Na zámku v Mníšku pod Brdy je k vidění vzácný Škrétův oltářní obraz

  15:21aktualizováno  15:21
V zámku v Mníšku pod Brdy mohou návštěvníci obdivovat vzácný skvost - jedinou barokní klenbu, na které zůstala původní malířská a štuková výzdoba a především oltářní obraz, originál od slavného českého barokního malíře Karla Škréty. O nadcházejícím víkendu bude navíc zámek patřit dětem.

Oltářní obraz v zámku v Mníšku pod Brdy od slavného českého barokního malíře Karla Škréty. | foto: Státní zámek Mníšek pod Brdy

Na zámku si lidé mohou zvolit kromě klasické i jednu ze dvou kratších tras. Na první mají šanci nahlédnout do sice nevelké, ale zato hodnotné kaple zasvěcené svatému Serváci. Umístěna je v první nárožní věži a patří mezi nejcennější zámecké interiéry. Slavnostně byla vysvěcena roku 1672, což byl také rok dokončení výstavby celého zámku.

"Uvnitř kaple se nachází jediná barokní klenba, na které zůstala původní malířská a štuková výzdoba. Co ale upoutá návštěvníky nejvíce, je oltářní obraz malovaný na měděné desce. Jedná se totiž o originál slavného českého barokního malíře Karla Škréty," říká zámecká průvodkyně Marie Charvátová.

Obraz Karla Škréty z oltáře v kapli sv. Serváce v zámku v Mníšku pod Brdy

Tento vzácný obraz byl ve druhé polovině minulého století uschován v kostele sv. Václava na mníšeckém náměstí, ale po rekonstrukci zámku se vrátil na své původní místo.

"Byl určen do kaple místního zámku, protože Karel Škréta ho maloval na zakázku přímo pro Serváce Engela. Stál 100 zlatých, Engel si ho velice cenil a ve svých pamětech píše, že by ho neprodal ani za pětinásobek původní ceny," upřesňuje Charvátová.

Na druhém prohlídkovém okruhu mohou zájemci nahlédnout do soukromých komnat posledních majitelů, Kastů, jež byly zpřístupněny před třemi lety, a mohou si tak přiblížit jejich život.

Nadcházející víkend nabídne program i pro děti

Zámek v Mníšku připravil na tento víkend zajímavý program i pro nejmenší. Zítra od 16 do 17:40 hodin, vždy po 20 minutách, tam mohou zažít prohlídku zámku s andělem. Už za šera projdou tajemnými zákoutími zámku.

Po cestě si poslechnou vyprávění o bývalých majitelích a jejich osudech a také se setkají s živými obyvateli zámeckých komnat. Provázet je bude nejen anděl, ale také bílá paní, Sněhurka, čarodějnice a čert Brdík. Na konci putování čeká všechny děti i malý dárek.

Nedělní program s názvem Tři věže začne už dopoledne v 10:15 hodin. Nejmenší se dozvědí více zajímavostí o životě zakladatele zámku pana Serváce, který prý podle pověstí měl pletky s čerty. A mluvit se bude i o další místní záhadě - Servác totiž postavil místo klasických čtyř věží jen tři.

Malí návštěvníci také uvidí, jak se dříve jedlo, kde odpočívaly dámy a kde se pánové věnovali karetním hrám. Kromě toho se dozvědí, kolik hodin tiká v hodinovém saloně, kdo bafal z dýmek v pánském salonu či jak se kdysi volalo na zámeckou služebnou.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

VIDEO: Řidičů MHD je nedostatek. V Praze řídí autobus už i Srb

Autobus pražské MHD řídí už i Srb Vladan Martinovič.

Dopravci se potýkají s nedostatkem řidičů. V kampaních už se snaží cílit i na ženy, které jsme dříve vídali za volantem...

Program pražské koalice bude nejdřív za týden, chce být vstřícná k opozici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib (uprostřed), lídr Prahy Sobě Jan Čižinský (vpravo) a...

Skončila první kola schůzek o programu rodící se koalice ve složení Pirátů, Spojených sil pro Prahu a uskupení Praha...

Seriál Praha v plamenech ukazuje unikátní záběry i příběhy hasičů

Při požárech pracují hasiči v prostředí, ve kterém mnohdy není vidět na krok...

Nový seriál videoportálu iDNES Kino ode dneška každé úterý ukáže náročné zásahy pražských hasičů z jejich pohledu....

Najdete na iDNES.cz