Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: V Praze demolují zřícený dům. Majitel neví, jak to zaplatí

  14:28aktualizováno  14:28
V pražských Ďáblících začala demolice rodinného domu, který se minulou středu samovolně sesunul k zemi. Podle majitele jsou na vině nejspíš práce na odvedení vlhkosti ze zdí, které dělal svépomocí. Ačkoliv platil pojistku, ta se na takový případ nevztahuje. Jen stržení domu přitom přijde na půl milionu korun.

Majitel domu, zoolog Martin Smrček, nyní bydlí se ženou u syna. Peníze zkouší sehnat i prostřednictvím sbírky na Facebooku.

Co vlastně bylo důvodem, že se rohová část domu zřítila?
Zdi domu začínaly chytat vlhkost, tak jsme se rozhodli to dát sami do pořádku a dát ke zdivu izolaci. Nic jsme přitom nepodkopávali, jen jsme kopali podél zdí. Bohužel se ukázalo, že základy nebyly dostatečně kvalitní a navíc byly provlhlé, z toho důvodu tak asi zdi nevydržely a část se zřítila.

Majitel domu, zoolog Martin Smrček.

Majitel domu, zoolog Martin Smrček.

Takže jste si izolaci na domu dělal sám, bez pomoci firmy?
Vše jsme si dělali svépomocí, jen za pomoci dvou dělníků z Ukrajiny.

Na sociálních sítích jste psal, že vám pojišťovna škody nezaplatí, jak to?
Na dům jsme měli klasickou základní pojistku od České pojišťovny, platili jsme asi sedm tisíc ročně. Dokonce jsme jí před dvěma lety upravovali a zásadním způsobem rozšířili, kvůli zvýšení ceny nemovitosti. Také interiér byl samostatně pojištěn. Pak ale přišel pojišťovák a řekl, že pojistka se na zřícený dům nevztahuje.

Vyjádření České pojišťovny

Pokud jsou na domě prováděny stavební úpravy vzniklou škodu musí nahradit firma, která úpravy provádí. Úpravy na domě ale prováděl sám majitel, proto se pojištění na tento případ nevztahuje.

Pojistka také kryje škody vzniklé živelní katastrofou, ani sem ale případ nespadá. Pojištění živelních škod totiž zahrnuje jen: požár, výbuch, přímý úder blesku, vichřice, krupobití, sesouvání půdy, zřícení skal nebo zemin, sesouvání nebo zřícení sněhových lavin, pád stromů, stožárů nebo jiných předmětů, tíha sněhu nebo námrazy, zemětřesení, pád letadla, případně jeho části nebo nákladu. V další variantě povodně a záplavy.

zdroj: mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková

Z jakého důvodu?
Pojistka by se na něj totiž vztahovala jen v případě, pokud by padl vlivem živlů. To znamená, že kdyby dům chytl plamenem od zapálené cigarety, tak mě pojišťovna vyplatí. Kdybych si navíc dělal izolaci přes profesionální firmu, tak by škodu platila ze své vlastní pojistky.

Nemohl se dům zřítit proto, že byl nekvalitně postaven?
Samotnému domu je asi osmdesát let. My jsme ho kupovali před jednadvaceti lety a během té doby jsme vyměnili střechu, dodělali zateplení, a další úpravy. Proto si nemyslím, že byl nekvalitní, žádné problémy do teď nebyly. Řekl bych, že jeho stav byl adekvátní jeho věku.

Jak budete tuto krizovou situaci řešit?
Protože bychom chtěli na tomto místě zůstat, musíme dům nejdříve zdemolovat. Podle odhadů, které mám, to bude stát do půl milionu korun. To je cena s minimálními náklady, kterou nám poskytl známý. Takové peníze samozřejmě nemáme. Letos mi bude šedesát, takže s hypotékou také počítat nemůžu.

Fotogalerie

Dostalo se vám nějaké pomoci od obce?
Radnice v Ďáblicích se nabídla, že udělá sbírku, ale nakonec z toho sešlo. Prý je to administrativně velice náročné, údajně to musí schválit i hlavní město. Byli jsme z toho zklamaní, ale jako dar jsme od obce alespoň dostali třicet tisíc korun. Na obec jsme také podali žádost, zda by nám bylo možné poskytnout nějakou bezúročnou půjčku. Tak se necháme překvapit, jestli něco půjde.

Sbírka na Facebooku

O finanční podporu jste požádal také své okolí na Facebooku.
Je to tak, mezi kamarády na Facebooku jsme spustili malou soukromou sbírku. Lidi jsou strašně hodní a něco nám už poslali. Bez této pomoci bychom nebyli nyní schopni ani dům zbourat, natožpak začít stavět.

Zpátky do domu se nastěhovat nelze, máte možnost se prozatím někde ubytovat?
Měli jsme štěstí v neštěstí v tom, že náš syn nedávno koupil domeček ve vedlejší ulici. Po dohodě s majiteli jsme se do něj přestěhovali o několik dní dříve, ještě před samotným předáním. Většinu věcí, které se podařilo zachránit, jsme tedy přesunuli tam. Máme sice štěstí, ale synovi se zhroutily všechny plány, které s domem měl.

Hasiči z domu zachraňovali asi čtyřicet klecí s papoušky, několik psů a kočku. Přestěhují se s vámi?
Jsem zoolog, chovatel, zvířata jsou celý můj život. Pejsky i kočku máme u sebe, malé papoušky jsme nastěhovali do přístaveb, kdysi určených domácím zvířatům. Všechna by se k nám teď do domečku dva plus jedna nevešla. Někteří papoušci si budou hledat dočasně nový domov.

Jaké jsou nyní vaše další plány do budoucna?
Ve svém věku těžko získám hypotéku, takže uděláme rodinnou poradu s našimi čtyřmi dětmi. Dvě jsou již samostatné, tak se budeme muset domluvit, jestli si někdo z nich bude moct vzít hypotéku, za kterou bychom si mohli postavit nový domov. Tady v Ďáblicích jsme byli dosud hrozně šťastní, tak bychom ani nikam jinam nechtěli.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

D10 u Prahy zablokoval bourající kamion, kvůli sněhu stála i D3

Dálnici D10 uzavřela nehoda kamionu (16.1.2018)

Nehoda osobního a nákladního vozu uzavřela dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Nikdo...

Muž chtěl upálit exmanželku a jejího přítele v chatce, dostal deset let

Jedenašedesátiletý zedník Zdeněk Chadim je obžalován z podpálení chaty, ve...

Zdeněk Chadima si za pokus o dvojnásobnou vraždu odpyká deset let a musí zaplatit tři sta tisíc odškodného. Rozhodl o...

Žena chtěla po pražských strážnících otevřít kradené auto, zadrželi ji

Jako první byli na místě střelby v Napajedlích městští strážníci.

Na parkovišti u nákupního centra v Chlumecké ulici v Praze 14 požádala o pomoc strážníků žena, která si zabouchla klíče...

Grafton Recruitment Praha
POJĎ PRACOVAT PRO COCA-COLU!

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 20 000 - 26 200 Kč

Najdete na iDNES.cz