

"Rašínovo nábřeží má totiž pro Pražany domácký charakter a pro trhy je ideální. Dvořákovo je spíš pro turisty," vysvětluje úspěch farmářů v Podskalí Martin Musil, ředitel firmy Pražská servisní, která má od města náplavky pronajaty.

Dnes je sem veřejnosti vstup zapovězen.

Když tato firma vyhrála v roce 2006 soutěž na pronájem náplavek, hrozilo nejprve, že je změní na velké parkoviště (více čtěte zde). Po protestech Pražanů i radnice Prahy 1 a 2 plány změnila a vyrukovala s projektem "kulturního oživení".

To se později podařilo, ovšem ne firmě Pražská servisní. Ta nakonec uznala, že je maximálně správcem, nikoliv však kreativním provozovatelem náplavek. "Když za námi pořadatel přijde se zajímavým nápadem, vyjdeme mu rádi vstříc," říká Musil.

Trudný osud náplavky

Exkluzivní část vltavského nábřeží se měla v roce 2006 stát pouhým parkovištěm. Protesty přiměly nájemce, firmu Pražská servisní, změnit plány.

Změny ale přinesli až externí pořadatelé, kterým se podařilo v roce 2009 a 2010 přivést na náplavku tisíce návštěvníků - to se tady objevila kavárna a pravidelně se na dlažbě konaly koncerty a výstavy.

Na podzim 2010 servisní organizace náplavku v Podskalí začala upravovat a zavádět inženýrské sítě. Lidi proto opět zmizeli a chodili sem pouze na trhy. Teď by se sem život a kultura měly vrátit.

Praha přitom jen za poslední rok vydala přes 40 milionů korun z městské pokladny na to, aby k vltavskému břehu přivedla elektrickou energii, kanalizaci a vodu.

Přilákat lidi je těžší, než přivést potrubí

Proud a potrubí sem sice dělníci po roce práce přivedli, s lidmi to už bývá těžší. Své o tom ví Ivo Slavík z občanského sdružení Dvojka sobě, jemuž se v letech 2009 a 2010 podařilo přetvořit vydlážděné pobřeží na pražský Montmartre.

Občanské sdružení plánuje neobvyklé skleněné výplně.

"Musíte lidem nabídnout zajímavý a kvalitní obsah, aby se sem vraceli opakovaně. Do stánků s cetkami přijdou jenom jednou," myslí si Slavík. Mrzí ho, že se kvůli stavebním pracím vytratil z nábřeží na rok veškerý program.

Teď bude potřeba sem návštěvníky přivábit znovu. První pokus učiní sdružení Dvojka sobě už od pátku 2. do neděle 4. září. U náplavky najde domov třídenní festival Ahoj, Design!

U Palackého mostu zakotví starý výletní parník, na kterém se při výstavách, koncertech a přednáškách může Praha netradičně rozloučit s prázdninami.

Ani pak ale náplavka neosiří. Na části mezi Palackého a Železničním mostem budou dál kutat stavbaři a za jejich zády se bude tvrdě bojovat o náplň a vzhled několika "kobek", které jsou na náplavce. Mohly by tu tak vzniknout například toalety, galerie či občerstvení.