Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Podblanicku obcházejí staré ovocné stromy. Vzácné chtějí zachránit

  18:16aktualizováno  18:16
Podobně jako historici bojují za památky, snaží se ochranáři z Vlašimi na Benešovsku zachránit na Podblanicku staré odrůdy jabloní a hrušní. Mapují jejich výskyt a zjišťují odrůdy. Ty pak roubují, aby je mohli vrátit zpátky do zdejší krajiny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ArchivMF DNES

S přepravkou vyráží na obchůzku alejí vždy na podzim Pavel Jakubův z Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Jablka a hrušky nasbírá do beden, a pak je pošle na rozbor, aby se zjistilo, o jakou odrůdu vůbec jde.

"Máme vytipované staré stromy, mnohdy je těžké určit, co je to za odrůdu," poznamenal Jakubův. Každoročně zmapuje desítky stromů, ale určit se podaří jen několik jednotlivých odrůd.

"Nasbírám vždy tak kolem sto vzorků, víc by se ani nestihlo prozkoumat. U každého vzorku zaznamenám místo, aby se strom mohl snadno dohledat pro případ, kdybychom chtěli odebrat rouby," řekl Jakubův.

Zkoumané stromy a aleje mají tedy svou GPS polohu, a pokud se podaří určit odrůdu, vše se odesílá do národní databáze odrůd.

Ochránci chtějí staré odrůdy vracet zpátky do přírody, a tak je roubují v sadu nedaleko Jetřichovic u Sedlce-Prčice. Sad má dva hektary a vznikl už před dvanácti lety. Pro naroubování je připraveno téměř dvě stě jabloní a čtyřicet hrušní.

"Na Benešovsku je řada alejí, jejich pozůstatků i jednotlivých ovocných stromů, které jsou už staré, mnohé už na pokraji zániku. Některé mohou patřit dokonce i mezi krajové odrůdy Podblanicka. Těch je jen několik desítek," upozornil Jakubův.

Našel i odrůdu pocházející z 19. století

Mezi známější odrůdy, které v alejích našel, je například Boikovo obrovské jablko, které pochází z Německa. Odrůda byla zaznamenaná už v roce 1828. U nás se pěstovala hlavně ve vyšších oblastech, protože je odolná vůči mrazu.

"Problémem je, že některé názvy si lidé upravili. Těžko se to pak dohledává. Oslovujeme sadaře, aby nám s tím pomohli. Jsou příjemně překvapení, že se o to někdo zajímá," podotkl Pavel Jakubův. Jen někteří však vědí, co jim na pozemku roste.

"Když se aleje dědí, tak mladší generace už o to nemá takový zájem, ale stalo se mi, že jsme to dohledali ve starých dopisech. Ne všude se ale něco takového dochová," podotkl.

Podle něj je záchrana starých ovocných stromů důležitá. "Někdo se může ptát, proč zachraňovat staré odrůdy, když máme v supermarketech moderní. Důvodů je ale hned několik," říká Jakubův.

Staré odrůdy jsou jednak významné dědictví, které tu zanechali naši předci. A na rozdíl od jablek z obchodních domů mají výrazné a zvláštní chuťové kombinace.

"Jsou odolné proti různým chorobám, a proto se nemusí chemicky ošetřovat oproti jablkům, která končí v supermarketech. Ta jsou jimi doslova napěchovaná," uzavřel Jakubův.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Maskovaní lupiči přepadli Švandovo divadlo, vrátného svázali v hledišti

Loupež ve Švandově divadle

Pražští policisté pátrají po lupičích, kteří v loňském roce ukradli ze Švandova divadla trezory s penězi a...

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz