Na výstavě o životě svaté Anežky bude vystavena nově nalezená relikvie

  18:47aktualizováno  18:47
Součástí chystané výstavy o princezně a řeholnici Anežce České v v pražském Anežském klášteře bude i nově objevená relikvie této významné české světice. Jde o část kosti její ruky, kterou objevil řád křižovníků s červenou hvězdou. To, že je relikvie autentická, je potvrzeno církví, nikoli však vědecky.

Řád křižovníků s červenou hvězdou představil nově objevenou relikvii svaté Anežky České. Jde o zlomek vřetení kosti pravé ruky. Relikviář pochází nejspíš z roku 1760. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Relikvii svaté Anežky přechovávaly původně klarisky. Od nich se dostala do Vídně. V 90. letech byla převezena zpátky do České republiky.

Fotogalerie

"Autenticita relikvie je potvrzena administrativou církve, nikoliv badatelsky," řekl Marek Pučalík, jeden ze spoluautorů výstavy, která začne v Praze už příští týden. Měla by být připomínkou života svaté Anežky, od jejíhož narození letos uplynulo 800 let. K vidění bude na tři sta exponátů, některé z nich budou zapůjčeny i z ciziny.

"Jeden spolubratr měl zmíněnou relikvii na faře, tak ji přivezl ... požádal jsem ho, jestli by mohl celý relikviář zapůjčit na výstavu. Ukázal se nám tedy  teprve před pár týdny," popsal okolnosti objevu Pučalík.

Velký zájem o svatou Anežku Českou vzbudilo už loni v únoru neúspěšné hledání jejích ostatků v pražském kostele sv. Haštala (více čtěte zde).

Socha svaté Anežky České.

Na výstavě se představí i originální sloupová hlavice, na které je zřejmě vůbec první vyobrazení této významné české světice.

Jediným známým ostatkem svaté Anežky je zřejmě spodní čelist uchovaná ve sbírce královského zámku Escorialu u Madridu. Z Prahy ji odvezla císařovna Marie roku 1576. Poslední zub z této čelisti věnoval v 90. letech španělský král Juan Carlos vídeňským křižovníkům s červenou hvězdou.

Část kosti pak na žádost kardinála Františka Tomáška získala i svatovítská kapitula. Původ a věrohodnost relikvie bývají ale často zpochybňovány.

Pojem relikvie označuje zejména tělesné pozůstatky světců, ale také předměty, které byly s životem svatých spojené, jako jsou například části jejich šatů a jiných osobních věcí. Mezi věřícími jsou uchovávány v úctě a někdy je jim přičítána zázračná moc.

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Nelegálních heren v Praze ubývá, poslední se skrývají na tajných místech

Celníci při razii v hernách v Praze-Libuši objevili více než dvacítku...

Pražští celníci od počátku letošního roku v hlavním městě odhalili už osmatřicet nelegálních heren. Nové se často...

Soused uprchlé mamby volal strážníky na hada ve sklepě, byl gumový

Ilustrační snímek

Pražští strážníci se ve čtvrtek vrátili do Hlubočep hledat dalšího hada. Nedaleko místa, kde utekla mamba zelená, se...

V Braníku hořelo auto, někdo na něj napsal název přepravní služby Uber

V pražském Braníku hořelo auto s nasprejovaným názvem Uber. (19.10.2018)

K požáru automobilu v pražském Braníku vyjížděli brzy ráno hasiči. Podle policie vozidlo s nasprejovaným nápisem Uber...

Najdete na iDNES.cz