Svoboda se dostal do sporu s lídry pražské ODS i ČSSD.

Svoboda se dostal do sporu s lídry pražské ODS i ČSSD. | foto: ČTK

Na primátora tlačí stará ODS i ČSSD, pražští šéfové chtějí zpět do rady

  • 2
Poté, co Ústavní soud potvrdil platnost pražských voleb, se primátor Bohuslav Svoboda dostal do sporu s Borisem Šťastným a Petrem Hulinským, šéfy ODS a ČSSD v Praze. Ti totiž projevili zájem o místa v městské radě. Primátor to nejprve odmítl, po jednání klubu ODS ale řekl, že je o to sám požádal.

Boris Šťastný a Petr Hulinský ve čtvrtek prohlásili, že je primátor navrhl jako kandidáty do rady magistrátu. Svoboda na jejich tvrzení ale zareagoval negativně: "Ne. Nic takového jsem neřekl, protože jsem nejednal s klubem."

Stačilo ovšem následující dvouhodinové jednání klubu ODS, aby se Svoboda dostal pod tlak. "Zažil jsem příjemnější rozhovory," komentoval později debatu jeden z účastníků. Z jednání vybíhali jednotliví politici zjevně rozrušení, až naštvaní.

Primátor nakonec svůj výrok zmírnil a částečně ustoupil

"Nenavrhl jsem to, byla to jen úvaha, jestli by se předsedové klubů neměli více zapojit do vedení města," komentoval svůj výrok po pár hodinách primátor.

Lidé blízcí Svobodovi jsou znechuceni a roztrpčeni z přílišného nátlaku na primátora ze strany části ODS a socialistů. V zákulisí zastupitelstva tak došlo k první ostřejší rozepři. Jednak uvnitř ODS, jednak mezi částí občanských a sociálních demokratů. Spor navíc umocňuje politický boj o klíčové neobsazené jedenácté křeslo v radě.

Desátý (po socialistovi Plachém, který odstoupil) a jedenáctý radní získají možnost ovlivnit například to, kdo obsadí důležité úřednické posty nebo třeba jaké zakázky magistrátu prověří audit. Kromě toho budou mít noví radní větší vliv v radě na úkor primátora, který zatím má kompetence dvou neobsazených radních.

"Je to jedna z teoretických možností, že by se rady měli účastnit dva předsedové politických stran. Tedy Petr Hulinský a já," upřesnil Boris Šťastný. Předseda ČSSD tvrdí to samé.

O konkrétních jménech se bude teprve jednat

Ani jeden z nich přitom nevyloučil, že by funkci v radě vzal. "Abychom převzali politickou odpovědnost," vysvětlil Hulinský. "Je to ale jen varianta, o níž chceme jednat a diskutovat," podotkl Šťastný. Pokud by pozice oba poslanci obsadili, pracovali by jako neuvolnění radní, tedy bez nároku na celý plat.

Pravděpodobně by tak dostali kompetence, které odpovídají tomu, čemu se až dosud věnovali. Hulinský roky pracoval na rozpočtu města a je předsedou finančního výboru. Šťastný má na starosti zdravotní výbor v Poslanecké sněmovně i na magistrátě.

Svoboda ale zároveň řekl, že jména navržená jednotlivci nemají váhu, protože klub ODS ani koalice zatím nic neodsouhlasily. On sám prý zatím upřednostňuje možnost, že by jedenácté místo v radě dostala TOP 09. "Do příštího zastupitelstva bychom měli být schopni říct konkrétní slovo," uzavřel Svoboda.