Strážníci v pražských ulicích chybí. Ilustrační snímek

Strážníci v pražských ulicích chybí. Ilustrační snímek | foto: MP Praha

Praze se nedaří sehnat strážníky, většinu zájemců vyřadí psychotesty

  • 62
Magistrát počátkem roku slíbil Pražanům, že posílí strážníky v ulicích, chybí jich totiž zhruba desetina. Radnice se proto rozhodla doplnit více než dvě stě chybějících mužů a navíc jejich tabulkové počty navýšit. Jenomže to se městské policii nedaří. Uchazečů je dost, ale selhávají při psychotestech.

Městská policie spustila na začátku roku rozsáhlou náborovou kampaň, do které se přihlásilo skoro patnáct set zájemců, jenže výběrovým řízení prošlo jen 27 z nich.

"Z 1 461 zájemců jsme k výběrovému řízení pozvali 471 uchazečů. Ano, opravdu v prvním čtvrtletí letošního roku výběrovým řízením prošel tak nízký počet lidí, jak uvádíte," potvrdila mluvčí městské policie Irena Seifertová.

V ulicích přitom chybí 259 strážníků a tímto tempem by městská policie doplnila své stavy nejdříve za dva roky, a to jen teoreticky. Musí se počítat i s vysokou fluktuací. Za posledních pět let totiž od městské policie odcházelo průměrně 250 lidí ročně, tedy skoro stejný počet, který se dnes snaží strážníci s obtížemi nabrat.

"Uchazeči procházejí fyzickými, zdravotními testy a psychotesty," popisuje mluvčí. I když fyzické testy jsou na úrovni státní policie, takže poměrně přísné, nejsou největším zádrhelem. Nejvíce uchazečů vypadne při psychotestech, které se skládají z inteligenčních testů, kdy se požaduje alespoň průměrná inteligence, a z osobnostních testů.

Nástupní plat: 14 tisíc korun

"Ti lidé nejsou hloupí, ale nemají osobnostní kvality a zkušenosti, které požadujeme," říká ředitel pražské městské policie Eduard Šuster. "Nemůžete hned každému klukovi po maturitě dát do ruky zbraň a poslat ho do ulic," dodává.

Podle něj by potřebám městské policie třeba více vyhovovalo, kdyby mohla přijímat uchazeče byť jen s výučním listem, ale s pětiletou praxí u některého ze zaměstnavatelů.

"Také jsou zodpovědní, jsou zvyklí každé ráno vstávat. Jsou zkrátka zralejší," vysvětluje Šuster s tím, že vysoký počet volných pracovních míst je dílem i vinou toho, že loni městská policie musela zastavit nábor nových sil. Navíc s novou koncepcí městské policie se tabulkové počty strážníků navýšily o další desítky míst.

Samotní strážníci se přitom shodují, že největším problémem, proč práce v uniformě neláká vzdělané lidi se zkušenostmi, je platové ohodnocení. V prvních třech měsících po přijetí se plat pohybuje okolo 14 tisíc hrubého a později vystoupá na 20 až 22 tisíc korun.

Jak Eduard Šuster uvedl, z požadavků na nové uchazeče odmítá městská policie slevit. Nicméně již chystá balík několika opatření, která by měla atraktivitu povolání strážníka zvýšit. "Chceme oslovit jinou skupinu uchazečů, než se nám hlásí dnes. Zároveň bychom chtěli motivovat stávající zaměstnance, aby od městské policie neodcházeli," konstatoval Šuster.

Jak? To městská policie zveřejnit nechce. Prý své plány představí začátkem léta.