Krajský úřad bude muset přezkoumat desetitisíce žádostí. Ilustrační foto

Krajský úřad bude muset přezkoumat desetitisíce žádostí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na žádosti o vrácení jízdného najme kraj brigádníky. Kasu to prý nezatíží

  • 0
Středočeský kraj bude muset dvakrát do roka najmout brigádníky na posuzování žádostí o vrácení žákovského jízdného. Žádosti o proplacení zdravotnických poplatků zvládnou prý zkontrolovat sami úředníci.

Tisíce žádostí o vrácení zdravotnických poplatků budou od 1. srpna posuzovat středočeští krajští úředníci. Stejně tak i žádosti o příspěvek na žákovské jízdné od nového školního roku. Těch může být až čtyřicet tisíc.

Hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) se domnívá, že část nové zátěže zvládnou úředníci v rámci své běžné agendy.

"Žádné personální posílení zatím nechystáme. Pro úředníky by to nemělo být žádné zvláštní zatížení, jen zkontrolují, zda má žádost všechny náležitosti. To zjistí během deseti sekund a jednou za čtvrt roku žádosti předají radě," tvrdí Rath.

Jiná situace nastane v případě přezkoumávání žádostí týkajících se jízdného. Na kraj totiž dvakrát ročně dorazí naráz desítky tisíc formulářů, které by úředníci těžko přezkoumávali.

"Musí se to zvládnout rychle, proto každý půlrok najmeme na dva měsíce posily, seniory nebo studenty," uvedl Rath. Podle něj to ani pro krajskou pokladnu nebude velká finanční zátěž.

"Tyto platy budou zlomkem toho, co se na jízdném ušetří," konstatoval náměstek hejtmana Zdeněk Seidl (ČSSD).

Opozici se nový systém nelíbí

Opozice považuje zavedení nového systému v proplácení zdravotnických poplatků za populismus.

Podle předsedkyně kontrolního výboru kraje Dagmar Nohýnkové (ODS) není při současném počtu úředníků možné, aby kraj nápor desetitisíců žádostí dokázal vyřídit.

"Neumím si představit, že to půjde zvládnout. A není to jen otázka úředníků samotných, ale i krajské rady, která žádosti bude muset schvalovat. Je pro mě nepřijatelné, aby byli přijati třeba jen tři noví pracovníci. Kraj musí šetřit, a ne dávat peníze do dalších úředníků," poznamenala Nohýnková.

V Plzni bylo všechno jednodušší

Vedení Středočeského kraje tvrdí, že vychází z takzvaného plzeňského modelu (více čtěte zde), podle něhož předpokládá, že Středočechů, kteří budou chtít vrátit poplatky, ubude.

Narozdíl od plzeňských však budou mít středočeští úředníci i sami Středočeši podstatně víc práce.

V Plzeňském kraji totiž pacienti vyplnili žádost a nechali ji v nemocnici, která zařídila vše ostatní. Jednou za měsíc předala všechny žádosti krajskému úřadu. O těch pak nakonec rozhodli radní.

"Nepřijímali jsme žádné nové zaměstnance. Žádostmi se každý měsíc zabývala jedna pracovnice," psala Petra Buřičová z plzeňského krajského úřadu.

Stojí to vůbec za to?

David Rath se domnívá, že plzeňští radní zřejmě schválili všechny vyhovující žádosti, které se k nim přes úředníky dostaly.

Přitom žádost o vrácení třicetikorunového poplatku za návštěvu lékaře považuje za provokaci. Lidé by se podle něj měli na kraj obracet především v případě, kdy se jim poplatky nashromáždí.

"Žádost o sto nebo dvě stě korun už má smysl," tvrdí Rath.

,