Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: V Praze demolují zřícený dům. Majitel neví, jak to zaplatí

  14:28aktualizováno  14:28
V pražských Ďáblících začala demolice rodinného domu, který se minulou středu samovolně sesunul k zemi. Podle majitele jsou na vině nejspíš práce na odvedení vlhkosti ze zdí, které dělal svépomocí. Ačkoliv platil pojistku, ta se na takový případ nevztahuje. Jen stržení domu přitom přijde na půl milionu korun.

Majitel domu, zoolog Martin Smrček, nyní bydlí se ženou u syna. Peníze zkouší sehnat i prostřednictvím sbírky na Facebooku.

Co vlastně bylo důvodem, že se rohová část domu zřítila?
Zdi domu začínaly chytat vlhkost, tak jsme se rozhodli to dát sami do pořádku a dát ke zdivu izolaci. Nic jsme přitom nepodkopávali, jen jsme kopali podél zdí. Bohužel se ukázalo, že základy nebyly dostatečně kvalitní a navíc byly provlhlé, z toho důvodu tak asi zdi nevydržely a část se zřítila.

Majitel domu, zoolog Martin Smrček.

Majitel domu, zoolog Martin Smrček.

Takže jste si izolaci na domu dělal sám, bez pomoci firmy?
Vše jsme si dělali svépomocí, jen za pomoci dvou dělníků z Ukrajiny.

Na sociálních sítích jste psal, že vám pojišťovna škody nezaplatí, jak to?
Na dům jsme měli klasickou základní pojistku od České pojišťovny, platili jsme asi sedm tisíc ročně. Dokonce jsme jí před dvěma lety upravovali a zásadním způsobem rozšířili, kvůli zvýšení ceny nemovitosti. Také interiér byl samostatně pojištěn. Pak ale přišel pojišťovák a řekl, že pojistka se na zřícený dům nevztahuje.

Vyjádření České pojišťovny

Pokud jsou na domě prováděny stavební úpravy vzniklou škodu musí nahradit firma, která úpravy provádí. Úpravy na domě ale prováděl sám majitel, proto se pojištění na tento případ nevztahuje.

Pojistka také kryje škody vzniklé živelní katastrofou, ani sem ale případ nespadá. Pojištění živelních škod totiž zahrnuje jen: požár, výbuch, přímý úder blesku, vichřice, krupobití, sesouvání půdy, zřícení skal nebo zemin, sesouvání nebo zřícení sněhových lavin, pád stromů, stožárů nebo jiných předmětů, tíha sněhu nebo námrazy, zemětřesení, pád letadla, případně jeho části nebo nákladu. V další variantě povodně a záplavy.

zdroj: mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková

Z jakého důvodu?
Pojistka by se na něj totiž vztahovala jen v případě, pokud by padl vlivem živlů. To znamená, že kdyby dům chytl plamenem od zapálené cigarety, tak mě pojišťovna vyplatí. Kdybych si navíc dělal izolaci přes profesionální firmu, tak by škodu platila ze své vlastní pojistky.

Nemohl se dům zřítit proto, že byl nekvalitně postaven?
Samotnému domu je asi osmdesát let. My jsme ho kupovali před jednadvaceti lety a během té doby jsme vyměnili střechu, dodělali zateplení, a další úpravy. Proto si nemyslím, že byl nekvalitní, žádné problémy do teď nebyly. Řekl bych, že jeho stav byl adekvátní jeho věku.

Jak budete tuto krizovou situaci řešit?
Protože bychom chtěli na tomto místě zůstat, musíme dům nejdříve zdemolovat. Podle odhadů, které mám, to bude stát do půl milionu korun. To je cena s minimálními náklady, kterou nám poskytl známý. Takové peníze samozřejmě nemáme. Letos mi bude šedesát, takže s hypotékou také počítat nemůžu.

Fotogalerie

Dostalo se vám nějaké pomoci od obce?
Radnice v Ďáblicích se nabídla, že udělá sbírku, ale nakonec z toho sešlo. Prý je to administrativně velice náročné, údajně to musí schválit i hlavní město. Byli jsme z toho zklamaní, ale jako dar jsme od obce alespoň dostali třicet tisíc korun. Na obec jsme také podali žádost, zda by nám bylo možné poskytnout nějakou bezúročnou půjčku. Tak se necháme překvapit, jestli něco půjde.

Sbírka na Facebooku

O finanční podporu jste požádal také své okolí na Facebooku.
Je to tak, mezi kamarády na Facebooku jsme spustili malou soukromou sbírku. Lidi jsou strašně hodní a něco nám už poslali. Bez této pomoci bychom nebyli nyní schopni ani dům zbourat, natožpak začít stavět.

Zpátky do domu se nastěhovat nelze, máte možnost se prozatím někde ubytovat?
Měli jsme štěstí v neštěstí v tom, že náš syn nedávno koupil domeček ve vedlejší ulici. Po dohodě s majiteli jsme se do něj přestěhovali o několik dní dříve, ještě před samotným předáním. Většinu věcí, které se podařilo zachránit, jsme tedy přesunuli tam. Máme sice štěstí, ale synovi se zhroutily všechny plány, které s domem měl.

Hasiči z domu zachraňovali asi čtyřicet klecí s papoušky, několik psů a kočku. Přestěhují se s vámi?
Jsem zoolog, chovatel, zvířata jsou celý můj život. Pejsky i kočku máme u sebe, malé papoušky jsme nastěhovali do přístaveb, kdysi určených domácím zvířatům. Všechna by se k nám teď do domečku dva plus jedna nevešla. Někteří papoušci si budou hledat dočasně nový domov.

Jaké jsou nyní vaše další plány do budoucna?
Ve svém věku těžko získám hypotéku, takže uděláme rodinnou poradu s našimi čtyřmi dětmi. Dvě jsou již samostatné, tak se budeme muset domluvit, jestli si někdo z nich bude moct vzít hypotéku, za kterou bychom si mohli postavit nový domov. Tady v Ďáblicích jsme byli dosud hrozně šťastní, tak bychom ani nikam jinam nechtěli.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. Teď se bojí, že přijde o práci

Michal Sedlmajer kradl v Národním památníku hrdinů heydrichiády

Čtyřiadvacetiletý Michal Sedlmajer, který letos v červenci ukradl peníze z kasičky v Národním památníku hrdinů...

Policie po 33 letech objasnila vraždu, pachatel vyvázne bez trestu

Násilí (ilustrační foto)

Pražští policisté po třiatřiceti letech objasnili vraždu 46letého muže, kterého útočník uškrtil v jeho bytě na...Další z rubriky

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Za vyražené zuby muže v metru dostali bratři podmínky. Opilce napomenul

Násilníci brutálně napadli muže ve stanici metra.

Dva bratři, čtyřiadvacetiletý Miloslav a dvaadvacetiletý Jaroslav Smetanovi, kteří začátkem června napadli ve stanici...

Výtah do stanice metra Anděl přes hodinu nefungoval. Lidé ho přetížili

Výtah do stanice metra Anděl je mimo provoz

Cestující, kteří chtěli odpoledne použít bezbariérový výtah do stanice metra Anděl, měli smůlu. Zařízení totiž bylo...Najdete na iDNES.cz