Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Podblanicku obcházejí staré ovocné stromy. Vzácné chtějí zachránit

  18:16aktualizováno  18:16
Podobně jako historici bojují za památky, snaží se ochranáři z Vlašimi na Benešovsku zachránit na Podblanicku staré odrůdy jabloní a hrušní. Mapují jejich výskyt a zjišťují odrůdy. Ty pak roubují, aby je mohli vrátit zpátky do zdejší krajiny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ArchivMF DNES

S přepravkou vyráží na obchůzku alejí vždy na podzim Pavel Jakubův z Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Jablka a hrušky nasbírá do beden, a pak je pošle na rozbor, aby se zjistilo, o jakou odrůdu vůbec jde.

"Máme vytipované staré stromy, mnohdy je těžké určit, co je to za odrůdu," poznamenal Jakubův. Každoročně zmapuje desítky stromů, ale určit se podaří jen několik jednotlivých odrůd.

"Nasbírám vždy tak kolem sto vzorků, víc by se ani nestihlo prozkoumat. U každého vzorku zaznamenám místo, aby se strom mohl snadno dohledat pro případ, kdybychom chtěli odebrat rouby," řekl Jakubův.

Zkoumané stromy a aleje mají tedy svou GPS polohu, a pokud se podaří určit odrůdu, vše se odesílá do národní databáze odrůd.

Ochránci chtějí staré odrůdy vracet zpátky do přírody, a tak je roubují v sadu nedaleko Jetřichovic u Sedlce-Prčice. Sad má dva hektary a vznikl už před dvanácti lety. Pro naroubování je připraveno téměř dvě stě jabloní a čtyřicet hrušní.

"Na Benešovsku je řada alejí, jejich pozůstatků i jednotlivých ovocných stromů, které jsou už staré, mnohé už na pokraji zániku. Některé mohou patřit dokonce i mezi krajové odrůdy Podblanicka. Těch je jen několik desítek," upozornil Jakubův.

Našel i odrůdu pocházející z 19. století

Mezi známější odrůdy, které v alejích našel, je například Boikovo obrovské jablko, které pochází z Německa. Odrůda byla zaznamenaná už v roce 1828. U nás se pěstovala hlavně ve vyšších oblastech, protože je odolná vůči mrazu.

"Problémem je, že některé názvy si lidé upravili. Těžko se to pak dohledává. Oslovujeme sadaře, aby nám s tím pomohli. Jsou příjemně překvapení, že se o to někdo zajímá," podotkl Pavel Jakubův. Jen někteří však vědí, co jim na pozemku roste.

"Když se aleje dědí, tak mladší generace už o to nemá takový zájem, ale stalo se mi, že jsme to dohledali ve starých dopisech. Ne všude se ale něco takového dochová," podotkl.

Podle něj je záchrana starých ovocných stromů důležitá. "Někdo se může ptát, proč zachraňovat staré odrůdy, když máme v supermarketech moderní. Důvodů je ale hned několik," říká Jakubův.

Staré odrůdy jsou jednak významné dědictví, které tu zanechali naši předci. A na rozdíl od jablek z obchodních domů mají výrazné a zvláštní chuťové kombinace.

"Jsou odolné proti různým chorobám, a proto se nemusí chemicky ošetřovat oproti jablkům, která končí v supermarketech. Ta jsou jimi doslova napěchovaná," uzavřel Jakubův.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Najdete na iDNES.cz