Na Strakonické v Praze staví dělníci váhu, která kamiony nezastaví

  9:52aktualizováno  9:52
Na Strakonické se za mostem přes Berounku frézuje vozovka a technici do ní zabudovávají váhu. Ta bude upozorňovat na přetížené kamiony. Jenže policisté stejně nemají místo, kde by kamion zastavily, takže přetížená nákladní auta budou do Prahy beztrestně vjíždět dál.

Dělníci na Strakonické ulici jeden jízdní pruh úplně odstranili. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Váha vyhodnotí, zda je ten který kamion přetížený. Údaje pak bude odesílat policistům, kteří budou řidiče kamionů pokutovat. Pokud zde hlídka bude," popsal význam zařízení Tomáš Mrázek, mluvčí pražské Technické správy komunikací.

Strakonická silnice tak sice bude mít novou váhu, která zjistí, zda kamiony nejsou přetížené, řidiči ale pouze zpětně dostanou pokutu, protože tu není prostor pro přeložení části nákladu kamionu na jiný. Pražské silnice tak budou ničit dál.

Pneumatiky nákladních aut, jež jsou naložená více, než dovolují jejich parametry, vyjíždějí do vozovky koleje. Ty velmi důvěrně znají šoféři osobních aut například z Jižní spojky, kde už kvůli nim došlo i k několika nehodám. Zprohýbaný asfalt může řidiče osobního auta rozhodit, a navíc se v něm drží voda a ke smyku tak není daleko.

Váha jen kvůli pokutám

Jenže kdo by si myslel, že váha v Lahovicích vyžene přetížená nákladní auta z ulic, ten by se mýlil. Těžké kolosy do města totiž zřejmě stejně vjedou, i když je váha nahlásí policistům.

Na Strakonické je provoz zúžen do jednoho pruhu.

Policisté totiž nemohou kamion zastavit a nařídit dopravci, aby zboží přeložil na jiné nákladní auto. V okolí Lahovic totiž není žádná odstavná plocha, kde by pro takové manévry byl dostatečný prostor, a překládání přímo na ulici je kvůli bezpečnosti ostatních vyloučené.

"Praha má obecně problém s odstavnými plochami, kde by bylo možné kamiony překládat. My samozřejmě řidičům, jejichž kamion je přetížený, nařídíme, aby je přeložili, ovšem nemáme kapacity na to, abychom je hlídali, jestli to udělají," stěžuje si ředitel dopravní policie Pavel Švrčula.

Váha tak nemůže plnit takovou funkci, jaká by byla proměsto nejlepší. V hlavním městě je podobné zařízení ještě v Hloubětíně a na Jižní spojce v Krči. Ani zde není prostor, kam by mohla policie těžké kolosy odklánět.

Dopravní omezení na Strakonické ulici.

Dopravní omezení na Strakonické ulici.

Policie tedy rozdává alespoň pokuty. Ty se pohybují v řádech desetitisíců korun. Za první pololetí letošního roku uložili řidičům kamionů kauce ve výši tří milionů korun. Přičemž za jednotlivé prohřešky mohou šoféři dostat pokutu mezi deseti až padesáti tisíci korunami.

Přitom denně projede Prahou zhruba 67 tisíc nákladních aut, z nichž podle statistik bývá každý třetí přetížený.

Ve Kbelích se překládalo dříve

Ideálním místem pro odchytávání přetížených kamionů byla již zmiňovaná váha ve Kbelské ulici v Hloubětíně, k níž přiléhal areál opuštěných autobusových garáží. Tam se vešlo i čtyřicet kamionů, které sem z Kbelské policisté odkláněli.

"Na tyto prostory před dvěma roky vypršela nájemní smlouva a nyní už se tu kamiony překládat nemohou," říká Mrázek.

Proto se podle něj v Praze využívají především takzvané mobilní váhy, které policisté převážejí z místa na místo.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Ježek či výří duo. Zvířecí pohotovost v Jinonicích léči živočichy

Zachráněný ježek v jinonické záchranné stanici

Rekordy letos láme počet pacientů zvířecí záchranky v hlavním městě. Ošetřovatelé Záchranné stanice pro volně žijící...

Krnáčová v Rozstřelu odpoví, kdo by měl být dalším pražským primátorem

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Co čeká Adrianu Krnáčovou až odevzdá klíče kanceláře novému primátorovi Prahy nebo jaký má vztah s premiérem Andrejem...

Cizí muž v Kyjích chtěl vylákat dítě na procházku. Policie po něm pátrá

Policie pátrá po neznám muži, který se snažil kontaktovat nejméně jedno dítě na...

Pražští policisté pátrají po neznámém muži, který se pokoušel minulou sobotu na dětském hřišti v Kyjích navázat kontakt...

Najdete na iDNES.cz