Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hybridní jachta i dračí lodě. Pražská výstava podpoří lodní dopravu

  9:45aktualizováno  9:45
Ve čtvrtek začíná největší výstava lodí v Praze Lodě na vodě. O přípravu se stará šéf Asociace prodejců a výrobců lodí Michal Imramovský. Sám je nejlepším příkladem toho, co vše se dá s lodí v Praze na Vltavě dokázat.

Michal Imramovský na svém skútru. Organizátor největší české výstavu lodí a snaží přesvědčit lidi o tom, že loď se dá v Praze používat k dopravě i pro radost. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Jezdím takhle třeba ke kamarádům do Libně, ale občas vyrazím i na druhý konec města na Smíchov," popsal osmatřicetiletý muž, který svůj život pevně spojil s Vltavou.

Tento týden ale brázdí na skútru Vltavu mezi Palackého a Železničním mostem. Připravuje totiž největší českou výstavu lodí Lodě na vodě.

Musí zajistit, aby se na nevelký prostor vešly desítky jachet a člunů a mohly se předvádět zakotvené i v pohybu. "Krize nekrize, zájem lidí o lodě roste, nejvíc přibylo těch, kteří si kupují lodě na rekreační plavby," poznamenal k boomu jachet a motorových člunů v Česku.

Na výstavě bude od čtvrtka více než stovka lodí, od nafukovacích člunů přes sportovní plachetnice až po velké jachty.

Hybridní motorová lod Greenline 40. Dvanáct metrů dlouhá jachta reprezentuje...

Zřejmě největší bude 12 metrů dlouhá hybridní jachta Greenline 40, která reprezentuje ekologicky šetrná a energeticky úsporná plavidla. "Je to jeden z prvních funkčních hybridů, který dokáže velmi úsporně jezdit na elektřinu, dobíjet pomocí solárních panelů a klasický spalovací motor používá až při cestách na větší vzdálenosti," popsal David Ondráček z firmy Česká lodní doprava charter, která loď za 300 tisíc eur prezentuje.

Z Holešovic na Smíchov za 50 minut

Imramovský bydlí na sedmdesát metrů dlouhé lodi v holešovickém přístavu, kterou si kdysi předělal na byt a sídlo své firmy prodávající lodě a příslušenství. Lodím propadl už v dětství, kdy ho otec coby úspěšný reprezentant v závodech vodních kluzáků bral s sebou na vodu.

Lodě na vodě

Výstava se koná na náplavkách na Rašínově a Hořejším nábřeží od čtvrtka do neděle. Kromě komentovaných přehlídek vystavených lodí jsou na programu třeba soutěže pro návštěvníky či ukázky vodních sportů a dračích lodí. Základní vstupné je 200 korun, o víkendu 150 korun.

Teď se snaží přesvědčit lidi o tom, že loď se dá v Praze používat k dopravě i pro radost. Kdo si chce zajezdit na Vltavě, nepotřebuje žádná povolení, jen musí respektovat pravidla a nikoho neohrožovat.

"Jsou tu různá místa, lidé nejraději jezdí mezi Vyšehradem a Jiráskovým mostem, ale tady je spousta veslařů a je třeba jezdit pomalu, aby vaše loď nedělala vlny a je to neohrozilo. I proto to mám nejraději pod štvanickou plavební komorou, kde už nejezdí a můžete to tam klidně rozjet víc," popsal Imramovský.

Pokud by někdo chtěl používat loď k dopravě na větší vzdálenost, bude potřebovat víc času než cyklisté a většinou i než motoristé. "Z Holešovic na Smíchov jsem se dostal nejrychleji za 51 minut, to je můj rekord, rychleji to zejména kvůli zastaralé smíchovské plavební komoře nejde," tvrdí loďař.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

Najdete na iDNES.cz